Toplumu kadınlar güzelleştirir

 

Dünya Kadın Belediye Başkanları İstanbul'da biraraya geldi

29.03.2015
Yazı Boyutu:  
 
Avcılar Belediye Başkanı Handan Toprak Benli’nin ev sahipliğinde düzenlenen zirvede dünyanın çeşitli kentlerinden gelen etkin ve başarılı kadın belediye başkanları deneyimlerini ve çalışmalarını paylaştı...
 
 
Avcılar Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen “Uluslararası Kadın Belediye Başkanları Zirvesi”ne dünyanın dört bir yanından katılan kadın belediye başkanları kendi şehirlerindeki deneyimlerini ve siyasette kadın olmanın zorluklarını anlattı.
 
İstanbul Üniversitesi Avcılar Kampüsü Oditoryumu’nda düzenlenen zirvenin açılışında konuşan BM Kadın Örgütü Avrupa ve Orta Asya Bölge Ofisi Direktörü Ingibjorg Solrun Gisladottir kadınların şehir yönetimlerinde etkin söz sahibi olmaları gerektiğini vurgulayarak şunları söyledi:
“Kadınlar toplu taşıma araçlarında, semtlerde şiddete ve cinsel tacize uğruyor. Türkiye’de 20 yaşında üniversite öğrencisi Özgecan Aslan şoför tarafından zalimce öldürüldü. Hindistan’dan da aynı şiddet manzaraları yaşandı. ‘Sürdürülebilir ve Güvenli Şehirler Projesi’ni, 20 şehirde faaliyete geçirdik. Cinsel saldırı ve şiddet konusunda kamuoyunun dikkatini çekmeye çalışıyoruz.”
 
Avcılar Belediye Başkanı Handan Toprak Benli ve Gisladottir’in açılış konuşmalarının ardından oturumlara geçildi. “Şehirde Kadınlar Var”, “Şehirleri Yeniden Şekillendirmek-Kadın Eli”, “Kadınlar Aracılığıyla Toplumu Yeniden Şekillendirmek”, “Barış ve Kadın” başlıklı oturumlarda dünyanın dört bir yanından kadın belediye başkanları kendi deneyimlerini paylaştı. Zirvenin geleneksel hale getirilmesi ve önümüzdeki sene Kavala’da gerçekleştirilmesine karar verildi. Oturumlarda öne çıkan anlatımlar şöyleydi:
 
‘En şeffaf belediye seçildik’
 
Kosova, Yakova Belediye Başkanı Mimoza Kusari Lila: “Kosova’daki seçimleri kazanan tek kadın belediye başkan adayı idim. Yakova savaşın aktif şehirlerindendi ve çok ölen olmuştu. Erkekler de, ‘Biz savaştık, biz karar veririz’ diyorlardı. Ben kadınların da bu yönetimi gerçekleştirebileceklerini gösterdim. Heyecanım burada çok önemli bir faktördü. Hızlı bir şekilde  belediyeyi organize ettik. Yerel şirketler için vergiyi kaldırdık. Herkes yapılan sözleşmeleri online görebiliyor. Bir sivil toplum örgütünün araştırmasında en şeffaf belediye seçildik ve kadınlar için ‘Güvenli Evler Projesi’ oluşturduk. Kadınlara yönelik şiddeti önlemek için ve çocuklar için bütçe ayırdık. Yerel yönetimlerde daha fazla kadın yer almalıdır.”
 
‘Gelenek meşrulaştırmaz’
 
Fransa, Strasbourg Belediye Başkan Yardımcısı Nawel Rafik Elmrini: “Hiçbir gelenek, anane, din kadınların öldürülmesini, tecavüze uğramasını, kız çocuklarına fuhuş yaptırılmasını, kadınların temel haklarından mahrum edilmesini meşrulaştıramaz.  Biz belediye olarak şiddete uğramış kadınlara yardım sağlıyoruz. Öncelikle bir telefon numarası var. Telefonun diğer tarafında bu konuda eğitilmiş bir polis timi bulunuyor. Ayrıca karakollarda da polisler, şiddet gören kadının psikolojik ihtiyaçları doğrultusunda eğitildi. Mahkemede de kadınlara yardım etmek için hukuki bir ekip var. Mağdur kadınları topluma geri kazandırmak için de desteklerimiz var. Ne kadar kadın varsa o kadar mücadeleye, o kadar desteğimize ihtiyaç var.”
 
Hindistan, Soda Belediye Başkanı Chhawi Rajawat: ‘Ben değişimin ta kendisiyim’
 
“Ben 2010 yılında kota sistemi dahilinde başkan seçildim. Kota sistemi sayesinde kadınlar seçiliyorlar fakat aktif rol üstlenmekten çekiniyorlar. Onlar seçilse bile etraflarındaki erkekler kontrolü ele geçiriyorlar. Ben değişimin ta kendisiyim. Beni de başta kukla gibi kullanabileceklerini düşündüler. Köyde ilk etapta ciddi bir tepkiyle karşılaştım. Soda bir çöl köyü. Su ciddi bir sorundu. Sadece 32 bin dolarlık bir bütçemiz vardı ve en yakın rezerve ulaşabilmek için aslında 360 bin dolara ihtiyaç vardı. Suyu kadınlar ve çocuklar taşıdığı; erkekler taşımadıkları için bu konuda adım atma ihtiyacı duymamışlardı. Köy halkının kullanabileceği tuvalet de yoktu. Bu sorunları çözmek için çalışmaya başladık. Hükümet kanalıyla gerçekleştiremeyince özel sektöre başvurduk. Artık suyun birikmesi için bir rezervuarımız var. Hatta çevre köylere de su veriyoruz. Kadın ve genç odaklı çalışıyoruz. Amacımız baskılanmış, itilmiş kadınları kendi paralarını kazanacak seviyeye getirebilmek. Kadınlara verdiğiniz haklar, onların güçlendirilmesi; tüm toplumun güçlendirilmesi anlamına geliyor. Kadınlar değişimi yaşatıyorlar. Kadının güçlendirilmesi sevgi, huzur ve barış demek.” (Burcu Ünal/ Milliyet)
 
 
 

Yorumlar

HASO

15.04.2015
TOPLUM ÇAĞDAŞ KADINLARLA GÜZELLEŞİR

HASO

10.04.2015
KADINLAR BOYUNDUR ERKEKLERDE KAFADIR DEMEKKİ KADINLAR O KAFAYI İSTEDİKLERİ YERE GÖTÜREBİLİRLER

Üye OlÜye Girişi