Topuklu ayakkabıyı yasaklayan müdür Kazete'ye konuştu: Yanlış anlaşıldım

 

Kadın öğretmenlerin topuklu ayakkabı giymesini dinen caiz olmadığı gerekçesiyle yasaklayan Ankara’nın Sincan Akşemsettin İlkokulu Müdürü Mehmet İpek hakkında Milli Eğitim Bakanlığı soruşturma açtı.

11.02.2019
Yazı Boyutu:  
Mehmet İpek, KAZETE'ye yaptığı özel açıklamada "Bireysel bir girişimimdi. Yanlış anlaşıldım. Keşke dini gerekçe göstermeseydim" dedi.Ankara’nın Sincan ilçesindeki Akşemsettin İlkokulu Müdürü Mehmet İpek, dinen caiz olmadığı gerekçesiyle kadın öğretmenlerin topuklu ayakkabı giymesini yasaklaması ve bu konuda da Sincan Kaymakamlığı'nı da bilgilendirmesiyle ilgili olarak ilk kez konuştu.

Telefonla kendisini arayan Kazete'nin sorularını yanıtlayan Okul Müdürü Mehmet İpek, halen görevinin başında olduğunu, ancak müdür yardımcısıyla birlikte aldıkları topuklu ayakkabı yasağıyla ilgili Milli Eğitim Bakanlığı'nca haklarında soruşturma açıldığını söyledi. Bakanlık müfettişlerinin kendisi ve yardımcısının yanısıra okulda görevli öğretmenlerin de ifadelerine başvurduğunu anlatan Mehmet İpek, "Şimdi bir soruşturma geçiriyoruz. Müfettişlerin raporunu bekliyorum. Ne netice çıkar bilemem. Görevden mi alınırım, başka bir okula mı tayin edilirim, yoksa uyarı cezası mı verirler; şimdiden birşey söylemem mümkün değil. Allah'ın takdiri, neyse o."Milli Eğitim Bakanlığı'nca açılan okulun internet sitesinde yer alan bilgilere göre, 27 derslikte 1670 öğrencinin öğrenim gördüğü Akşemsettin İlkokulu'nda Okul müdürü ve yardımcısı dahil 53'ü kadın 70 öğretmen görev yapıyor.

Kadın öğretmenlerin sınıflarda ve koridorlarda topuklu ayakkabı ile dolaşmalarının öğrencilerin ve çalışanların dikkatini dağıtacak ölçüde gürültüye yol açtığını ve bu durumu da Sincan Kaymakamlığı'na 10 Ocak tarihli resmi bir yazıyla bildirdiğini hatırlatan Mehmet İpek, KAZETE'nin bir başka sorusu üzerine yasakla ilgili ayetlerden örnekler vererek dini gerekçe göstermesinin idareyi sıkıntıya sokacak yanlış anlaşılmaya neden olduğunu kaydetti.

Müdür İpek, "Tamamen çocukların sessiz bir ortamda eğitim almalarını sağlamak amacıyla getirdiğim uygulamanın genele yayılarak bu kadar infal koparacağını bilseydim, daha farklı davranırdım. Keşke tamamen samimi düşünceyle kaleme aldığım çeşitli ayetlerden misaller verdiğim yazıyı öğretmenlere göndermeseymişim. Bunu yapmamam lazımdı"  diye konuştu.

OLAYIN GEÇMİŞİ
Ankara’nın Sincan ilçesindeki Akşemsettin İlkokulu Müdürü Mehmet İpek, Ocak ayının başlarında kadın öğretmenlere  topuklu ayakkabı giymelerinin dinen caiz olmadığını içeren bir metin dağıtmış ve ardından da resmî yazı ile topuklu ayakkabı giyen öğretmenlere uyarı yazısı yazmıştı.

MÜDÜRÜN FETVASININ GEREKÇESI

İpek'in adın Öğretmenlere gönderdiği fetva niteliğindeki metin de özetle şöyle deniliyordu:


"Ayet'i kerimede ifade edildiği üzere kadınların ayakkabı giymesindeki ölçü, ayaklarını yere vurduklarında ses çıkarmamalarıdır. Çünkü bu durum kadınların kadınlığını öne çıkaran bir husus olup erkeklerin dikkatini çekme ve onların hislerini uyarmada oldukça etkilidir"

Elmalılı Handi'den de örnekleme yapan okul müdürü Mehmet İpek "Baştan ayağa örtündükten sonra yürürken de edep ve vakar ile yürüsünler, örtünüp gizledikleri vücut ve ziynetleri bilinsin diye bacak oynatıp ayak çalmasınlar, çapkın yürüyüşle nazar-ı dikkati celbetmesinler, çünkü bu tavır erkekleri tahrik eder, şüphe uyandırır."TOPUKLU AYAKKABI İLGİLİ DİKKAT ÇEKEN FANTEZİ YORUMU 

"Ayağın yaradılış hali fıtridir, onu aksi bir şekle sokmak ise fıtratın dışına çıkmak demektir. Fıtratın dışına çıkılması ise gösteriş, kendini hissettirme, farklı görünme, fantezi merakı ya da özenti gibi durumlarda yaşanır. Bunların hiçbiri dinimizce caiz değildir."
(KAZETE HABER MERKEZİ)

Üye OlÜye Girişi