Torununu istismar eden dede, savcının 'tutuklansın' istemine rağmen serbest

 

Torununu cinsel istismara maruz bıraktığı için tutuklandıktan 4 gün sonra serbest bırakılan Mestan A.’nın yargılandığı davada, mahkeme savcının 'tutuklansın' talebini reddederek duruşmayı erteledi.

25.10.2019
Yazı Boyutu:  
Antalya’nın Korkuteli ilçesinde Mestan A. isimli erkek, torunu olan çocuğu 2015 yılında cinsel istismara maruz bırakmıştı. İstismarın ortaya çıkmasıyla Mestan A. polis tarafından gözaltına alınmıştı. Emiyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen Mestan A., çıkarıldığı Sulh Ceza Hakimliği'nce “çocuğun nitelikli cinsel istismarı” suçundan tutuklanmıştı. 4 gün cezaevinde kalan Mestan A., Antalya 4'üncü Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 22 Haziran'da tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı. 
 
Çocuğun avukat, sanığın tutuklu yargılanması talebiyle Antalya 4'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'ne itiraz etti. Ancak bu itiraz da reddedilmişti. Avukat, itirazını bir üst mahkeme olan Antalya 5'inci Ağır Ceza Mahkemesi'ne taşımış, araya giren bayram tatilinden sonra kararı görüşen üst mahkeme de Mestan A.'nın tutuklu yargılanması talebini kabul etmemişti. Mestan A.'nın yargılanmasına Antalya 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nde başlandı. Duruşmaya tutuksuz sanık Mestan A. ile çocuğun annesi ve taraf avukatları katıldı. Antalya Barosu Çocuk Hakları Merkezi'nin avukatlarının da hazır bulunduğu duruşmaya, sosyal hizmet uzmanı nezaretinde adli görüşme odasından SEGBİS aracılığıyla katılan çocuk, cinsel istismarı anlattı.
 
Tanıkların dinlenmesinin ardından savcı, dosyada sanık aleyhine somut delillerin bulunması, sanığın kaçacağına veya saklanacağına dair somut şüphelerin olması nedeniyle tutuklanmasını talep etti. Mahkeme heyeti tutukluluk talebini reddederek, duruşmayı erteledi.
 
'Kanunlar ve sözleşmeler göz ardı ediliyor’
 
Antalya Barosu Çocuk Hakları Merkezi'ni temsilen duruşmaya katılan Avukat Cenk Soyar, tutuksuz yargılanma kararına tepki göstererek, şöyle konuştu: “Sanık güven ilişkisinin verdiği kolaylıktan yararlanmış ve eylemini gerçekleştirmiştir. Avukatlık Kanunu, İstanbul Sözleşmesi ve Anayasanın ilgili maddeleri gereğince baroların çocuk istismarı davalarında mağdurun yanında davaya katılma hakkı bulunmaktadır. Ancak bugün mahkeme tarafından bu kurallar gözardı edilerek, katılma talebimiz reddedildi. Duruşmanın devamında savcılık makamı sanığın tutuklanmasını talep etti ancak sayın mahkeme bu talebi de reddetmiştir. Biz kamuoyunun dikkatini çeken bu tarz önemli toplumsal davalarda mağdurların yanında olmak zorundayız. Her ne kadar haksız olarak reddedilsek de taleplerimizi tekrar etmeye devam edeceğiz. (JinNews)

Üye OlÜye Girişi