Trabzonspor Başkanı'na 'kadına hakaret'ten suç duyurusu

 

İstanbul Barosu avukatlarından Tuba Torun, İbrahim Hacıosmanoğlu hakkında kadınlarla ilgili sözleri nedeniyle Savcılığa suç duyurusunda bulundu

2.11.2015
Yazı Boyutu:  
İstanbul Barosu Avukatlarından Tuba Torun, kadınlarla ilgili sözleri nedeniyle Trabzonspor Kulübü Başkanı İbrahim Hacıosmanoğlu hakkında "hakaret" iddiasıyla suç duyurusunda bulundu.

Çağlayan'da bulunan İstanbul Adalet Sarayı'na suç duyurusunda bulunan Avukat Tuba Torun 3 sayfalık dilekçesinde, "İbrahim Hacıosmanoğlu 28 Ekim 2015 tarihinde Gaziantepspor -Trabzonspor maçı sonrasında yaptığı açıklamada 'Öleceksek de adam gibi öleceğiz, kadın gibi yaşamayacağız. Bizi kadın gibi yaşatmaya da kimsenin gücü yetmez' şeklinde söylemde bulunmuştur" denildi.

"KADINLAR VE ERKEKLER EŞİT HAKLARA SAHİPTİR"

"Avrupa İnsan Hakları Evrensel Bildirgesine göre, 'Bütün insanlar hür, haysiyet ve haklar bakımından eşit doğarlar. Herkes ırk, renk,cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin işbu beyanamede ilan olunan tekmil haklarından ve bütün hürriyetlerden istifade edebilir" denilen dilekçede Anayasa'ya göre de kadınlar ve erkeklerin eşit haklara sahip olduğunun belirtildiği ifade edildi.

"BİR KADIN OLARAK SUÇTAN ZARAR GÖRDÜĞÜMÜ BELİRTMEK İSTERİM"

Dilekçede, "Hacıosmanoğlu'nun yaptığı iş ve niteliği sebebiyle kitlelere hitap eden ve yönlendiren, kitlelerce takip edilen ve bu sebeple rol-model alınması mümkün bir şahsiyettir. Haliyle Hacıosmanoğlu'nun kadınların onur ve haysiyeti aşağılamaya yönelik bu tavrı aynı zamanda çok sayıda kişiyi olumsuz yönde etkileyecek, ayrımcı zihniyetin meşrulaşmasına zemin hazırlayacak ve kamu düzeni için tehdit oluşturacak niteliktedir. Bir kadın olarak, İbrahim Hacıosmanoğlu'nun hakaret niteliğindeki bu söyleminin onurumu ve şerefimi rencide ettiğini, şahsımı ve toplum içindeki saygınlığımı olumsuz yönde etkilediğini ve manevi anlamda suçtan zarar gördüğümü açıkça belirtmek isterim. Şüphelinin hakaret suçundan ve savcılığınızca re'sen belirlenecek diğer suç teşkil eden hükümler uyarınca hakkında kovuşturma başlatılarak cezalandırılması gerektiği kanaatindeyim" denildi.
KORKMUYORUM

İbrahim Hacıosmanloğlu'nun kadınlarla ilgili sözleri karşısında suç duyurusunda bulunan İstanbul Barosu avukatlarından 28 yaşındaki Tuba Torun  Hürriyet Gazetesi'ne "O
 sözleri duyup, yerimde kuzu kuzu oturamazdım. Kendisi bazılarını korkutabilir. Ama ben İstanbul'da tek başına yaşayan bir kadınım. Korkmuyorum!' dedi.

"KAYBEDECEK HİÇBİR ŞEYİM YOK KORKMUYORUM"

Torun, "İbrahim Hacıosmanoğlu'nun söyledikleri çok ağırdı. Kadını, yerinde olmak istenmeyen lanet olası bir şey olarak gösterdi. Buna seyirci kalamazdım. Baktım kimse hukuki olarak şikayetçi olmuyor. Ben oldum. Kadınlar hakkında böyle şeyler söyleyen bir insan karşısında susup, sesimi çıkarmayacaksam niye avukat oldum! Bir hak uğruna savaşacağım. İstanbul'da tek başına yaşayan bir kadınım. Kaybedecek hiçbir şeyim yok. Korkmuyorum." diye konuştu.

"KADIN GİBİ ÖLMEK ŞEREFTİR"

Hacıosmanoğlu'na olan öfkesini suç duyurusunda bulunarak gösteren 28 yaşındaki genç avukat açıklamasında, "Yakınlarım 'kızım bu insanlar seni rahatsız edebilir' diyorlar. Ama annem 'İşte benim kızım, arkandayım' diyor. Kalkmış 'Benim annem de kadın özür dilerim' diyor. Lafı edeceksin, sonra böyle 'enteresan' bir cümleyle kendini savunacak ve güya sıyrılacaksın. Öyle özür dileyip, bir köşeye çekilemezsin. Hangi kadının maç için birbirini öldürdüğünü duydunuz. Kadınlar Kurtuluş Savaşı'nda cephede vatan için öldüler. Kadın gibi ölmek şereftir. Biz daha onurlu davalar için ölürüz. Maç için değil!"  ifadelerini kullandı.
 (Hürriyet)

Üye OlÜye Girişi