TRT'den 'Kaz Dağları'na zarar veriliyor' diyen çocuğa sansür

 

TRT Çocuk kanalında yayınlanan bir programda Kaz Dağları’ndaki doğa katliamına dikkat çekmek isteyen bir çocuğun konuşmasına izin verilmedi ve yayını kesildi.

9.08.2019
Yazı Boyutu:  
TRT Çocuk’ta yayınlanan ve çocukların canlı yayına telefonla bağlanarak kendi haberlerini sunduğu Haberin Olsun isimli programda Kaz Dağları’na dikkat çekmek isteyen bir çocuğun konuşmasına izin verilmedi. 


Türkiye'nin oksijen depolarından Kaz Dağları’nda altın madeni arama çalışmaları için binlerce ağacın kesilmesine yönelik tepkiler her geçen gün büyüyor. Ağaç katliamına bir tepki de TRT Çocuk  kanalında gündeme geldi. 

Utku isimli 9 yaşındaki çocuk, TRT Çocuk’ta yayınlanan bir programa katıldı. Konuşmanın sonunda minik Utku, “Bir şey söylemek istiyorum, Kaz Dağlarımıza şu anda çok büyük bir zarar verilmekte…” dedi. Utku’nun bu duyarlılığı TRT tarafından sansürlendi ve o anda reji ekibi tarafından telefonun sesi kısıldı.

YAYINDAN ALDILAR

Küçük Utku’nun sözlerinin ardından program sunucusunun tepkisi dikkat çekti. Sunucu, “Utkucuğum güzel güzel konuştuk şimdi seninle, iyi bayramlar” diyerek Utku’yu yayından aldı.

SOSYAL MEDYADAN TEPKİ YAĞDI

TRT Çocuk’ta yaşanan bu gelişme kısa sürede sosyal medyanın da gündemi oldu. Birçok kullanıcı TRT’nin bu tavrını sert bir dille eleştirdi.

Üye OlÜye Girişi