Trump, selefi Obama'yı suçladı, 'Türkiye'ye adil olmak zorundayız' dedi

 

ABD Başkanı Donald Trump, G20 Zirvesi sırasında bu sabah TSİ ile saat 08.00 sıralarında Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile 35 dakika görüştükten sonra, Rusya'dan satın alınan S-400'ler konusunda açıklamalarda bulundu.

29.06.2019
Yazı Boyutu:  
ABD Başkanı Donald Trump, G20 Zirvesi sırasında Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile görüştükten bir süre sonra basın toplantısı düzenledi. Trump, "Obama adil davranmadı, Erdoğan'ın suçu yok" ifadesini kullanırken, "Son dakika. Türkiye'yi seviyorum, evet ülkemi de seviyorum ama Türkiye'ye haksızlık edildi" dedi. Trump, S-400'lere ilişkin olarak ise “Karışık bir konu. Farklı çözümler arıyoruz” derken “(Türkiye'ye karşı) Adil olmak zorundasınız” ifadesini kullandı.

ABD Başkanı Donald Trump, Türkiye’nin Obama (eski ABD Başkanı Barack) döneminde mağdur edildiğini ve Patriot hava savunma sistemi satın almasının engellendiğini vurguladı.

Türkiye’nin Obama döneminde Patriot almak istediğini belirten Trump, “Obama ‘Hayır’ dedi. Sürekli ‘Hayır’ dediler. Ve savunması için ihtiyacı vardı. Sonra Rusya'ya gittiler, S-400 aldılar. Çünkü Patriot almasına izin vermediler. Benden önceki yönetim bunu satın almasına izin vermedi” şeklinde konuştu.

Türkiye’nin anlaşma yapıp çok para harcadığını hatırlatan Trump, “Bizim ülkemizden dediler ki ‘Bunu kullanmanızı istemiyoruz. Bize iyilik yapın, biz size Patriot’ları satacağız.’ Ama çok geç. Türkiye satın almıştı” ifadelerini kullandı.

PARASINI ÖDEDİĞİ UÇAKLARI İSTİYOR

Bu süreçte Türkiye’nin 100 adet F-35 savaş uçağı satın aldığını belirten Trump, “Şimdi de parasını ödediği uçakların teslimatını istiyor. Şirketimize para ödediler” dedi.

Bu sözlerinin ardından Trump, "Trump Türkiye'yi seviyor” ifadesini kullandı.

Hemen ardından ise şöyle devam etti:

“Hayır ben ülkemizi seviyorum ama bunu söylemek zorundayım. Cumhurbaşkanı Erdoğan, biliyorsunuz Rahip Brunson'ı geri verdi. Erdoğan benim bakış açımla çok çetin biri. Erdoğan'a adaletsiz davranıldığını düşünüyorum. Çünkü Patriot alamazsın dedik ve başka sistem aldıktan sonra fikrimizi değiştirdik. Karmaşık bir konu. Üzerinde çalışıyoruz.” 

TRUMP, TÜRKİYE İLE TİCARETİMİZİ 4 KATINIA ÇIKARMAYI HEDEFLİYORUZ

Trump basın toplantısında Türkiye ile ülkesinin ticari ilişkilerine de değinerek şöyle konuştu:

"- Türkiye ABD'nin dostu ve beraber harika işler yaptık ve büyük ticaret ortağımız. Bunu daha da büyüteceğiz. İkili ticaret hacmi 75 milyar dolar çok az. 100 milyar doların çok üzerinde olması gerekir.

- Ticaretimizi dört katına çıkarmayı hedefliyoruz. Türkiye'nin çok iyi üretimi ve ürünleri var. İlişkilerimiz askeri alanda da gelişiyor. Aynı zamanda bizden çok miktarda askeri alım yapılmasını bekliyoruz"ERDOĞAN'DAN SAVUNMA SANAYİ VURGUSU

ABD Başkanı Trump ile görüşmesi sonrası açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan ise görüşmeyi anlamlı bulduğunu belirtti.

Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü:

“Şu anda 75 milyar dolarlık bir ekonomi ticaret hacmi noktasındaki zirveye doğru ilerleme hamlemiz var. Savunma sanayisine yönelik attığımız adımlar, atacağımız adımlar var ama her şeyden öte bir stratejik ortaklığımız var. Bu stratejik ortaklığımız tabii birçok alanda dayanışmamızı adeta teşvik ediyor. Bundan sonraki süreçte de bu dayanışmamızın aynı şekilde devam edeceğine olan inancım tamdır.”

BEYAZ SARAY'TAN AÇIKLAMA

Beyaz Saray açıklamasında, “Başkan Trump, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Türkiye'nin potansiyel olarak Rusya'dan S-400 hava savunma sistemi almasına yönelik kaygılarını iletti ve Türkiye'yi NATO İttifakı'nı güçlendirecek şekilde savunma işbirliği konusunda ABD ile çalışmaya teşvik etti” ifadesi yer aldı.

Açıklamada, iki liderin iki ülke açısında önemli olan ikili ticareti geliştirme ve Suriye'de ortak hedefleri gerçekleştirme isteği gibi bir dizi ikili meseleyi masaya yatırdığı ifade edildi.

ERDOĞAN ENDİŞELERİNİ PAYLAŞTI

Türkiye’den yapılan açıklamada ise “Erdoğan ile Trump'ın görüşmede ikili ilişkiler ve Suriye'deki gelişmeler başta olmak üzere bölgesel meseleleri ele aldığı” belirtildi.

Cumhurbaşkanlığı, “Erdoğan’ın, ABD Başkanı Trump’la, stratejik ortaklığa zarar verebilecek çabalarla ilgili endişelerini paylaştığını, Türkiye’nin ulusal güvenliğinin gereklerini yerine getirme kararlılığını dile getirdiğini” de bildirdi.

Açıklamada “Görüşmede 75 milyar dolarlık ticaret hedefi yeniden teyit edilerek atılacak adımlar değerlendirilmiştir” ifadeleri yer aldı.(KAZETE HABER SERVİSİ/Ajanslar)
Üye OlÜye Girişi