Trump yanlısı eylemlere şiddet karıştı, göstericiler Kongre binasını işgal etti

 

Kongre binasını işgal eden eylemcilerden 13'ü gözaltına alındı, ABD'li yetkililer, saat 1.46 itibariyle Kongre binasında güvenliğin sağlandığını açıkladı.

7.01.2021
Yazı Boyutu:  
Kongre'nin Joe Biden'ın kazandığı başkanlık seçimlerini tescil etmek üzere toplandığı  Çarşamba günü başkanlık koltuğunu bırakmak istemeyen Donald Trump yanlılarının düzenlediği protestolar şiddete dönüştü. Eylemciler, Kongre binasını işgal etti. Trump, destekçilerine eve dönme çağrısı yaparken, Biden yaşananları "başkaldırı" olarak nitelendirdi.

BBC'nin anbean aktardığı Trump yandaşlarının kongrebinasını işgali ile ilgili gelişmeler ve tepkiler şöyle:Saat 01:46

Kongre’deki gösterilerde 13 kişinin gözaltına alındığı açıklandı.

Kongre’deki temsilcilerin binadan tahliyesi ve yakındaki bir askeri üs olan Fort McNair’e götürülmeleri süreci devam ediyor.

Trump’ın eski yurt içi güvenlik danışmanı Tom Bossert, yaptığı açıklamasında Kongre’de yaşanan ‘işgalden Trump’ın suçlu olduğunu’ söyledi.

Washington DC’nin eski polis şefi Charles Ramsey, CNN’e yaptığı açıklamada, yetkililerin hızlı bir şekilde Kongre binasını temizlemesini ve binaya giren herkesin gözaltına alınması gerektiğini belirtti.

Ramsey, “Şu an o binanın içinde olan herkes yüzüstü yatırılarak kelepçelenmeli. Onları içeri atmanız gerek, önce kontrolü ele geçirmelisiniz; ancak şu an için kontrolü ele geçirmiş gibi gözükmüyorlar” dedi.

10 yıl boyunca bölgenin polis gücünün başında olan Ramsey, güvenlik güçlerinin bir yerde toplanarak şu an bir plan yapmakta olabileceğini, o yüzden şimdiye kadar bölgenin ele geçirilmemiş olabileceğini aktardı.

Diğer yandan ABD’nin diğer eyaletlerindeki Kongre binalarının önünde de küçük çapta protestoların düzenlendiği aktarıldı.

Washington DC’nin eski polis şefi Charles Ramsey: Şu an o Kongre’nin içinde olan herkes yüzüstü yatırılarak kelepçelenmeli

Saat 01:25

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: ABD'de yaşanan gelişmeleri endişeyle takip ediyoruz, mesajı paylaştı.

Saat  01:19

Washington DC'de en az iki adet şüpheli boru bombası etkisiz hale getirildi

CNN muhabiri Pervaiz Shallwani, Washington DC'de en az iki adet şüpheli boru bombasının etkisiz hale getirildiğini aktardı.

Bir federal güvenlik görevlisinin CNN'e aktardığına göre bu bombalardan biri Kongre binasında diğeri de Cumhuriyetçi Ulusal Komite'nin binasında bulundu.

Yetkili, bunların gerçekten de patlayıcı cihazlar olduğunu, bu cihazların güvenli bir alanda imha edildiğini aktardı.

Washington DC'de en az iki adet şüpheli boru bombası etkisiz hale getirildi

Saat 01:181:18ABD seçimleriyle ilgili doğruluğu kanıtlanmış bazı bilgiler:

ABD Başkanı Trump, seçimlere usulsüzlük karıştırıldığına dair asılsız iddialarını yineledi.

Trump, bunları defalarca dile getirmiş ve bazı seçmenin desteğini almış olsa da, usulsüzlük iddiaları gerçeği yansıtmıyor.

Peki seçimlerle ilgili doğru olduğu somut bulgularla kanıtlanmış olgular neler:

Demokrat Parti adayı Joe Biden, başkanı seçen Seçici Kurul'da 306 delege kazandı. Trump'ın delege sayısı ise 232'de kaldı. Başkan olmak için gereken delege sayısı 270.

Ülke genelinde Biden, Trump'a göre yaklaşık 7 milyon daha fazla seçmenin oyunu aldı

Trump, bugüne kadar çeşitli eyaletlerde sonuçlara itiraz eden yaklaşık 30 dava açtı. Bu davaların tamamı ya reddedildi ya da itirazın haksız olduğuna hükmedildi

Trump'ın atadığı ve Aralık ayında görevinden istifa eden eski Adalet Bakanı William Barr, yapılan incelemeler sonucunda Trump'ın iddialarını kanıtlayacak hiçbir bulguya ulaşılamadığını açıkladı

Saat 01:06

Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi'nin odasını basan protestoculardan not: "Geri adım atmayacağız"


ABD Kongresi'ne giren protestocular Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi'nin de odasını bastı.

Protestocuların Pelosi'nin masasına bıraktıkları nota, "Geri adım atmayacağız" yazdığı görüldü.

Protestocular Pelosi'nin masasına otururken fotoğraf çerçevelerinin kırıldığı ve odanın dağıtıldığı kaydedildi.Saat 0:54

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg: Washington DC'den şoke edici görüntüler geliyor, bu demokratik seçimin sonuçlarına saygı duyulmalı

Saat  0:48

İngiltere Başbakanı Boris Johnson: ABD Kongresi'nde yaşananlar utanç verici

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, ABD Kongresi'nde olanlarla ilgili bir tweet attı: "ABD Kongresi'nde yaşananlar utanç verici. ABD dünya çapında demokrasiyi temsil ediyor, ve şimdi yetkinin barışçıl ve düzen içinde el değiştirmesi çok hayati."

Saat 0:24Trump: Artık eve dönme zamanı, sizi seviyorum, nasıl hissettiğinizi biliyorum

ABD Başkanı Trump, seçimlerde usulsüzlük yapıldığı yönündeki asılsız iddialarını yineledi ve Kongre binasını basan destekçilerine evlerine dönme çağrısı yaptı.

Trump, "Artık eve dönün. Barışçıl bir şekilde eve dönün. Sizi seviyorum, sizi anlıyorum" dedi.

Twitter, Trump'ın video mesajında seçim sonuçlarıyla ilgili asılsız iddialarını yinelemesinden dolayı uyarı koydu.

Twitter uyarısında, "Seçimlerde yolsuzluk iddiası tartışmalı ve şiddet olaylarını tetikleme riskinden dolayı bu Tweet'e yanıt yazılamaz, Retweet yapılamaz ya da beğenilemez" dedi.

Saat 0:220

Beyaz Saray sözcüsü: Ulusal Muhafızlar göreve çağrıldı, Trump'ın şiddet başvurulmaması ve barışçıl kalınması çağrısını yineliyoruz

Beyaz Saray Sözcüsü Kayleigh McEnany, Başkan Donald Trump'ın talebi üzerine Ulusal Muhafızlar'ın görevlendirildiğini ve Kongre binası civarına intikaline başlandığını söyledi.

McEnany, Trump'ın şiddete başvurulmaması ve barışçıl kalınması yönündeki çağrısını yinelediklerini belirtti.

Saat 0:18BİDEN: BU BİR PROTESTO DEĞİL, BAŞKALDIRIDIR

Biden: Trump’tan şimdi ulusal televizyona çıkarak bu işgale son verilmesi çağrısında bulunması istiyorum; bu bir protesto değil, başkaldırıdır

ABD'nin yeni başkanı seçilen Joe Biden, Kongre'de yaşanan olaylarla ilgili bir açıklamada bulundu.

Demokrasimiz hiçbir zaman görmediğimiz bir şekilde saldırı altında. Saldırı hem de ülkenin özgürlüğünün simgesi Kongre'ye ve bu ülkenin temsilcilerine yönelik. Kongre’de gördüğümüz kaos görüntüleri gerçek ABD’yi temsil etmiyor, biz bu değiliz. Ve bunun şimdi sona ermesi gerekiyor. Bu çapulculara geri çekilmeleri ve demokrasinin yoluna devam etmesi çağrısında bulunuyoruz. Başkan Trump’tan şimdi ulusal televizyona çıkarak yeminini ve anayasal görevini yerine getirmesini ve bu işgale son verilmesi çağrısında bulunması istiyorum. Bu bir protesto değil, başkaldırıdır. Bütün dünya bizi izliyor.

Önümüzdeki dört yıl boyunca demokrasinin, onurun, saygının, kanunların önceliğinin, saygınlığın yeniden inşa edildiğini göreceğiz. ABD nefret ve kaostan ibaret değil, ABD onurdur, hoşgörüdür, saygı duymaktır. Seçimlerin sonuçlarının onaylanmasının kutsal bir tören minvalinde geçmesi gerekirdi. Ama bugün demokrasinin kırılgan olduğu ve korunması gerektiğinin hatırlandığı acı verici bir gün. Gücün ve kendi çıkarlarının peşinde değil, ortak çıkarların peşinde koşan cesur liderlere ihtiyaç var.

Televizyonu izleyen çocukların ve dünyanın kalanının ne düşündüğünü bir düşünün. 2,5 yüzyıldır daha mükemmel bir birliği arayan bir ülkeyiz. 
(BBC TÜRKÇE)Üye OlÜye Girişi