Trump'dan Avrupa'dan ABD'ye bir ay seyahat yasağı

 

ABD Başkanı Donald Trump, Dünya Sağlık Örgütü'nün koronavirüs salgınını resmi olarak "pandemi" ilan etmesinin ardından Avrupa kıtasından ABD'ye tüm yolcu seyahatlerinin Cuma gününden itibaren bir ay süreyle durdurulduğu açıkladı.

12.03.2020
Yazı Boyutu:  
ABD Başkanı Donald Trump, Dünya Sağlık Örgütü'nün koronavirüssalgınını resmi olarak "pandemi" olarak ilan etmesinin ardından Avrupa kıtasından ABD'ye tüm yolcu seyahatlerinin Cuma gününden itibaren askıya alınmasına karar verdi.

Trump, seyahat yasağını televizyonda canlı yayında, koronavirüs salgınının ekonomik etkilerine karşı ABD'de uygulamaya konacak açık destek fonları ile birlikte açıkladı.

ABD'nin getirdiği seyahat yasağı sonrası konuşan Avrupalı diplomatlar, Trump'ın seyahat yasağını AB ile koordineli bir şekilde almadığını ve kararı televizyondan duyurmadan önce Avrupalı yetkililere bilgi verilmediğini ifade ettiler.

"Yasak nedeniyle ticaretimiz etkilenmez"

Trump, seyahat yasağının 30 gün ile sınırlı olacağını ve ticaretin bundan etkilenmeyeceğini belirterek, "Yasak insanları durduracak malları değil" dedi.

ABD Başkanı Donald Trump, koronavirüsün ekonomik etkileri ile mücadele için bireylere ve KOBİ'leri 3 ay vergi tatili verileceğini ve koronavirüsten etkilenen şirketlere 50 milyar dolar tutarında düşük faizli kredi sağlanacağını duyurdu. Koronovirüs ile mücadele için alınan tedbirleri canlı yayında açıklayan Trump, Küçük İşletmeler İdaresi'ni (SBA) koronavirüsten etkilenen şirketlere sermaye ve likidite sağlama yetkisini kullanma talimatı verdiğini belirtti.

Trump, İdare'nin etkilenen bölgelerdeki şirketelere düşük faizli kredi sağlamaya hemen başlayacağını da vurguladı. Kongre'den SBA'nın kredi programının 50 milyar dolara yükseltilmesi talebinde bulunacağını belirten Trump, bunun SBA'nın 2019 mali ılındaki kredi programınını iki katından fazla olduğunu vurguladı. Başkan Trump ayrıca, bazı kişiler ve işletmeler için normalde 15 Nisan olan federal gelir vergisi ödeme tarihini hiçbir ceza olmadan 3 ay erteleme imkanı getireceklerini de belirtti.

Hazine Bakanı Mnuchin'in dün Kongre'ye yaptığı sunuma göre vergi ertenlemesi ABD ekonomisine 200 milyar dolar sağlayacak.

ABD'de Ulusal Basketbol Birliği (NBA) de bir oyuncuda koronavirüs tespit edilmesinin ardından tüm maçları süresiz olarak askıya aldı. New York'ta St. Patrick Günü kutlamaları iptal edildi. (Ajanslar)

Üye OlÜye Girişi