Trump'un hedefindeki kadın vekil soykırımla ilgili konuştu

 

ABD Kongresi'nin başörtülü ilk Müslüman üyesi İlhan Omar, 1915'i Ermeni Soykırımı olarak tanıyan tasarıya ABD Temsilciler Meclisi'nde neden çekimser oy verdiğini açıkladı.

31.10.2019
Yazı Boyutu:  
ABD Başkanı Donald Trump tarafından ırkçı söylemlerle hedef alınan Müslüman Kongre üyesi İlhan Omar, ABD Temsilciler Meclisi'nin 1915’i Ermeni Soykırımı olarak tanıyan tasarı için çekimser oy kullamasını“Soykırımın tanınması, siyasi bir mücadelede sopa olarak kullanılmamalıdır” sözleiriyle gerekçelendirdi.ABD Temsilciler Meclisi Türkiye’nin Suriye’deki harekatına tepki olarak Türkiye’ye karşı iki ayrı kararı kabul ederken, Demokrat Parti’nin kadın vekillerinden Ilhan Omar 1915’i Ermeni Soykırımı olarak tanıyan tasarı için çekimser oy kullanmasıyla ilgili yazılı açıklama yaptı.
Omar, açıklamasında, “Özellikle etnik temizlik ve soykırım gibi insan hakları ihlalleri için hesap verebilirliğin önem taşıdığına inanıyorum. Ancak, hesap verilebilirlik ve soykırımın tanınması, siyasi bir mücadelede sopa olarak kullanılmamalıdır. Bu, jeopolitiğin ‘itme-çekme’ politikası dışında, akademik mutabakata dayalı olarak yapılmalıdır” ifadelerini kullandı.

Göçmen bir siyasetçi olan Omar, “İnsanlığa karşı işlenen tarihsel suçların gerçek kabulü, hem 20. yüzyılın en şiddetli soykırımlarını, hem de köle ticareti gibi daha önceki toplu katliamları ve bu ülkede yüz milyonlarca yerli insanın hayatını alan Kızılderili soykırımını da içermelidir. Bu yüzden çekimser oy verdim” dedi. (Sputnik)


Üye OlÜye Girişi