TÜBİTAK, Darwin’i defterden sildi

 

TÜBİTAK, Darwin ve evrim kitaplarının basımını ve satışını sonlandırdı

15.01.2013
Yazı Boyutu:  

 

TÜBİTAK, Darwin’in evrim kitaplarının basımını ve satışını sonlandırdı. Sadece Darwin değil, evrime ilişkin diğer kitaplar da TÜBİTAK’ın satış listesinde artık yer almıyor

 
İlk tartışma 2009 yılında başlamıştı. UNESCO’nun 200′üncü doğum yıldönümü nedeniyle tüm dünyada 2009′u Darwin yılı ilan etmiş, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK)  da Bilim ve Teknik Dergisi’nin 15 sayfasını ve kapağını Evrim Teorisi’nin sahibi Darwin’e ayırmıştı. Ancak, Yönetim Kurulu derginin bu halini beğenmemiş, Darwin’le ilgili 15 sayfa dergiden atılmıştı. Kapağı hazırlayan Genel Yayın Yönetmeni de işinden olmuştu.
 
Kanal B ‘nin haberine göre, o dönem büyük tartışma yaratan olayın bir benzeri de şimdi yaşanıyor. TÜBİTAK artık Darwin’i tamamen sildi. TÜBİTAK yayınları, evrim teorisini anlatan kitapların basımını ve satışını durdurdu.
 
O kitaplar arasında sadece Darwin’e ait olanlar yok. Zooloji Profesörü Richard Dawkins’e ait Kör Saatçi ve Gen Bencildir kitapları, Alan Moorehead’dan Darwin ve Beagle Serüveni, Stephen Jay Gould’dan Darwin ve Sonrası ve Mahlon Hoagland’dan Hayatın Kökleri kitaplarının da aralarında bulunduğu pek çok kitap, listeden çıkartıldı. TÜBİTAK’ın eski satış listesinden geriye tek kalan ise Linda Gamlin’in Evrim kitabı oldu.
 
ÖZRÜ KABAHATINDAN BÜYÜK
 
TÜBİTAK Bilim Yayınları Genel Yayın Yönetmeni Dr. Zeynep Ünalan ise yaptığı açıklamada kitapları basmamak gibi bir karar almadıklarını ve haklarında maksatlı bir karalama kampanyası yürütüldüğünü iddia etti.
"Kitapların sözleşmesi yenilenemediği ve yayınevleriyle anlaşmazlık yaşadığımız için basamıyoruz. Bu kitaplar miadını doldurmuş eski kitaplar. Sadece evrimle ilgili kitaplar değil, başka basılamayan kitaplar da var."
 
 
 
 
 
 
 
 

Üye OlÜye Girişi