TÜBİTAK'ın beğenmediği proje Dünya birincisi oldu

 

İlayda Şamilgil'in projesi 5 bin fizik projesini geçerek dünya birincisi oldu

9.10.2014
Yazı Boyutu:  
 
 
Özel MEF Lisesi 12'nci sınıf öğrencisi İlayda Şamilgil, "First Step To Nobel Prize In Physics" yarışmasında, 70'e yakın ülkeden 5 bin fizik projesini geçerek dünya birincisi oldu.
 
Daha önce TÜBİTAK'ın yarışmasına da gönderdiği projenin, burada dereceye giremediği öğrenildi.
 
 
İlayda Şamilgil, Polonya'da bu yıl 22'ncisi düzenlenen yarışmaya, üzerinde 1 yıldır çalıştığı "Sıvılardaki Su Oranını Mıknatısla Ölçebilen Ucuz, Hızlı ve Taşınabilir Bir Sistem" adlı projesi ile katıldı. Şamilgil, fizik alanında dünyanın en prestijli fizik proje yarışması olarak kabul edilen yarışmanın dünyaca ünlü akademisyenlerden oluşan jürisinden tam puan aldı.
 
BULUŞ NE İŞE YARAYACAK?
 
Şamlıgil, "Bu projede suyun manyetik özelliğinden yararlandım. Suyun içine bir mıknatıs yerleştirdiğinizde suyun üzerinde gözle görülemeyecek deformasyonlar oluşur. 'Ne kadar deformasyon varsa o kadar su olur' tezinden yola çıkarak yaptığım deneylerde sonuca ulaştım" dedi. Buluşunun tarım ve gıda endüstrisinde rahatlıkla kullanılabileceğini düşünen Şamilgil, buluşu sayesinde günlük hayatta tükettiğimiz süt, meyve suyu ve benzeri sıvıların içindeki su miktarının kolayca tespit edilerek kalite-fiyat dengesinin kurulmasına yardımcı olacağını söylüyor.
 
NOBELE İLK ADIM
 
İlayda'nın kısa öğrencilik hayatı başarılarla dolu. Habertürk'ten Serkan Akkoç'un haberine göre, geçen yıl İstanbul'daki bazı metro istasyonlarında kanserojen radon gazı ölçümü yapan İlayda Şamilgil, topladığı verileri İstanbul Valiliği ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne sunmuş. Öğretmenleri, İlayda'nın StanfordÜniversitesi'ne kabul edileceğine inandıklarını belirtti.
 
 
 
 
 

Yorumlar

Tayfun Gökçek

11.10.2014
Ey bilim adamı geçinenler duyun görün ve uyanın gaflet uykusundan heyyyyyy14217

Ramize Sevilmiş

10.10.2014
Gençlerimizin başarılarına tanık oldukça kendim başarmışım gibi çok büyük keyif alıyorum.Başarılarının devamını diliyorum...

Üye OlÜye Girişi