Tüketim harcamalarında en az pay kültüre

 

TÜİK'in 2017 yılına ait bölgesel hanehalkı tüketim harcamaları istatistiklerine göre kültür ve eğlenceye en az pay ayrıldı.

03.11.2018
Yazı Boyutu:  
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2017 yılına ait bölgesel hane halkı tüketim harcamaları istatistiklerini yayımladı. Hanehalkı bütçe araştırmasının 2015, 2016 ve 2017 yıllarına ait verilerinin birleştirilmiş sonuçlarına göre; toplam tüketim harcamalarının büyük bölümünü “konut ve kira”, “gıda ve alkolsüz içecekler” ile “ulaştırma” harcamaları oluşturdu.

“Kültür ve eğlence” başlığı ise tüketim harcamalarından az pay alan harcama kalemi olarak dikkat çekti. TR1 İstanbul Bölgesi “kültür ve eğlence”ye yalnızca yüzde 3.3 pay ayırırken, en düşük payı ayıran bölge yüzde 1.5 ile Güneydoğu Anadolu Bölgesi oldu. En düşük ikinci oran ise yüzde 2 ile Ortadoğu Anadolu’ya ait.

Tüketim harcamaları içinde “eğitim” kalemi de düşük paya sahip. Tüketim harcamaları içinde eğitime yüzde 3.3 oranıyla en yüksek payı TR1 İstanbul Bölgesi ayırırken, TR9 Doğu Karadeniz Bölgesi yalnızca yüzde 1 ile en düşük payı ayıran bölge oldu.En çok konut ve gıdaya harcıyoruz

Konut ve kira harcamalarına en yüksek payı ayıran bölge yüzde 30.7 oranıyla TR1 İstanbul Bölgesi iken en düşük payı ayıran bölge yüzde 21.8 ile TR9 Doğu Karadeniz Bölgesi oldu.

Tüketim harcamaları içinde gıda ve alkolsüz içecek harcaması payının en yüksek olduğu bölge yüzde 27.1 ile TRB Ortadoğu Anadolu Bölgesi iken, en düşük olduğu bölge yüzde 15.5 ile TR1 İstanbul Bölgesi oldu.

Ulaştırma harcamalarına en yüksek payı yüzde 20.3 oranıyla TR6 Akdeniz Bölgesi ayırırken, en düşük payı ayıran bölge ise yüzde 14.6 ile TRB Ortadoğu Anadolu Bölgesi oldu.

En fazla harcama İstanbul’da

Araştırma sonuçlarına göre; Türkiye’deki toplam tüketim harcamalarının yüzde 24.8’i TR1 İstanbul Bölgesi’nde oturan hane halkları tarafından gerçekleştirildi. İkinci sırada yüzde 15.2 ile TR3 Ege Bölgesi yer alırken, bunu izleyen TR6 Akdeniz Bölgesi’nin payı yüzde 11.4 oldu.

Türkiye’deki toplam hane halkı tüketim harcamalarında en düşük payı yüzde 1.6 ile TRA Kuzeydoğu Anadolu Bölgesi aldı. Bu bölgeyi, yüzde 2.9 oranıyla TRB Ortadoğu Anadolu Bölgesi izledi. (KültürServisi)

Üye OlÜye Girişi