Tüm yurtta 'Sağlıkta şiddete son' eylemi

 

Doktorlar, Op. Dr. Furun'un öldürülmesini protesto için tüm yurtta iş bıraktı

01.06.2015
Yazı Boyutu:  

 

Silahlı saldırıda öldürülen Op. Dr. Kamil Furtun için doktorlar Türkiye'nin tüm hastanelerinde iş bırakma eylemi yaptı. Doktorlar güvenli çalışmak için taleplerini iletmek üzere Beyazıt'a İl Sağlık Müdürlüğü'ne yürüyor.

 

Türkiye genelindeki sağlık çalışanları, Samsun Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Hastanesi’nde görevli Göğüs Cerrahı Op.Dr. Kamil Furtun’un silahlı saldırı sonucu öldürülmesini protesto etmek için eylem yapıyor...

İş bırakma eylemi kapsamında tüm sağlık çalışanları sabah 09.00’dan itibaren hastane ve sağlık merkezlerinin önünde bir araya gelmeye başladı. İş bırakma eylemleri Ankara’da Sağlık Bakanlığı’na, pek çok kentte ise il sağlık müdürlüklerine yapılacak yürüyüşlerle devam edecek.

İstanbul'da iş bırakan doktorlar çalışma güvenliği için taleplerini iletmek üzere Beyazıt'a İl Sağlık Müdürlüğü'ne yürüyor...

 

 

"Şifa veren eller sizlerden kendilerini anlayan yürekler istiyor"

Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde acil servis dışındaki çalışanlar saat 09.00’da hastane bahçesinde toplandı. Sağlık çalışanlarına hastalar ve hasta yakınları da destek verdi. Silahlı saldırıyı protesto eden topluluk saygı duruşu yaptı. Sağlık çalışanları adına basın açıklaması yapan hastane yöneticisi Prof. Dr. Hakan Güven, şunları söyledi:

“Biz sizlerin sayesinde varız, sizlerin duaları ve desteğiyle ayaktayız. Mesleğimizi icra ederken kin, nefret ve şiddetin diliyle karşımıza çıkanlara en büyük dersi ancak ve ancak hep birlikte verebiliriz. Unutmayalım ki, insan hayatını hiçe sayacak kadar vahşileşen bu çirkin durumun sadece yasal düzenlemelerle sıfır noktasına getirilmesi beklenemez. Bu nedenledir ki; şifa veren eller sizlerden kendilerini anlayan yürekler istiyor.”

Sağlık çalışanları yapılan basın açıklamasının ardından görevlerinin başına döndü.

 

 

"ÇALIŞANLARIMIZI DİKKATLİ OLMAYA ÇAGIRIYORUZ"

Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde de sağlık çalışanları da saat 09.00'da iş bıraktı

Hastanenin Başhekimi Prof. Dr. İbrahim Yekeler, “Ülkemizin güçlü yarınlara daha sağlıklı bir toplum temelinde ulaşabilmesi adına, hekiminden ebe ve hemşiresine, eczacısından teknisyenine ve memuruna yaklaşık 700 bin kişilik çalışanıyla sizlerin sağılığı için emek veren büyük bir ailenin mensuplarıyız. Son günlerde manidar bir şekilde gündem oluşturan ve maalesef değerli meslektaşımız Op. Dr. Kamil Furtun'un görevi başında vahşice katledilmesiyle farklı bir boyut kazanan saldırılardan 'Sağlık ve şiddet' kelimelerinin sıkça yanyana anılıyor olmasından evlatlarınız olarak derin bir endişe ve üzüntü duymaktayız. Şiddeti ve vahşeti reva gören canavarlar kadar, yaşanan şiddet olayları üzerinden hesap yapıp, insani duyguları istismar edenlere karşı da tüm halkımızı ve sağlık çalışanlarımızı dikkatli olmaya çağırıyoruz" dedi.

"Silahlı bir kişinin hastanelerimize girmesini istemiyoruz"

Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde görevli sağlık çalışanları, Samsun'da geçtiğimiz gün uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybeden Op.Dr.Kamil Furtun için iş bırakarak hastane bahçesinde toplandı.

Burada öldürülen doktor Kamil Furtun için çalışanlar saygı duruşunda bulundu. Programa katılan Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Prof.Dr.Eyüp Gümüş, İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından bir açıklama yaptı;

"Silahlı bir kişinin hastanelerimize girmesini istemiyoruz. Bu konuda güvenlik limitleri üst düzeye çıkarılacaktır"

 

 


Üye OlÜye Girişi