Turizm cennetine hoş geldiniz!

 

Burası Türkiye'nin ünlü turizm merkezlerinden bir tanesi

08.07.2014
Yazı Boyutu:  

 

Burası Türkiye'nin ünlü turizm merkezlerinden bir tanesi

 

Türkiye turizminin en önemli bölgelerinden Kemer'de şu aralar ciddi bir çöp problemi yaşanıyor. Çöplerin imha edilmemesi nedeniyle orman içindeki alandan çevreye kötü kokular yayılıyor.

Kemer'de, Güney Antalya Turizmi Geliştirme ve Altyapı İşletme Birliği’nin (GATAB) kapatılmasının ardından, çöp toplama işi Kemer Belediyesi’ne, depolama ve imha işlemi ise Büyükşehir Belediyesi’ne devredildi. Kemer Belediye Başkanı Mustafa Gül, Büyükşehir Belediyesi’nin görevini yapmadığını, bu nedenle çevre kirliliği yaşandığını söyledi.

Büyükşehir Yasası kapsamında GATAB’ın kapanmasıyla Kemer’de altyapı hizmetleri, Antalya Su ve Atık İdaresi Genel Müdürlüğü’ne (ASAT) devredildi. Çöp toplama işi Kemer Belediyesi’ne, imha ve depolama işi ise Antalya Büyükşehir Belediyesi’ne verildi. İlçedeki çöpleri toplayarak depolama ve ayrıştırma fabrikasına boşaltan Kemer Belediyesi, çöplerin imha edilmemesi nedeniyle yer sorunu yaşıyor. Ormanlık alan içindeki depolama alanından çevreye yayılan kötü koku, tepkilere neden oldu.

'BİRAN ÖNCE ADIM ATILMALI’

Kemer Belediye Başkanı Mustafa Gül, çöp toplama işini en iyi şekilde yerine getirdiklerini söyledi. Çöp imha görevinin Antalya Büyükşehir Belediyesi’ne ait olduğunu kaydeden Başkan Gül, yetki verilmesi ve çöp fabrikasının kendilerine devredilmesi halinde imha işlemini de yapacaklarını belirtti. Antalya Büyükşehir Belediyesi’nden gelen çöp araçlarının bir an önce çoğaltılmasını ve çöpleri hızlı şekilde almalarını isteyen Başkan Gül, "Bizler turizmden ekmek yiyoruz. Hepimiz bu konuda titiz davranmalıyız. Çöplerin imhası için hemen adım atılmalı" dedi.

 FABRİKAYI ÇALIŞTIRMADILAR

Türkiye’de ilk kompost fabrikasının Kemer’de kendileri tarafından kurduğunu kaydeden Başkan Gül, "Çöp fabrikasını yaparken kompost üzerine yoğunlaştık. Fabrikayı daha açmadan belediye başkanlığı süremiz bitti ve doğal olarak GATAB’la da irtibatımız kesildi. GATAB bir türlü bu fabrikayı çalıştırma ihtiyacı duymadı. Aslında fabrika bugüne kadar hiç çalıştırılmadı, çalıştırılmak da istenmedi. Çöpün içinde değerli atıklar var. Bunları insanlara verip, başka yollardan temizlemeye, yok etmeye çalıştılar" diye konuştu.

KOKMASI İÇİN ÇABA HARCADILAR

Vatandaşların uzun yıllardır çöp fabrikasının yaydığı koku nedeniyle şikayet ettiğine işaret eden Gül, sözlerini şöyle tamamladı:

"Çöp fabrikası kokmaz. Ancak GATAB kokması için 15 yıl çaba harcadı. Fabrikayı tasarladığımız 1996 yılında Kemer ve mahallelerinin yıllık çöp miktarı 32 bin tondu. Fabrikanın çöp imha ve kompost yapma kapasitesi yıllık 50 bin tondu. Yani kemerin çöpünü hemen ayrıştırıp 16- 22 günde gübre haline getirecek kapasiteye sahiptik. Ne yazık ki fabrikayı çalıştırmayı bilmediler. Vatandaşlarımıza, turistlere rezil olduk."

BODRUM VE BANDIRMA'DA ÇÖPLÜK YANGIN

Öte yandan MUĞLA’nın Bodrum İlçesi’nde, çöplük alanda atıkları ayrıştırmada çalışanların kaldığı barakada belirlenemeyen bir nedenle başlayan yangın, ormanlık ve makilik alana sıçradı. Rüzgarın etkisiyle büyüyen alevlere havadan ve karadan müdahale edildi. Bölgedeki 5 baraka yandı, 1.5 hektarlık alanın zarar gördüğü belirtildi.

Benzer şekilde Balıkesir'in Bandırma ilçesindeki çöp toplama alanında yangın çıktı. Yangın, Ayyıldız tepe mevkisinde bulunan Bandırma Belediyesi'ne ait vahşi depolamanın yapıldığı alanda çıktı. Metan gazı sıkışmasından dolayı çıkan yangın rüzgarın etkisiyle kontrol altına alınmaya çalışılırken zaman zaman meydana gelen patlamalar itfaiyecilere zor anlar yaşattı. Gökyüzü kısa sürede kara dumanla kaplandı. Bandırma'nın her bölgesinde görülen alevlere Balıkesir ve Bandırma'dan gelen itfaiye ekipleri müdahale etti. Çıkan yangın sonrasında çevre köyler de dumandan etkilendi. (Hürriyet)

 

 

 

 

 

 

 

 


Üye OlÜye Girişi