'Türk askerleri Suriye sınırını geçmeye başladı'

 

Bloomberg News'ta yer alan habere göre, Türk askerleri Suriye sınırını geçmeye başladı.

09.10.2019
Yazı Boyutu:  
Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'ın harekat için hazırlıkların sürdüğünü açıkladığı sırada Bloomberg News, Türk askerlerinin sınırı geçmeye başladığını açıkladı.

Türk birlikleri, sınır bölgesini kontrol eden Kürt militanları geri zorlamak için kuzeydoğu Suriye’ye geçmeye başladı, bir Türk yetkili Bloomberg’e, Donald Trump’ın ABD’nin yoluna girmeyeceğini söylediğini söyledi.

Küçük bir ileri grup Türk kuvvetleri, Çarşamba günü erken saatlerde Suriye'nin Tal Abyad ve Ras el-Ayn kentlerine yakın olan ve daha geniş taarruz için hazırlık yapan sınırdaki iki noktadan Suriye'ye girdiğini belirtti.

Daha önce Suriye’nin kuzeyindeki Hasake kentinde yayınlanan bir basın toplantısı konferansında, Türk taarruzlarına karşı kendilerini savunmak için söz veren Kürt kuvvetlerinin derhal yorumunda bulunulmadı.

Devlet  televizyonu TRT'ye göre, Savunma Bakanı Hulusi Akar, operasyonla ilgili konuşlandırmaların ve çalışmaların hala devam ettiğini söyledi.

ABD politikasının dramatik bir tersine dönüşte Trump, Türkiye’nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Pazar günü yaptığı telefon görüşmesinde, İslam Devleti’yle mücadelede Kürt liderliğindeki kuvvetlerle yakın çalışmakta olan düzinelerce Amerikan askerinin geri çekileceğini, Türk avansı için bir yol.

Beyaz Saray'ın ifadesi, yurtiçi ve yurtdışındaki müttefikleri şaşırttı. Kürt liderliğindeki Suriye Demokratik Güçleri , “kendi halkını” savunmak için savaşacaklarını ve potansiyel olarak İslam Devletine karşı savaşı serbest bıraktıklarını söyledi .

Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham da dahil olmak üzere çok sayıda Trump müttefiki, hamlenin “kötü adamlar için kolda bir çekim” olduğunu söyledi. Analistler, ABD’nin geri çekilmesinin nihayetinde askeri müdahalenin gelgitine yardım etmesine yardım eden Rusya’nın ellerine oynayabileceğini söyledi . Suriye iç savaşı, Cumhurbaşkanı Beşar Esad lehine.

Suriye'nin Kürt militanı YPG grubu Suriye'deki İslam Devleti ile mücadelede ABD ortağıydı ve Suriye'nin kuzeyindeki kamplarda ve gözaltı merkezlerinde gözaltında tutulan on binlerce militan ve ailesini tutukladı. ABD, Türkiye'nin bu tutuklulardan sorumlu olacağını söyledi, ancak kaçamayacak ve toplanmayacakları bir mekanizma olup olmadığı belli değildi.

Türkiye, YPG'yi, ayrılıkçı PKK ile bağlantısı nedeniyle bir tehdit olarak görüyor, Türk hükümetinin onlarca yıldır savaştığı bir başka Kürt grubu. ABD ve Avrupa Birliği tarafından terör örgütü olarak kabul edilir.

Erdoğan’ın iletişim şefi Fahrettin Altun Çarşamba günü Twitter’da Özgür Suriye Ordusuyla birlikte Türk askerlerinin sınırdan kısa bir süre sonra geçeceğini yazmıştı.

“YPG militanlarının iki seçeneğe sahipler: Hata yapabilirler veya onları DAEŞ'e karşı çabalarımızı engellemekten alıkoyacağız” dedi. (SputnikTR/ Bloomberg)


Üye OlÜye Girişi