Türk Bayrağı'nı aşağılayana 'iyi hal indirimi'

 

İstanbul’da havuzda ıslanan köpeğini Türk bayrağıyla kurulayan kişiye verilen hapis cezası 1 yıldan 10 aya düşürüldü

25.11.2015
Yazı Boyutu:  
Özellikle mahkemelerde kadın katilleri için verilen kararlarda dikkati çeken "iyi hal indirim", "saygınlık indirimi"  gibi uygulamalar, Türk bayrağını "bez parçası" yerine koyup havuzda ıslanan köpeğini kurulayan sanığa verilen ceza için de uygulandı. 

İstanbul’da havuzda yüzdürdükten sonra,  ıslanan köpeğini Türk bayrağıyla kurulayan Ulaş Ansın Akbaş isimli bir yurttaş, "Türk bayrağını alenen aşağılamak" suçundan önce bir yıl hapis cezasına çarptırıldı. ancak Sanığın hapis cezası duruşmalardaki iyi hal tutumu nedeniyle 10 aya indirildi.

Bakırköy 33. Asliye Ceza Mahkemesindeki duruşmaya tutuksuz sanık Ulaş Ansın Akbaş ve avukatlar katılmadı. Hakim Rüveyde Çakmak Kaner, "Sanığın köpeğini kurulamak suretiyle Türk bayrağını alenen aşağıladığı sabit olduğu, bu çerçevede devletin egemenlik alametlerini alenen aşağıladığı" suçlamasıyla 1 yıl hapis cezasına çarptırılmasına karar verdi.

Sanığın yargılama sürecindeki davranışlarını göz önüne alınarak cezasının 10 aya düşürülmesine hükmedildi. 

Hakim, sanığın geçmişi itibarıyle “suç işlemeyeceği kanaati oluşmadığından” bu cezayı ertelemedi.

3 YILA KADAR HAPSİ İSTENDİ 

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianamede, 15 Ocak 2014’te şüpheli Ulaş Ansın Akbaş’ın Bakırköy Özgürlük Meydanı’ndaki havuzdan çıkan köpeğini Türk bayrağıyla kuruladığı belirtilmişti. 

 İddianamede durumu MOBESE kamera görüntülerinde fark eden polis ekibinin olay yerine gelerek Akbaş hakkında işlem başlattığı aktarılmıştı.

Polisin olayda kullanılan bayrağın ıslak ve kirli olduğunu tespit ettiği aktarılan iddianamede, Akbaş hakkında ”devletin egemenlik alametlerini alenen aşağılama” suçundan 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması istenmişti.

(Sol haber)

Üye OlÜye Girişi