Türk bayrağını yırtan Yunan milletvekiline tepki yağıyor

 

Avrupa Birliği, Avrupa Parlamentosu’nda (AP) Türk bayrağını yırtan Yunan milletvekili Ioannis Lagos hakkında yaptırım süreci başlattı.

30.01.2020
Yazı Boyutu:  

Avrupa Parlamentosu’nun (AP) Türkiye Raportörü Nacho Sanchez Amor, AP’de Türk bayrağını yırtan Yunan milletvekili Ioannis Lagos’a tepki göstererek, “Bu üzücü hadiseyi hiçbir gerekçe haklı kılamaz” açıklamasında bulundu. Sanchez, Twitter’dan, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nu etiketleyerek, AP’deki Genel Kurulda Türk bayrağını yırtan Yunan milletvekiline tepki gösterdi.

Turkey is an EU candidate country. Our relations are not at their best in this very moment. But nothing justifies the regrettable action of tearing the flag in the @Europarl_EN plenary. The usual extreme right islamophobic narrative is not welcome in Brussels.@MevlutCavusoglu

Resmi Twitter'da görüntüle
182 kişi bunun hakkında konuşuyor
?
Türkiye’nin AB’ye aday ülke olduğunun altını çizen Sanchez, “İlişkilerimiz halihazırda çok iyi olmayabilir. Ancak bu üzücü hadiseyi hiçbir gerekçe haklı kılamaz. Aşırı sağın, İslam karşıtı söyleminin Brüksel’de yeri yok” ifadelerini kullandı.

Tepkiler kısa zamanda Sosyal medyanın gündemine oturdu:


AP'de Yunan milletvekilinin bayrağımıza yönelik çirkin saldırısını şiddetle kınıyorum. Bu hadsizlik aslında tükenişin ilanıdır. Avrupa Parlamentosu Türkiye’den önce, kendi hukukunu korumak istiyorsa; bu kişiye bir an evvel haddini bildirmeli ve bu suça ortak olmamalıdır.
11
162
880
Bu Tweet dizisini göster
Brüksel’de düzenlenen AP Genel Kurulu’nda alçak bir Yunan milletvekili Türk bayrağına musallat olmuş, kalleş ve kirli elleriyle şerefli Türk bayrağını yırtmıştır. Bu namertlik skandal ötesidir, vahim bir provokasyondur. Bu rezilin cüreti necaset cüssesinden taşmıştır…
59
1,3 B
4,3 B
Husumet ve hıyanet nöbetine giren Yunan milletvekili ders almak istiyorsa ya karanlık geçmişine ya da işgalci dedelerinin acıklı akıbetine bakmalıdır. Diyor ya Arif Nihat Asya; “Sana benim gözümle bakmayanın mezarını kazacağım, seni selamlamadan uçan kuşun yuvasını bozacağım.”

MERAL AKŞENER'DEN SERT TEPKİ

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, İzmir ziyaretleri kapsamında gittiği İyi Parti İl Başkanlığı Binasında yaptığı konuşmada, AP Genel Kurulu’nda Türkiye Cumhuriyeti bayrağını yırtan Yunan parlamenter Ioannis Lagos'a tepki gösterdi.

Akşener şunları söyledi:

"Bunun alçaklık olduğunu düşünüyorum. İzmirliler bilir ki daha önce Türk bayrağına bu hakareti edenler buradan nasıl gittiler, yine İzmirliler bilir ki, yere düşen Yunan bayrağını kaldıran Türkiye’de bu eldir. Savaştığı bir ülkenin bayrağına karşı hakaret etmeyen bir Türk milleti, devleti ama buna karşılık parlamenter bile olsa daha evvel o bayrağa hakaret edildiğinde neler yaşandığını unutmuş bir alçak kişi.

Şunu söylemek isterim 82 milyon bir araya gelir ve o bayrağı yırtan o eli kırar. İktidara sesleniyorum; derhal bu konuyla ilgili Türk devletine yakışan tutumu ve davranışı göstermelidirler. Türk devletinin itibarını iki paralık etmeye kimsenin hakkı yok." 

MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞI: ÇARESİZ,ŞIMARIK ÇOCUKLAR

Milli Savunma Bakanlığı, Avrupa Parlamentosu'nda (AP) Türk bayrağını yırtan Yunan milletvekiline tepki gösterdiği açıklamasında, "AP'de kirli elleriyle bayrağımıza saldıran çaresiz, şımarık çocuklara her yerde Al Sancağımızın asilliğini ve gücünü göstermeye devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.

Bakanlığın sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımda şu ifadeler kullanıldı:

"Avrupa Parlamentosu’nda kirli elleriyle bayrağımıza saldıran çaresiz, şımarık çocuklara her yerde Al Sancağımızın asilliğini ve gücünü göstermeye devam edeceğiz"

NE OLMUŞTU?

Brüksel’deki AP Genel Kurulunun “Yunan Adalarında İnsani Durum” başlıklı oturumunda, bölgedeki göçmenlerin durumu ele alınırken, Yunanistan’ın aşırı sağcı Altın Şafak Partisinin eski üyesi bağımsız Lagos, “Bir tarafta da Türkiye var, her istediğini yapabiliyor. Ülkemize akın akın göçmen geliyor. İşte bu Türk bayrağı, bununla ne yapılır, yırtıp atılır. Artık buna bir son vermeliyiz” ifadelerini kullanmıştı.

Ardından milletvekili Lagos, kağıttan yapılmış Türk bayrağını yırtarak, büyük bir provokasyona imza atmıştı. Buna karşılık, oturumun yöneticisi itidal çağrısında bulunarak, bu tür davranışlara müsaade etmeyeceğini söylemişti. (kazete/ ajanslar)

Üye OlÜye Girişi