'Türk kadınlarının yeni bir düzene ihtiyacı var'

 

The Observer gazetesine göre Türk kadınları

04.08.2014
Yazı Boyutu:  
 
İngiliz The Observer gazetesi Arınç 'ın 'kahkaha' açıklamasından sonra Türk kadınlarıyla ilgili tespitlerde bulundu
 
 
İngiltere’de pazar günleri yayınlanan The Observer gazetesi, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın sözlerinden hareketle Türkiye’de kadınların durumu ve haklarını irdelediği geniş haberinin başlığına “Kadın gülüşüne ilişkin tuhaf tartışmalar, Türkiye’nin kadınlarının yeni bir düzene ihtiyaçlarının olduğunu gösteriyor” savını çıkarırken “Sosyal medya, Başbakan Yardımcısının kadınlara kamuya açık yerlerinde kahkaha atmayın çağrısıyla alay etse de eşitsizlik, kadın düşmanlığı ve şiddet yaygındır” diyor.
 
İLGİNÇ ZAMANLAR
 
The Observer, İstanbul’da bir reklam panosunda uluslararası bir depilasyon ürünü reklamını yapan dünyanın önde gelen mankenlerinden Adriana Lima’nın fotoğrafının siyah sprey ile boyatılması ve bu olaya “Adriana Lima’ya çarşaf giydirdiler” gibi tepkilerin verilmesine dikkat çektiği haberde “İstanbul’da kadın olmak için ilginç zamanlar” dedikten sonra Bülent Arınç’ın sözlerine sosyal medyada verilen tepkilere vurgu yapıyor ancak Arınç’ın konuşmasının geri kalan bölümünün “gülünecek bir konu” olmadığını da yazıyor.
 
'KUTUPLAŞMA YARDIMCI OLMUYOR'
 
AKP döneminde başörtüsü yasağının kaldırıldığını ancak üniversiteler, parlamento ve moda gibi alanlarda muhafazakar giyim tarzının yaygınlaşmasının daha çok “Kemalist zihniyeti” olan insanlar arasında kaygılar yarattığını kaydeden gazete, Türkiye’de yaşanan kutuplaşmanın kadın hakları meselesi açısından “yardımcı olmadığı” görüşlerini yansıttı.
 
Gazeteye konuşan bir kadın hakları savunucusunun “Başörtüsü, kadınlar arasındaki farklılıklara vurgu yapsa da, kadınların birçok ortak sorunu var” derken kadınlara uğradığı şiddetin altını çizildikten sonra “Türkiye’de kadınlara karşı bildirilen şiddet olayları, 2002 yılından bu yana 14 kat arttı” sözlerine işaret edildikten sonra geçen hafta Türkiye’deki bir mahkemenin, eski kocası tarafından bıçakla saldırılan bir kadının “tayt” kullanmasını, suçu “hafifletici” bir unsur olarak görmesine dikkat çekiliyor. The Observer şu iddiaları dile getiriyor:
 
'KADIN DÜŞMANLIĞINI KULLANDILAR'
 
“2010 yılında erkek ile kadın arasındaki eşitliğe inanmadığını söyleyen Erdoğan’ın hükümeti, bu sorunları çözme için pek az şeyler yaptı. Bunun yerine AKP politikacıları, kutuplaştırmak ve kürtaj, ayrı kız erkek okulları, yurt yatakhaneleri, kamuya açık yerlerde öpüşmek, tecavüz, çalışan kadınlar veya kadınların çocuklarının sayısı gibi çeşitli konular etrafında muhafazakar bir tabanı birleştirmek için kadın düşmanlığını defalarca kullandılar.”
 
'YENİ DEĞİL'
 
Bunun ardından haberde uzmanın “Türkiye’de kadın düşmanlığı ve ataerkillik yeni şeyler değil. AKP ile birlikte gelen şeyler değil ancak AKP, eskiye göre daha açık bir biçimde dile getiriyor. Çok daha politize edildi” değerlendirmesi de aktarılıyor. (Birgün)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Üye OlÜye Girişi