Türk Metal'den grevdeki işçileri tehdit

 

Renault'da grevdeki Tofaş'ta ise destek eylemindeki işçiler Türk Metal'den istifa mı etti?

17.05.2015
Yazı Boyutu:  
 
Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Pevrul Kavlak'tan,Bursa'da işi bırakma eylemi yapan sendika üyesi otomotiv işçilerine destek gelmedi.
 
 
İşçilere yönelik sert ifadeler kullanan Kavlak, "Bakanlık müfettişinin söylediği gibi, kendinizi tehlikeye atmayın. Artık bitirin. Bitirin ki çok geç olmadan, hiçbir işçinin burnu bile kanamadan bu işi çözebilelim" dedi.
 
Sendikanın üyelerine yönelik sert açıklamalarına karşılık iş bırakma eylemini sürdüren işçiler, 10 bin kişinin Türk Metal'den istifa ettiğini söylediler.
 
 
 Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Pevrul Kavlak, Eskişehir'de katıldığı kongrede yaptığı konuşmada, Bursa'da işi bırakma eylemi yapan otomotiv işçilerine seslenerek, "Kendinizi tehlikeye atmayın. Artık bitirin" dedi.
 
Türk Metal Sendikası Eskişehir 1 No'lu Şubesi'nin olağan genel kurul toplantısı Divan Otel'de yapıldı. Kongreye MHP Genel Başkan Yardımcısı Ruhsar Demirel, Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Pevrul Kavlak ile çok sayıda kişi katıldı. Genel Başkan Kavlak, salona alkışlar arasında girdi. 
 
"BAKANLIĞIN DEDİĞİ GİBİ..."
 
Kongrenin divan başkanlığını da yapan Pevrul Kavlak, Bursa'daki otomotiv fabrikalarında iş bırakma eylemi yapan işçilere seslenerek, eylemlerine son vermesini istedi. Pevrul Kavlak konuşmasında şunları söyledi:
 
"Buradan işçi kardeşlerime de sesleniyorum. Bizim sizle bir sorunumuz yok. Olmadı, olmayacak. Artık yalanlara inanmayın. Bakanlık müfettişinin söylediği gibi, kendinizi tehlikeye atmayın. Artık bitirin. Bitirin ki çok geç olmadan, hiçbir namuslu, dürüst, çalışkan işçinin burnu bile kanamadan bu işi çözebilelim. Aramızdaki provokatörleri, ajanları, militanları ayıklayın. 
 
Yüz vermeyin, peşinden gitmeyin. Gitmeyin ki, masum, samimi, dürüst işçiye zarar gelmeden, bu işi bitirelim. Biliyorum, birçok kardeşim 'Şimdi vazgeçersem beni hain ilan ederler' diye düşünüyor. Ama unutmayın, bunların, hainlerin, üçkağıtçıların, kendi çıkarı için sizi ateşe atanların, size hain deme hakkı yoktur. Bırakın onlar ne derse desin. Siz, tercihinizi, bu hainlerden yana değil, çoluğunuz çocuğunuz eşiniz ailenizden yana kullanın."
 
İŞÇİLERE DESTEĞE GİDENLERE DE SUÇLAMA
 
Eylemdeki işçilerin yanına giden milletvekili adaylarını da eleştiren Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Pevrul Kavlak şunları kaydetti:
"Siyasi partilerin ve seçime katılacak adayların dikkatini çekmek istiyorum. Ateşe odunla gitmeyin. O fabrikaların önü seçim meydanı değil. Marjinal grupların girişimiyle akılları karışan, bir an önce bu olaylardan sıyrılmak isteyen arkadaşlarımızın sıkıntılarını istismar etmeyin."
 
 
EYLEM DEVAM EDİYOR
 
Bursa'da ücretlerinin artırılmasını isteyen OYAK Renault ve Türk Otomobil Fabrikası AŞ (TOFAŞ) işçilerinin iş bırakma eylemi sürüyor.
OYAK Renault ve TOFAŞ fabrikaları önünde 4 gündür eylem yapan işçiler, haklarını savunmadığını belirttikleri Türk-İş'e bağlı Türk Metal Sendikası yöneticilerini ve işverenleri protesto etti.
 
Bursa Organize Sanayi Bölgesi'ndeki (OSB) tesisin bahçesinde kurdukları çadırlarda ve otomobillerinde bekleyişini sürdüren işçilere aileleri ve yaklaşık 50 işitme engelli işçi de destek veriyor. Bazı işçiler, geceyi yere serdikleri kilimler üzerinde uyuyarak geçirdi.
 
10 BİN İŞÇİ TÜRK METAL'DEN İSTİFA ETTİ İDDİASI
 
Fabrika çalışanları, 10 bin çalışanın Türk Metal Sendikasından istifa ettiğini öne sürerek, sözleşme gereğince 2017'ye kadar sendika aidatlarını ödeyeceklerini belirtti.
 
Bu arada, OSB'de yedek parça üreten fabrikanın işçileri de önceki akşam başlattıkları eyleme devam ediyor. (RADİKAL )
 
 
 
 

Üye OlÜye Girişi