Türk sineması 100. yaşını Çeşme'de kutluyor

 

Türk sinemasının doğuşunun 100. yılı 'Türk Film Şarkıları' konseriyle kutlanacak

21.06.2014
Yazı Boyutu:  
 
Türk sinemasının doğuşunun yüzüncü yılı, Çeşme'de düzenlenecek 'Türk Film Şarkıları' konseriyle kutlanacak; 170 kişilik koro, sinemamızın unutulmaz klasiklerini seslendirecek
 
 
1914 yılında Fuat Uzkınay tarafından çekilen belgeselle doğan Türk sinemasının 100'ncü doğum günü, turizm cenneti Çeşme'de düzenlenen konserle kutlanacak.
 
Çeşme Belediyesi'nin destekleriyle; Alimoğlu Kültür Sanat Araştırma Derneği (AKSAM), Antalya Musiki Derneği ve Çeşme Kültür ve Sanat Derneği üyelerinden oluşan, aralarında TRT sanatçılarının da bulunduğu 150 kişilik koro, 20 kişilik saz ekibiyle birlikte "Türk Film Şarkıları" konseri verecek. Yeşilçam ve Türk müziğinin vazgeçilmez klasikleri Çeşme'de tekrar hayat bulacak.
 
HALKA AÇIK OLACAK
 
Şef Burhan Kul yönetiminde gerçekleşecek konserde, "Artık Sevmeyeceğim", "Seven Ne Yapmaz", "Yalancı Yarim", "Gümüş Gerdanlık" gibi Yeşilçam'ın unutulmaz klasiklerine 'ses veren' eserler kulakların pasını silecek.
 
Sinemamızın 100'ncü yaşını kutlamak amacıyla düzenlenen etkinliğe, Yeşilçam'a yıllarını vermiş sanatçılar da onur konuğu olarak katılacak.
 
23 Haziran Pazartesi 21.00'de Çeşme Açıkhava Tiyatrosu'nda gerçekleşecek konserin halka açık olduğu bilgisini veren Çeşme Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç, "Yeşilçam hayranları ve  Türk sanat müziği sevenleri, bu anlamlı geceye şahit olmaya davet ediyoruz" diye konuştu

İlk film: Rus Abidesi'nin Yıkılışı

Türk sinemasının ilk filmi olan "Ayastefonas'taki Rus Abidesi'nin Yıkılışı", Osmanlı, 1'nci dünya harbine girdikten 3 gün sonra çekildi. Bu film, 93 Harbi'nde yaşanan Rus yenilgisinin 'hatırası' olarak dikilen Yeşilköy'deki (Ayastefanos) 150 metre yüksekliğindeki 'Rus Abidesi'nin yıkılışını anlatır. Anıtın dinamitle patlatılmasını görüntülemeye gelen Avusturyalı firmanın çalışanları, filmin bir Türk tarafından çekilmesi gerektiği düşüncesiyle gösterilen tepkiden sonra, Fuat Uzkınay'a projeksiyon makinesini kullanmayı öğretir. Uzkınay'ın görüntülediği belgesel niteliğindeki film, Türk sinemasının ilk eseri olarak kayıtlara geçer.

 

 


Üye OlÜye Girişi