Türk Tabipleri Birliği'nden 'kimyasal hadım' uyarısı

 

TTB Başkanı Prof.Dr. Raşit Tükel, çocuk tacizcilerine uygulanması öngörülen kimyasal hadımla ilgili endişelerini dile getirdi

22.02.2018
Yazı Boyutu:  
Adana’da 4.5 yaşındaki bir çocuğun cinsel saldırıya uğraması sonrası gündeme gelen kimyasal hadım hakkında düşüncelerini paylaşan Türk Tabipleri Birliği (TTB) Genel Başkanı Prof. Raşit Tükel, “Tıbbi uygulamalar ceza olarak gösterilmemeli” dedi ve “İlacı kestiği zaman kişi tekrar aynı olacak” uyarısında bulundu.

Hürriyet’ten Meltem Özgenç’in haberine göre de Türk Tabipleri Birliği (TTB) Genel Başkanı Prof. Raşit Tükel, kimyasal hadım konusunda şu değerlendirmeyi yaptı:

“Çıkarılmak istenen yasa ile cinsel suç ve suçlu tıbbileştirilmiş oluyor. Bu kişiler suçlu, öncelikle bunun bilinmesi şart. Ceza neyse uygulanmalı. Kimyasal kastrasyon olarak ifade edilen şey testosteron düzeyini düşürmeye yönelik bir tıbbi uygulama. Kişinin onayı ve sürekli alması gerekir. İlacı kestiği zaman kişi tekrar aynı olacak. Tedavi varsa tedavinin ne olduğu tanımlanmalı, ruhsal rahatsızlık varsa bu şekilde tedavi edilmeli. Tıbbi uygulamalar ceza olarak gösterilmemeli.”
Üye OlÜye Girişi