Türk Yıldızları’na ilk kadın pilot

 

Türk Hava Kuvvetleri'nin Akrobasi Timinde Pilot Binbaşı Esra Özata 19 Mayıs gösteri uçusuna katılıyor

18.05.2015
Yazı Boyutu:  
 
Türk Hava Kuvvetleri'nin Akrobasi Timi Tork Yıldızları'nın ilk kadın pilotu Binbaşı Esra Özata 19 Mayıs'taki  gösteri uçusuna  hazırlanıyor.
 
 
Türk Hava Kuvvetleri'nin Akrobasi Timi Türk Yıldızları'nın ilk kadın pilotu olan Pilot Binbaşı Esra Özatay, ilk gösteri uçuşunu 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kutlamaları kapsamında Samsun'da yapacak. Türk Hava Kuvvetleri’ndeki ilk kadın akrotim pilotu olan Pilot Binbaşı Özatay, çok büyük bir gurur ve mutluluk yaşadığını söyledi.
 
 
19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kutlamaları kapsamında gösteri yapacak olan Türk Hava Kuvvetleri Akrobasi Timi Türk Yıldızları kente geldi.
 
 
10 kişilik pilot ekibi içerisinde yer alan Türk Yıldızları’nın ilk kadın pilotu Pilot Binbaşı Esra Özatay (38) ise 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı kutlamalarında Samsun’da ilk resmi uçuşunu gerçekleştirecek. Pilot Binbaşı Özatay, ilk resmi uçuşu öncesinde düzenlenen basın toplantısında duygularını paylaştı. 1998 yılında Hava Harp Okulu’ndan mezun olan Pilot Binbaşı Esra Özatay, ardından jet pilotu olarak göreve başladığını söyledi. Kendisi gibi savaş pilotuyla evli, Batuhan (9) ve Zeynep (7) adlarında 2 çocuk annesi olan Binbaşı Esra Özatay şunları söyledi:
 
 
"2 bin saat jet pilotu tecrübem var ve F5 harbe hazırlık eğitim programında öğretmenlik yaptım. 9 ay önce Türk Yıldızları Filosu’na tayinim çıktı. Şu anda Türk Yıldızlarıyla birlikte uçuyorum. 19 Mayıs'ta Samsun'da yapacağımız gösteri benim için ilk resmi gösterim olacak. Böyle güzel kutsal bir günde. Türk Yıldızları ile birlikte uçmaktan çok büyük gurur duyuyorum ve çok heyecanlıyım. Bunun verdiği gurur gerçekten çok farklı."  (DHA)
 
 
 

Üye OlÜye Girişi