Türkan Saylan’ın adı maviliklerde yaşayacak

 

Yaşamnı cüzzamla savaşa ve genç kızların okumasına adayan Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’nin (ÇYDD) kurucusu Prof. Dr. Türkan Saylan’ın adı dünya denizlerinde yaşayacak

12.08.2017
Yazı Boyutu:  

Armatör Bülent Dandin sahibi olduğu 138 metre boyundaki 11 bin 403 gross tonluk kuru yük gemisine 'Türkan Saylan' adını verdiğini duyurdu. 2009 yılında aramızdan ayrılan tıp doktoru, eğitimci ve yazar Saylan, hayatını cüzam hastalarına ve kız çocuklarının okumalarına adamıştı.

Armatör Bülent Dandin, “Filomuzdaki birçok gemi tarihten izler taşıyor. Buna merhum Prof. Dr. Türkan Saylan’ın adını da dahil ettik. Türkan hocaya, bir Türk denizcisi olarak vefa borcumu, adını denizlerde yaşatarak ödemeyi düşündüm” diye konuştu.

İTALYA’YA DOĞRU YOLA ÇIKTI

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’nin (ÇYDD) kurucusu Prof. Dr. Türkan Saylan’ın adını taşıyan 138 metre uzunluğundaki gemi geçtiğimiz günler içinde İtalya’ya gitmek üzere Çanakkale Boğazı’ndan geçiş yaptı. 

Dandin’in şirketinin işlettiği gemilerden biri, Kıbrıs Barış Harekâtı sırasında batan Kocatepe’nin diğerleri de Kurtuluş Savaşı’nda çarpışmalara tanıklık eden ‘Adatepe’, ‘Tınaztepe’, ‘Yeditepe’, ‘Duatepe”nin isimlerini taşıyor.Türkan Saylan kimdir? 

Türkan Saylan 1935 İstanbul doğdu. Saylan Türk Tıp Doktoru aynı zamanda da eğitimci ve yazardır. Türkan Saylan’ın babası Cumhuriyet döneminin ilk müteahhitlerinden biri olan Fasih Galip Bey annesi ise evlendiği dönemde ismi Leyla olan ama gerçekte Lili Mİna Raiman’dır.

Türkan Saylan 5 çocuklu bir ailenin çocuğuydu. Liseye kadar Kandilli de okudu. 1963 yılında İstanbul Tıp Fakültesinden mezun oldu. Nişantaşı Hastanesi’nden Deri ve Zührevi Hastalıklar Uzmanlığını aldı. 1968 yılında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji bölümünde ana bilim dalında başasistanlığa başladı. İngiltere’de eğitim gördü. Fransa’da kısa çalışmalar yaptı. 1982–1987 yıllarında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji Anabilim Dalı Başkanlığı’nı yaptı. 1981–2001 yıllarında da İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Lepra Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürlüğü’nü yürüttü. İstanbul Üniversitesi  Kadın Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi”nin kuruluşunda görev aldı. 1976 yılında cüzzam ( lepra ) çalışmalarına başladı. Cüzzamla Savaş Derneğini kurdu. 1986 yılında Uluslar arası Ghandi ödülünü aldı. 2002 yılına kadar çalıştı ve emekli oldu. 1957 yılında evlendi ve evliliğinden 2 erkek çocuğu oldu. Çocuklarının biri grafiker oldu, diğeri ise doktor. Türkan Saylan ayrıca 2 torun sahibi babaanneydi. Ömrünün son 17 yılında yakalandığı meme kanseri hastalığı ile savaştı. Kurucusu olduğu Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği ile binlerce kız çocuğunun okumasını sağladı. Dernek, halen kız çocuklarının okumaları için çalışmalarını sürdürüyor. Üye OlÜye Girişi