Türkiye 2008'e de taciz ve magandalarla girdi

 

Yılbaşı tacizcisine 57 YTL cezaya HAYIR!

24.01.2008
Yazı Boyutu:  
Geçen yıl olduğu gibi bu yıl da yılbaşını taksimde kutlamak isteyen turistler, magandaların tacizine uğradı. Alkollü magandaların tecavüze varan tacizinden Avusturyalı turistler, çığlık atarak kurtulmak istedi, çığlıkları sonuç vermeyince İstiklal Caddesi'nde bir eczaneye sığınarak kendilerini maganda tacizinden kurtarabildiler.

Cinsel taciz mağduru turist kadınlar şikayetçi olmadığı için acizcilere ise 57 YTL gibi komik para cezası verilmesi ise tepki ile karşılandı. Tepkilerinizi Adalet Bakanlığı'na dilekçe gönderek gösteriniz.

Avustralya'dan iki kız 3 arkadaşı ile İstanbul'a gelen Mandi Keighran (22), yılbaşı gecesi saat 23.30 sıralarında Taksim Meydanı'nda kutlamak istedi.Kalabağın arasına karışan Avustralyalı turistler, saatler 00.00'ı gösterdiğinde başlayan havai fişek gösterisi sırasında alkollü bir grup tarafından çembere alındı. Gruptakiler Mandi Keihran'ı uzun süre elle taciz etti. Bağırarak yardım isteyen Mandi Keighran, arkadaşlarıyla birlikte İstiklál Caddesi'ndeki Filibeli Eczanesi'ne sığındı.

KEPENKLERİ KAPATTI
Eczane sahibi Kemal Avcı turistleri kurtarmak için işyerinin kepenklerini kapattı. Güvenlik önlemlerini denetlemek için Taksim'e gelen İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah, taciz olayını gazetecilerden öğrenince turistlere yardım edilmesi, tacizcilerin de yakalanması talimatını verdi. Cerrah'ın korumaları tarafından eczaneden çıkartılan Avustralyalı grup Taksim Polis Merkezi'ne götürüldü. Gazetecilerin çektikleri fotoğrafları inceleyen polisler Taksim Meydanı'nda tacizci avı başlattı. Kısa bir araştırmanın ardından, taciz fotoğraflarında yüzü açıkça görünen İranlı Abhari Arzanagah (42) ve dört kişi gözaltına alındı. İstiklal caddesi'nde yürürken şüphelilerin tacizine uğrayan Avustralyalı Mandi Keighran'ın bu kişilerden şikayetçi olmadı.Ortada olayla ilgili şikayetçi olmadığı için şüphelilere, kabahatler kanunun 37'nci maddesine göre başkasını rahatsız etmekten 57'şer YTL para cezası uygulandığı öğrenildi.

'TACİZ ETMEDİ KURTARDI'
Beyoğlu İlçe Emniyet Müdürlüğü'nde ifade veren Avusturyalı Mandi Keighran, İranlı Vagh'ın kendisini tacizden kurtardığını söyledi. Bunun üzerine Vagh'ın serbest bırakıldı.
Turist kadınlara taciz soruşturmasını yürüten Beyoğlu Cumhuriyet Savcısı Muzaffer Yaçın'ın, turist kadın Keighran'ın kendisini tacizden kurtardığı yolundaki ifadesinin ardından İranlı Vagh'ın sebest bırakılmasına karar verdiği belirtildi

BU ÇIĞLIĞI DUYUN
Taksim'deki turist kadınlara tacize tepki olarak Hürriyet gazetesi internet sitesinde "BU ÇIĞLIĞI DUYUN!" kampanyası başlattı. Kampanyaya ilk 250 bine yakın katılım oldu. 90 bini aşkın dilekçe Adalet Bakanlığı'na ulaştırıldı.

KAZETE'nin de destek verdiği "BU ÇIĞLIĞI DUYUN!" kampanya'ya katılmak isteyenlerin aşağıdaki dilekçeyi imzalayarak Adalet Bakanlığı'nın e-mail <info.adalet.gov.tr> adresine ve 90 (312) 419 33 70 nolu faksına göndermeleri yeterli.

ADALET BAKANI'NA MAGANDA TACİZİ İÇİN DİLEKÇE

 


Üye OlÜye Girişi