Türkiye hak ihlali şampiyonu

 

Türkiye 55 yıldır ihlaller açısından şampiyonluğu kimselere bırakmadı

31.01.2015
Yazı Boyutu:  
 
 
Avrupa insan hakları sisteminin devreye girdiği 1959’dan bu yana olan veriler, Türkiye’nin gerek başvuru gerekse ihlal açısından açık ara şampiyonluğuna işaret ediyor.
 
 
Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) tarafından açıklanan 2014 yılı istatistikleri, Ankara’ya karşı yapılan başvuruların geçen yıl da düşme eğilimini koruduğunu gösterdi.
 
 
Avrupa insan hakları sisteminin devreye girdiği 1959’dan bu yana olan veriler ise Türkiye’nin gerek başvuru gerekse ihlal açısından açık ara şampiyonluğuna işaret ediyor.
 
 
Türkiye hakkındaki başvurulardaki düşüş eğilimi insan hakları ihlallerinin azalmasından çok 24 Eylül 2012’den itibaren AİHM’ye gitmeden Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuru yapmanın zorunlu kılınmasından kaynaklanıyor.
 
 
Yıllık istatistikler geçen yıl alınan kararlar bağlamında Türkiye’nin en çok Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin (AİHS) özgürlük ve güvenlik hakkını garanti altına alan 5. maddesini ihlal ettiğine (45 ihlal) işaret etse de en ilginç verilerden birini ifade özgürlüğüyle ilgili olan oluşturuyor. 
 
 
 
 
 

Üye OlÜye Girişi