Türkiye İnsan hakları Vakfı Başkanı Prof.Dr. Fincancı, TTB Başkanı oldu

 

Türkiye'nin önde gelen kadın ve insanhakları savunucusu Prof. Şebnem Korur Fincancı, 27 Eylül'de yapılan kongrede seçimi kazanan kazanan TTB'nin iyeni yönetim kurulu tarafından başkanlığa getirildi.

3.10.2020
Yazı Boyutu:  
Türkiye İnsan Hakları Vakfı  (THİV) Başkanlığı da yapan Prof. Şebnem Korur Fincancı, Hükümetin koronavirüsle mücadele yöntemlerine eleştirel yaklaştığı için AKP'nin küçük ortağı MHP lideri Devlet Bahçeli'nin "kapatılmalı" çıkışıyla gündem olan Türk Tabipleri Birliği'nin (TTB)  yeni başkanlığına getirildi.

Türk Tabipleri Birliği’nin (TTB) 72. Büyük Kongresi'nde yönetime seçilen TTB Merkez Konseyi dün gerçekleştirdiği ilk toplantısında görev dağılımı yaptı.

Toplantı sonrasında yapılan açıklamada Rasime Şebnem Korur Fincancı'nın Başkan, Ali İhsan Ökten'in İkinci Başkan, Vedat Bulut'un Genel Sekreter, İbrahim Akkurt'un muhasip üye ve Alican Bahadır'ın veznedar üye olarak belirlendiği bildirilirken üyeler ise Çiğdem Aslan, Deniz Erdoğdu, Halis Yerlikaya, Kazım Doğan Eroğulları, Meltem Günbeği ve Onur Naci Karahancı olarak sıralandı.

27 Eylül'de düzenlenen TTB Kongresi'nde "Etkin Demokratik TTB Grubu" seçimleri kazanmıştı.

Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı, Perşembe akşamı DW Türkçe yayınında Mirgün Cabas'ın programına konuk olmuş, hükümet kanadından TTB'ye yönelik suçlayıcı ifadeler ve MHP lideri Devlet Bahçeli'nin "TTB derhal kapatılsın" çıkışıyla ilgili olarak "Hedefe konulmuş olmak önemli değil" dedi.

Türkiye'deki gerçek vaka sayısı kaç?

Fincancı, "Bu dönemde algı operasyonları, hedef gösterme, suçlayıcı ifadeler karşımıza çıkacaktır. Ama bizim için bunlar öncelikli değil. Bizim TTB olarak önceliğimiz, hekimlerimizin sağlığını korumak. Çünkü onları korursak toplumu koruruz" dedi.
 
Türkiye'deki gerçek vaka sayısı kaç?

Fincancı, "Bu dönemde algı operasyonları, hedef gösterme, suçlayıcı ifadeler karşımıza çıkacaktır. Ama bizim için bunlar öncelikli değil. Bizim TTB olarak önceliğimiz, hekimlerimizin sağlığını korumak. Çünkü onları korursak toplumu koruruz" diye konuştu.

Öteyandan TTB Merkez Konsey Başkanı Prof. Dr. Fincancı, Sağlık Bakanlığının verilerinde "vaka" ve "hasta" ayrımı yapmasına "Bizim tıbbi terimlerimiz içinde böyle bir yaklaşım yok" diye değerlendirdi.

Türk Tabipler Birliği (TTB) Merkez Konseyi Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı, Sağlık Bakanlığı'nın günlük açıklanan koronavirüs rakamlarında, sadece semptom gösteren hastaların sayısını paylaşmasını "Hepimizin sağlık ve yaşam hakkı ihlal edilmiştir" diye değerlendirdi.

Fincancı, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın önceki günkü Bilim Kurulu Toplantısı ardından yaptığı basın konferansında sarfettiği "Her vaka hasta değildir. Çünkü testi pozitif çıktığı halde hiçbir semptom göstermeyenler var" sözlerini yorumladı.

Koca'nın açıklamalarına "Vaka eşittir hasta" diye karşı çıkan Prof. Korur Fincancı, "Vaka şöyleydi, hasta böyleydi ifadesi tümüyle yanıltıcı bir ifadedir. Kaldı ki testi pozitif olan insanlar bulaştırıcı demektir. Bunların kayıt altına alınmaması toplumda salgın yönetimini tehlikeye sokan bir uygulamadır. Hepimiz için, hepimizin sağlık hakkı ihlal edilmiştir. Hepimizin yaşam hakkı ihlal edilmiştir. Çünkü pek çok kaybımız var" değerlendirmesini yaptı.

Üye OlÜye Girişi