Türkiye iş cinayetlerinde 'bronz madalya' sahibi

 

CHP'li Veli Ağababa, bugün 1 Mayıs İşçi Bayramı'nı kutlayan Türkiye'nin iş cinayetlerinde dünya üçüncüsü olduğuna dikkati çekti.

01.05.2018
Yazı Boyutu:  
CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba 1 Mayıs İşçi Bayramında iş cinayetlerine karşı 16 yıldır ülkeyi yönetin AKP iktidarının acz içinde olduğuna dikkati çekerek,  'AKP demek katliam demektir' dedi.

AKP  Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 25 yıl öncesinden örnek vereceğine, kendi iktidarı dönemine bakmalarını öneren Ağbaba, “AKP’nin genel başkanına sormak gerek neden 1993’e gidiyorsunuz? Madem 25 yıl önceden örnek buluyorsunuz biz de size son 15 yıldan örnekler verelim. O çok övündükleri 3. Havalimanı'nda 400 işçinin, iş cinayetinde yaşamını yitirdiği belirtiliyor. Soma’da 301, Ermenek’te 18, Şırnak’ta 8 işçi para hırsı yüzünden göz göre göre katledildi. İstanbul Esenyurt'ta bir alışveriş merkezi inşaat şantiyesinde çadır yanması nedeniyle 11 işçi hayatını kaybetti. Halkalı Dereboyu Caddesi'nde tekstil işçilerini taşıyan minibüste 7 kadın işçi sel sularına kapılıp boğularak can verdi." dedi.

Ağbaba, "Mecidiyeköy’deki bir rezidansın 32’nci katından işçiler asansörle yere çakıldı.10 İşçi yaşamını yitirdi. Adana Kozan’da baraj kapağının patlaması sonucu 10 işçi vefat etti. Elbistan’da göçük altında kalan 9 işçinin cesedine 7 yıldır ulaşılamıyor. Örnekler o kadar çok ki, saymakla bitmez. AKP’nin yönettiği Türkiye’de 2017’de 2006 işçi katledildi.15 Yılda iş cinayetlerine kurban giden işçi sayısı en az 20 bin. AKP demek katliam demektir” ifadelerini kullandı.

'TÜRKİYE İŞ CİNAYETLERİNDE DÜNYA 3'ÜNCÜSÜ'

Ağbaba, “AKP iktidarı döneminde çıkarılan 4857 sayılı İş Yasası, artan özelleştirme ve taşeron uygulamalarının ardından iş cinayetlerinde hayatını kaybeden işçilerin sayısının 6 kat arttığını söyledi. Son 15 yılda, maden ruhsatlarının  neredeyse tamamanın AKP'li yönetici ya da akrabalarına verildiğini  ifade eden Ağbaba "Türkiye'de en büyük sendikasızlaşma AKP döneminde yaşanıyor. Sendikalaşma oranının son 50 yılın en düşük seviyesinde. Türkiye iş kazaları ve meslek hastalıklarında dünya 3'üncü, avrupa 1'incisi. Bu tablonun sorumluları her zaman yaptıkları gibi ‘sütten çıkmış ak kaşık’ olmaya çalışıyor” dedi.

TANRIKULU'DAN İŞ KAZALARI RAPORU

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, 2002 yılından 2017 yılına kadar yaşanan iş cinayetlerini raporlaştırdı. Rapora göre 2002-2017 yılları arasında en az 20 bin 447 işçi, önlenebilir sebeplere rağmen yaşamını kaybetti.

Öteyandan CHP'li Tanrıkulu hazırladığı iş kazaları raporunu paylaştı. CHP'li Necati Yılmaz da OHAL düzeninde işsiz sayısının 3 milyon 291 bin kişiye ulaştığını işsizlik oranının yüzde 10.4'e yükseldiğini söyledi. OHAL'in halka ve özellikle emekçi kesime karşı ilan edildiğinin tüm sonuçlarıyla ortaya çıktığını vurgulayan Yılmaz, “Bu 1 Mayıs, OHAL düzeninde ve hanedan rejiminde geçirdiğimiz son 1 Mayıs'tır” diye konuştu.

Yılmaz, İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi'nin (İSİG) 2018 verilerine göre, ocak ayında en az 144, şubat ayında en az 128 ve mart ayında en az 122 işçi olmak üzere, yılın üç ayında en az 394 işçinin iş cinayetlerinde yaşamını yitirdiğini ifade etti.

Yılmaz, “Ölenlerin 19'u kadın işçi, 367'si  erkek işçidir. 9 çocuk çalışırken can vermiştir. Ölen emekçilerin yalnızca 17'si sendikalıyken, 369'u sendikasızdır” dedi. Yılmaz, açlık sınırının 1.662.70 liraya ulaşarak, asgari ücreti geçtiğini belirterek, “OHAL'in, halka ve özellikle emekçi kesime karşı ilan edildiği tüm sonuçlarıyla ortaya çıkmıştır” diye konuştu.


Üye OlÜye Girişi