Türkiye nin en büyük kedi köpek rehabilitasyon merkezi

 

09.05.2009
Yazı Boyutu:  

KEDI_KOPEK_BAKIMEVI_KURULUYOR_int.jpgİki ayrı bakımevinde 1000’ün üzerinde sokak köpeğini barındıran İzmir Büyükşehir Belediyesi, şimdi de kedi ve köpekler için 21 bin metrekarelik alanda yeni bir bakım ve rehabilitasyon merkezi oluşturmaya hazırlanıyor. Merkezde kalan hayvanlar yerde değil, kendileri için yapılan ahşap ranzada uyuyacaklar. Türkiye’nin en büyük ve en modern hayvan mezarlığı da yine bu alanda yer alacak.

Pek çok ilde hayvan barınağı bile bulunmazken, İzmir’de Büyükşehir Belediyesi, sokak hayvanlarına yönelik örnek bir çalışma sergiliyor. 2000 yılında hizmete giren 500 köpek kapasiteli Işıkkent Köpek Bakım Evi ve 2007 yılının Mayıs ayında Sasalı’da açılan 500 köpek kapasiteli Köpek Bakım Evi ile binlerce sokak hayvanına kucak açan İzmir Büyükşehir Belediyesi, Türkiye’ye örnek olacak yeni bir projeyi daha yaşama geçirmeye hazırlanıyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, kent içinde mevcut hayvan barınaklarına ilave olarak, hayvanların doğumdan ölüme kadar yaşamlarının tüm aşamalarında kullanılabilecekleri bir bakım ve rehabilitasyon merkezi kuracak

Seyrek’de  21 bin metrekarelik alan üzerinde kurulacak 1000 hayvan kapasiteli merkezde kedi ve köpeklerin bakım, aşılama ve kontrolleri yapılacak. AB Projeleri kapsamında Türkiye’de Kuduz Hastalığı’nın Kontrolü amacıyla Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı ile ortaklaşa yapılan köpek bakımevi de, bu merkezin hemen bitişiğinde yer alacak.

YATAKLARI BİLE OLACAK
İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan projeye göre, köpekler 10’arlı gruplar halinde açık ve kapalı bölümlerin olduğu 49 metrekarelik prefabrik barınaklarda yaşayacak. Barınakların açık alanında, hayvanları güneşten korumak için ağaçlar dikilecek.

Her barınakta mama ve su pencereleri yer alacak. Barınakların rahatlıkla yıkanabilmesi için özel kanalet sistemi oluşturulacak. Köpeklerin yanı sıra tesiste kediler için de 900 metrekarelik alanda ayrı bir barınak oluşturulacak. Kedi barınağının açık bölümlerinde, oyuncu kediler için üzeri halatla sarılı ağaçlar, ahşap kütükler, kulübeler yer alacak.

Kediler ve  köpekler yerde değil kendileri için yapılan ahşap ranzada uyuyacaklar. Tesiste hasta kediler için de karantina kısmı bulunacak. Tesiste ayrıca idari bina, güvenlik binası, mama deposu, personel için yemekhane, wc, duş ve soyunma odaları da yer alacak.

Sokakta yaşayan hayvanlara yönelik kapsamlı bir çalışma yürüttüklerini söyleyen İzmir Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, “Sokak hayvanlarını aşılıyor, kısırlaştırıp, tedavilerini yapıp kayıt altına alıyoruz. Amacımız sokak hayvanlarını sağlıksız koşullardan kurtarmak, çevre ve halk sağlığı açısından tehdit oluşturmasını önlemek ve onları sıcak bir yuvaya kavuşturmak. Yeni tesis bu çalışmalarımıza büyük bir ivme kazandıracak. Tesisin yapım çalışmalarına da en kısa sürede başlanacak” diye konuştu.

HAYVAN MEZARLIĞI
Seyrek’teki tesiste, kentin büyük bir ihtiyacı karşılayacak 1000 gömü kapasiteli hayvan mezarlığı da yer alacak. Kapasitesi ve düzenlemesi ile Türkiye’ye örnek olacak hayvan mezarlığı 1000 kapasiteli olacak. Yerinde dökme bordürler kullanılarak oluşturulacak mezarlık alanın üzerinde 60 x 60 santim boyutlarında açılır -kapanır beton kapak yer alacak. Kapağın üzerinde hayvanların isminin yazılacağı bir alüminyum plaket olacak.


Üye OlÜye Girişi