'Türkiye özgür dünyadan kopma noktasına geldi'

 

İGC Başkanı Dikmen, Türkiye'de basın çalışanlarına baskılar, yabancı gazetecilere kadar uzandı

25.04.2016
Yazı Boyutu:  
Hollanda pasaportu da taşıyan gazeteci Ebru Umar Kuşadası’nda, Gazeteci-yazar Ümit Zileli, 21. İzmir Kitap Fuarı’na katılmak üzere geldiği İzmir’de, polis tarafından gözaltına alındı. Bild’in foto muhabiri Giorgos Moutafis Türkiye’ye sokulmadı. DİHA muhabiri Bilal Güldem ‘örgüt üyesi olduğu’ savıyla tutuklandı.
 
İzmir Gazeteciler Cemiyeti (İGC) Başkanı Misket Dikmen de, sadece bir günde gazetecilerin maruz kaldığı baskıların, ülkenin özgürlüklerden nasıl uzaklaştığını gözler önüne serdiğini söyledi.

Türkiye’nin hukuksuz uygulamalar nedeniyle özgür dünyadan kopma noktasına geldiğini kaydeden 

Dikmen, şunları vurguladı:

“Dünya, yaşanan bu karamsar tablo karşısında ülkemizi yakından takip ediyor. Basın örgütleri Türkiye’nin basın özgürlüğü konusunda hızla kötüye gittiğini her fırsatta dile getiriyor.

Söylemekten dilimizde tüy bitti; Demokrasilerin olmazsa olmazı basın özgürlüğüdür. Bir ülkenin çağdaşlığı, basının özgürlüğüyle doğru orantılıdır. Medyanın dört bir yanının havuzlara boğulduğu son yıllarda zorlukla ayakta kalan basın kuruluşlarında çalışan gazetecilerin yanında yabancı gazetecilere kadar uzanan baskılar, gözaltılar ve tutuklamaların ülkemiz için hiçbir olumlu sonuç getirmeyeceğini görüyoruz.” 

Üye OlÜye Girişi