Türkiye Solu, Suriye operasyonu için ne dedi?

 

Türkiye'deki sol parti ve gruplar ABD, İngiltere ve Fransa'nın Suriye’ye yönelik saldırısıylasıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

15.04.2018
Yazı Boyutu:  
Türkiye solundan, ABD ve müttefiklerinin Suriye’ye yönelik saldırısına ilişkin açıklamalar geldi. Açıklamalarda saldırı “emperyalist müdahale” olarak değerlendirilirken “Emperyalist savaşa hayır” vurgusu öne çıktı.

Gazete Yolculuk'un derlediği açıklamalar şöyle:

HDP: Kaybeden Suriye halkları oluyor

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Merkez Yürütme Kurulu ABD, İngiltere ve Fransa'nın Suriye saldırısına ilişkin bir basın açıklaması yayımladı. Açıklama şöyle:

Büyük devletler arası güç gösterisi arenasına dönüşen Suriye savaşının en büyük kaybedeni ne yazık ki Suriye halkları oluyor. 2011 yılından bu yana Suriye’de dış müdahalelerle devam eden iç savaş, bugün artık devletlerarası bir çıkar savaşına dönüşmüştür. 

Suriye Rejimi’nin askeri hedeflerine karşı ABD, Birleşik Krallık ve Fransa tarafından gerçekleştirilen ortak müdahale de bu kapsamdadır. Sivillerin şimdilik herhangi bir zarar görmediğini umduğumuz bu operasyonun çok daha vahim ve geniş ölçekli bir krize ve çatışmaya dönüşmemesi adına, tüm liderleri sorumlu davranmaya ve gerilimi daha fazla tırmandırmamaya davet ediyoruz. 

500 binden fazla sivilin hayatını kaybettiği, 8 milyondan fazla insanın yerinden, yurdundan edildiği bu iç savaşta hiçbir katliam, hiçbir savaş suçu cezasız kalmamalıdır. Ancak katliamların hangi tür silahlarla gerçekleştirildiğine göre tutum alınmasını HDP olarak insanlık değerleri açısından son derece tehlikeli buluyoruz. Konvansiyonel silahlarla, kimyasal silahlarla veya infazlar sonucu gerçekleştirilen sivil katliamlar arasında kategorik bir fark yoktur. Her ne sebeple olursa olsun sivil katliamlarına karşı tüm siyasi sorumlular uluslararası hukukun gerekleri çerçevesinde davranmalıdır. 

Bir kez daha söylüyoruz ki, Suriye halklarının barış içinde, demokratik bir Suriye’de ortak ve eşit bir yaşam sürdürmeleri esas hedef olmalıdır. Suriye’de kalıcı bir çözüm için tek yol, siyasi müzakere sürecinin derhal başlatılması ve demokratik ilkeleri benimseyen tüm kesimlerin bu sürece dahil edilmesidir. 

‘‘Suriye’deki meseleleri konuşarak, müzakere ederek çözmek gerekir’’ şeklinde açıklama yapan kimi AKP ve hükümet sözcülerinin riyakarlığı ise ibretliktir. Suriye savaşının derinleşmesinde son derece olumsuz bir rol oynayan, çözümü değil çözümsüzlüğü giderek büyüten AKP-MHP Koalisyonu, izlediği yayılmacı ve saldırgan politikaları derhal terk etmeli ve Suriye’deki askeri müdahaleyi sonlandırmalıdır. 

HDP olarak mazlum Suriye halklarının yanındayız. Suriye halklarının barış sürecini, tüm demokrasiye inanan kesimlerle birlikte inşa etmeye başlaması, demokratik bir Suriye oluşturmak için tüm tarafların yer alacağı müzakere adımlarının atılması en büyük arzumuzdur. ÖDP: Suriye’ye emperyalist saldırıya hayır

Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP)'nin açıklaması şöyle:

"ABD emperyalizmi Doğu Guta’da kimyasal gaz iddiaları üzerine Suriye’ye karşı yeni bir saldırı gerçekleştirdi.
Suriye’ye emperyalist müdahalenin bahanesi yapılmak istenen ve daha önce de defalarca gündeme getirilen ‘kimyasal gaz’ iddiaları bir kez daha, tam da Doğu Guta’da cihatçılar boşaltmaya başlamışken, ısıtılıp servis edildi.

Yönetim kadrosunu güvenlik bürokrasisinin şahin kanadından tesis eden ABD Başkanı Trump Suriye’deki şüpheli kimyasal saldırıyla ilgili olarak ’24 saat içinde hızlı bir karar alabileceğini’ söyledi.

Emperyalistler savaş tamtamları çalıyor. Bölge diken üstünde. Rejim değiştirme iddiasıyla bölgedeki taşeronlarıyla birlikte Suriye’yi bugünkü kaosa sürükleyen ABD liderliğindeki Batı emperyalizminin tam da cihatçılar yenilmeye yüz tutmuşken bir kez daha savaş baltalarını çıkarmaları tüm bölge için büyük tehlike.

Trump ABD’si Suriye’yi vurma planları yapması vesilesiyle, memleketimizdeki siyasal İslamcıların maskesi bir kez daha düştü.. Siyasal İslamcı koro hep birlikte Suriye’ye emperyalist müdahale çığırtkanlığı yapmaya başladı. Bir kez daha görüldü ki siyasal İslamcılar anti emperyalist olamazlar.

AKP/Saray rejiminin de kimyasal iddiaları üzerinden Suriye’yi sıkıştırmak istemesi manidar. Bir tarafta “kimyasal kullanılmadı” diyen Rusya ile iş tutmaya çalışırken, diğer taraftan bindikleri ABD kayığından saldırı korosuna katılmaları iki yüzlü politikalarının bir yansıması.
Rusya, bağımsız gözlemciler ve Suriye yönetimi kimyasal kullanılmadığını söylüyor. İster istemez Suriye Doğu Guta’da islamcı çeteleri yenilgiye uğratırken neden kimyasal kullanıp uluslararası topluluğun şimşeklerini üzerine çeksin sorusu akla geliyor.
Bir kez daha tekrar ediyoruz ki küresel hegemonya savaşının kanlı arenasına dönüşen Suriye’den büyük güçler ve‘vekilleri’ dahil dahil tüm yabancı güçler derhal çekilsin. Suriye’nin kaderine Suriyeliler karar versin."

EMEP: ABD, İngiltere ve Fransa’nın Suriye’ye saldırısını kınıyoruz

Emek Partisi (EMEK) açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“14 Nisan cumartesi gününün ilk saatlerinde ABD, İngiltere ve Fransa füzelerle Suriye’yi bombaladı. Bu saldırının uluslararası hukukta bir haklı gerekçesi asla olamaz. Emperyalist güçler, tıpkı Irak’ta olduğu gibi bir kez daha, kendi iddialarına somut bir kanıt gösteremedikleri halde bir ülkeye saldırmışlardır.

Bu emperyalist saldırganlar kendilerinin uluslararası toplumu temsil ettiğini savunuyor ve uluslararası toplum adına Esad’ı cezalandırdıklarını söylüyorlar. Gerçekte bu saldırıların amacı, kendilerinin Suriye’de ve Ortadoğu’daki emperyalist çıkarlarıdır ve hedefi de halklardır.

Türkiye Hükümeti’nin bu saldırıya verdiği ilk tepkinin destek niteliğinde olması da, AKP Hükümeti’nin ABD’yi Suriye yönetimini devirmek üzere yaptığı çağrılar da hatırlandığında şaşırtıcı olmamıştır.

Emperyalistlerin kendi çıkarlarını, kanıtlama gereği bile duymadıkları, bahanelerle dünya insanlığının çıkarı gibi gösterme çabası beyhude bir çabadır. Artık yalanları dikiş tutmuyor.

Bu ve benzeri saldırılara karşı, dünya halkları, her ülkenin kendi kaderini belirleme hakkını savunmalı ve emperyalist saldırganlığa karşı mücadele etmelidir.

Kahrolsun emperyalizm, yaşasın halkların kardeşliği!”TKP: Kahrolsun emperyalist savaş

Türkiyle Komünist Partisi'nin açıklaması şöyle:

“Afganistan’ı işgal ederken kendi yetiştirmeniz dinci El-Kaide’yi bahane ettiniz.

Irak’ı işgal içinse bahaneniz kitle imha silahlarıydı. Yaktınız, yıktınız, sonra elinizde kanıt olmadığını itiraf etmek zorunda kaldınız, Irak hala kendine gelemedi.

Şimdi bölmek, size mutlak olarak itaat edecek bir rejim kurmak için harabeye çevirdiğiniz Suriye’ye saldırıyorsunuz. Gerekçeniz kimyasal silahlar.

Ama herkes biliyor ki her zamanki gibi yalan söylüyorsunuz.

Suriye’de halk hesaplarınızı bozunca, her tür desteği verdiğiniz gerici-işbirlikçi çeteler halkın direnişine çarpınca çareyi kalleşlikte, hilede buldunuz. Yıllardır Suriye gerçeklerini çarpıtmak, insanları aldatmak için sahte belge ve görüntü üreten “şirket”lere “kimyasal saldırı” filmi sipariş ettiniz. Ve şimdi Suriye’ye füzelerinizle, bombalarınızla saldırıyorsunuz.

Ne bahane üretirseniz üretin herkes biliyor ki;

Siz gözünü yeni enerji kaynaklarına dikmiş petrol tekellerisiniz.

Siz savaş olmadan kâr edemeyecek silah şirketlerisiniz.

Siz milyarlarca yoksulun ekmeğine, aşına, geleceğine kasteden alçak sömürücü sınıflarsınız.

Siz dünyayı açgözlülükle paylaşırken o dünyayı topyekun yok etmeyi göze alacak kadar alçak, barbar emperyalistlersiniz.

Trump denen yaratığın arkasına sığınmış pastadan pay kapma sırasına girmişsiniz. Akla, mantığa, en temel uluslararası kurallara uymayan bir saldırıya katılıyor, destekliyor, memnuniyet belirtiyorsunuz.

Siz ABD’siniz, Fransasınız, İngilteresiniz.

Siz aylardır sahte Amerikan karşıtlığı ile halkı aldatmaya çalışan ama şimdi Şam’a atılan bombalarla elini ovuşturan, İncirlik’i bu suça ortak eden AKP hükümetisiniz.

Çekin Suriye’den elinizi. Bırakın Suriye halkı kendi karar versin nasıl yaşayacağına, kendi karar versin haksızlıklarla, eşitsizliklerle, zorbalıkla nasıl mücadele edeceğine.

Ama istemezsiniz. Çünkü Suriye halkını kendi haline bırakırsanız eninde sonunda uyanan bir halk ilk önce sizi tepeleyecektir. Ve haklı olacaktır.

Dünyada ezilenlerin, sömürülenlerin, emekçi kitlelerin öfkesinden korkun. Onların yalana, sahte görüntülere, provokasyonlara, çirkefe, komplolara ihtiyacı yok! İnsanları sömürmek, insanları paylaşım savaşlarına sürüklemek, halkları tekellerin kârları için birbirine kırdırmak açık suçtur. Bu suçun bedelini mutlaka ödeyeceksiniz.

Barbarlar Suriye’yi yangın yerine çevirsin, büyük insanlığın yüreği Suriye halkıyla birlikte atıyor.

Kahrolsun emperyalizm

Kahrolsun emperyalist savaş

Haydi hep birlikte Suriye halkı ile dayanışmaya”ESP: Suriye’ye emperyalist müdahaleye son

Ezilenlenlerin Sosyalist Partisi (ESP) açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

“Bugün sabaha karşı saat 04’te Amerikan, Fransız ve İngiliz emperyalist orduları tarafından Suriye’ye yönelik hava saldırıları gerçekleştirildi.

Bu saldırılar işgalci, sömürgeci amaçlar doğrultusunda gerçekleştirilmiştir. Doğu Guta’da “Halka karşı kimyasal silah kullanıldığı” iddialarıyla en ufak bir ilgisi yoktur. Saldırıların, tam da OPCW heyetinin kimyasal iddialarını incelemek üzere Şam’a geldiği gün gerçekleşmesi bunu açıkça göstermektedir. Tersine, bu sabah Şam üzerine yollanan füzeler, “kimyasal saldırı” iddiasının İngiliz istihbaratı tarafından hazırlanan bir tezgâh olduğu yönündeki kanıyı güçlendirmiştir.

Bu saldırı, NATO’nun da desteğiyle Amerikan-İngiliz-Fransız emperyalist üçlüsünün 2011’den bu yana Suriye’ye yönelik müdahalelerinin bir parçası ve devamıdır. Sahaya sürdükleri El Kaide, IŞİD, Ceyş ül İslam, Ahrar u Şam gibi faşist çete gruplarının moral ve politik yenilgisinin ardından bu güçler doğrudan sahaya inerek paylaşım savaşını sürdürmeye çalışmaktadır. Zira Şam’ın Doğu Guta banliyölerinde bu çetelerin varlığının sona ermesi, “rejim değişikliği” adı altında yürütülen dolaylı emperyalist işgal girişiminin de iflası anlamına gelmiştir.

AKP iktidarının bu emperyalist saldırıyı “insanlığın vicdanı adına” (!) selamlaması, bu iktidarın Amerikan emperyalizminin işbirlikçisi olduğunu bir kez daha açıkça ortaya koymuştur. AKP ne yerlidir, ne de millidir. Washington’da siyaset laboratuvarlarında üretilmiş, 28 Şubat generalleri eliyle yol verilmiş, Türkiye’nin bütün yeraltı ve yerüstü zenginliklerini uluslararası tekellere peşkeş çekmiş, Suriye’de ilk günden itibaren Amerikan müdahalesinin aleti olmuş bir partidir. AKP’nin Efrîn işgalini sözüm ona ABD’ye karşı yaptığı söylemleri de bu açıklama ile tümüyle teşhir olmuştur. Keza bugünkü saldırılar, AKP iktidarının Rusya ile kurduğu taktik ilişkilerin de alanının giderek daraldığını ortaya koymuştur.

Ortadoğu’da gerek Amerikan gerekse Rus emperyalistlerinin kovulduğu, Ortadoğu halklarının din, mezhep, milliyet çatışmalarını aşarak demokratik ve sosyalist temelde birleştiği Bağımsız, Demokratik, Federal Ortadoğu mücadelesi, bu gerici seçeneklerin karşısında halkların yegâne antiemperyalist çözümüdür. Tıpkı Latin Amerika’da ABD emperyalizminin halkların bölgesel birliği yolundan geriletilmesi gibi, Ortadoğu’da da ihtiyaç, Türk, Kürt, Arap ve bütün bölge halklarının emperyalizme ve gericiliğe karşı birleşmesidir. Bugün birbiriyle dalaşan bütün gerici kuvvetlerin, sırası geldiğinde hasımlık etmekten sakınmadığı Rojava Devrimi, bu alternatifin nüvesini oluşturmaktadır. Suriye halkları bu çözümü kendi elleriyle yaratacaktır. Demokratik, halkların eşitliğine dayanan Federal bir Suriye’de hiçbir emperyalist güce yer kalmayacaktır. Ortadoğu er geç, emperyalist rekabetin, mezhepsel çatışmaların değil, özgürlük, demokrasi ve sosyalizmin bölgesi olacaktır.”Halkın TKP’si: Kahrolsun emperyalizm!

Halkın Türkiye Komünist Partisi grubunun açıklamasında “Türkiye’yi 16 yıldır yöneten AKP iktidarı ise emperyalistlerin saldırganlığına bir kez daha destek vermiştir. Afganistan operasyonunun parçası olan, Irak işgaline katılmak isteyen, Suriye’ye askeri harekat düzenleyen AKP/Saray Rejimi Suriye’nin bölünmesine, El Kaide bağlantılı cihatçı terörün güçlenmesine, bölge halklarının tehdit edilmesine hizmet eden bir operasyonu alkışlamaktadır. Suriye’ye yabancı tüm askeri güçlerin bu ülkedeki her türlü askeri operasyonu derhal durmalıdır. Kahrolsun emperyalizm!” denildi.TKH: İşgalciler her zaman kaybeder!

Türkiye Komünist Hareketi (TKH)nin açıklamasında şu görüşler yer aldı:

“ABD, İngiltere ve Fransa tarafından bağımsız bir devlet olan Suriye’ye yönelik gerçekleşen saldırı gayrimeşrudur! Uluslararası hukukun bile ayaklar altına alındığı bu saldırı tam anlamıyla emperyalist barbarlık ve haydutluktur.

Günlerdir emperyalistler tarafından propaganda edilen “Suriye Devleti’nin kimyasal silah kullandığı” yalanı, böylesi bir saldırıya gerekçe olarak gösterilmektedir. Ancak gerçek başkadır: “Kimyasal silah tezgâhı” bizzat emperyalist merkezler tarafından kurgulanmış ve cihatçı terör örgütlerince gündeme getirilmiştir. ABD tarafından Irak’ın işgali de benzer gerekçeye dayandırılmış ancak bunun bir yalan olduğu yıllar sonra ortaya çıkmıştı.

Bu saldırı, Suriye Devleti’nin kendi topraklarında emperyalizme ve onun aygıtı olan cihatçı teröre karşı verdiği savaşı baltalamak ve Suriye’deki emperyalist işgalin yolunu yapmak bir güç gösterisidir. Suriye’nin emperyalizme karşı zaferini kabullenemeyen ABD, İngiltere ve Fransa’nın bu saldırıyla birlikte cihatçı terörün arkasındaki güç oldukları, bir kez daha ispatlanmıştır.

Fırat’ın doğusunda ve Suriye’nin kuzeyinde 25 ABD üssü ve 7 Fransız üssünün bulunduğu gerçeği göz önüne getirildiğinde AKP iktidarının bu saldırıyı desteklemesi AKP’nin gerçek kimliğini de ortaya koymuştur. AKP, emperyalizmin işbirlikçisidir.

Emperyalist barbarlığa ve haydutluğa karşı ülkemiz ve Ortadoğu emekçilerini mücadele etmeye ve sokağa çıkmaya çağırıyoruz.

Gerçek açıktır: İşgalciler her zaman kaybeder!

Suriye’de emperyalizm kaybedecektir!

Partimiz bugün saat 18:00’da ABD, İngiltere ve Fransa’nın Suriye’ye dönük saldırganlığını protesto etmek ve Suriyeli emekçiler ile dayanışmak için İstanbul’da Beyoğlu’nda bulunan Fransız Konsolosluğu önünde bir basın açıklaması düzenleyecektir.”

Devrimci Hareket: Suriye halkı yalnız değildir

Devrimci Hareket, ABD’nin Suriye’ye yönelik saldırısına ilişkin açıklamada bulundu. Açıklamada, “Suriye’de yaşanan her şey emperyalist güçlerin paylaşım ve hegemonya savaşlarının ülkeye/bölgeye izdüşümüdür. Tam da bu nedenle barış, bu güçlerden değil bu güçlere ve politikalarına karşı verilecek mücadeleden beklenmelidir” denildi.


Devrimci Gençlik Derneklerinden ortak açıklama şöyle:

“ABD, İngiltere ve Fransa; Doğu Guta’nın Duma bölgesinde Suriye ordusu tarafından kimyasal saldırı gerçekleştirildiği iddialarıyla bir süredir emperyalist saldırı sinyalleri veriyordu. Bugün sabahın ilk saatleri itibariyle Şam’a yönelik saldırılar gerçekleşti. Ancak saldırıların hemen sonrasında yapılan açıklamalar bile kimyasal saldırı provokasyonunun, daha önceki pek çok saldırıda çöktüğü gibi Duma’da da çöktüğünü gösterdi. Dünkü saldırıların ardından ABD Savunma Bakanı’nın kimyasal saldırıya ilişkin soruya ‘Kendimden eminim. Kimyasal saldırı kapasiteleri vardı’ yanıtı da bu çöküşe dair itiraf niteliğindeydi.

Tıpkı geçtiğimiz yıl yine kimyasal silah yalanı ertesinde İdlib’teki Suriye ordusu üssüne gerçekleştirilen ABD saldırılarında olduğu gibi sabah saatlerinde yaşanan saldırının da hemen ardından IŞİD saldırıya geçti. Suriye’de ABD’nin, müttefiklerinin ve Türkiye gibi işbirlikçilerinin kimlerle, kimlere karşı savaştığı bir kez daha gözler önüne serildi.

Cihatçıların Suriye’nin pek çok noktasında bozguna uğratıldığı, geriletildiği ve Suriye’nin emperyalist saldırılara karşı yanıt verme kapasitesini arttırdığı bir dönemde bu saldırının gerçekleşmesi; ABD emperyalizmi ve onun şakşakçılarının bir kez daha tarihsel rollerini oynadıklarını göstermektedir.

Özelde Suriye’de, genelde Ortadoğu coğrafyasında emperyalist saldırganlık, ağır silah ve büyük silah yatırımlarına rağmen yenilmeye mahkumdur! Çünkü karşısında bir avuç zorba değil; koskoca bir halk vardır! Saldırılar bu yüzden Suriye halkını ve Suriye’nin bağımsızlığını hedef almaktadır.

İstiyorlar ki daha çok yağmalasınlar, istiyorlar ki ‘hamiliğini’ üstlenecekleri halkları bir avuç ekmeğe muhtaç edip kendilerine bağlasınlar! Onlar bu ‘rüya’ ile saldıradursun; bizler Suriye halkının dostları olarak ortak mücadele ve dayanışmayı yükselteceğiz!

Kimyasal saldırı provokasyonlarına da ‘muhalif’ safsatalara da karnımız tok!

Yaşasın Suriye’de emperyalizme direnenler, kahrolsun ABD emperyalizmi ve onun işbirlikçileri!

Direnen Suriye halkı kazanacak!”


yabanci dizi izle, canli bahis, canli casino, bahis siteleri, guvenilir bahis siteleri, tipobet365, tipobet, 

Üye OlÜye Girişi