Türkiye son 10 yılın en sıcak üçüncü yazını yaşayacak

 

Meteoroloji Genel Müdürlüğünden "Bu yaza dikkat" uyarısı geldi.

17.04.2018
Yazı Boyutu:  
Türkiye'de bir yıldır mevsim normallerinin üstünde hava sıcaklıkları gözlemlediklerini  belirten  Meteoroloji Genel Müdürü İsmail Güneş, sıcaklıkların gelecek aylarda da mevsim normallerinin üstünde seyredeceğine dikkati çekti. İsmail Güneş, özelikle Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde  sıcaklıkların diğer bölgelere göre daha fazla olacağını kaydederek, "Haziran, temmuz ve ağustos aylarında hava sıcaklığının mevsim normallerinin 1,5 ila 2 derece üzerinde seyredeceğini varsaydıklarını ifade etti.

"TÜRKİYE EN SICAK ÜÇÜNCÜ YAZINI YAŞAYACAK"

Sıcaklıkların son 10 yıldır normalin üstünde olduğunu aktaran Güneş, "2010, Türkiye'de en sıcak yıl olmuştu. Yine bu yılı da en sıcak üçüncü yıl olarak değerlendirebiliriz." dedi.

Genel Müdür Güneş, yağışlarda ise özellikle 2050 yılına kadar çok fazla değişim öngörmediklerini belirterek "Doğu Akdeniz'de ve Güneydoğu'da bir yağış azlığı bekliyoruz. Bu önümüzdeki üç aylık periyotta da yağış önceki mevsim normalleri civarında seyredecek, Güneydoğu bir miktar daha az yağış alacak." bilgisini aktardı. Bahar aylarında yağışlardaki değişimin inişli çıkışlı olduğunu anlatan Güneş, "Şu andaki durum itibarıyla Güneydoğu'da bir miktar yağış azlığı var. İç bölgelerimizde normallere yakın, Marmara Bölgesi'nde ise normallerin üzerinde yağış var" diye konuştu.

Üye OlÜye Girişi