Türkiye ve dünya basını seçimleri nasıl gördü?

 

Cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçimleri yabancı basının da başlıca gündem maddeleri arasında yer alırken Türk medyası manşetten verdi.

25.06.2018
Yazı Boyutu:  
Avrupa ve ABD basınında Erdoğan'ın seçim zaferinin otoriter bir yönetim biçimi yaratabileceği görüşleri yer alırken, Rus basını Türkiye'de seçmenlerin hâlâ yeniden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a bir alternatif göremediğini yazıyor.

Guardian: Erdoğan otokrat liderler klübünde

İngiliz Guardian gazetesinin yazarlarından Simon Tisdall'a göre Erdoğan son seçim zaferiyle hızla Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Çin Cumhurbaşkanı Şi Jinping tarzında yönetim biçimini benimseyen otokrat liderler kulübüne girdi.

Ancak Tisdall'e göre "Erdoğan'ın denetlenmeyecek olan yetkileri Türkiye'de demokrasi için yeni bir karanlık çağın başlangıcı olabilir".


Amerikan Wall Street Journal gazetesi ise "Erdoğan daha güçlü bir Türkiye sözü verdi" diyor.

Haberde, "Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, seçimden ezici bir zaferle çıktı. Seçmenler, ülkeyi 15 yıldır yöneten Erdoğan'a ve giderek otoriterleşen yönetim biçimine destek verdi" ifadeleri yer alıyor.

Kommersant: Türkiye'de seçmen Erdoğan'a alternatif göremiyor
Rusya'nın iş dünyasında etkin gazetelerinden Kommersant, 24 Haziran seçimlerinin Türkiye'nin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın politikalarına hala bir alternatif göremediğini ortaya koyduğu yorumunu yaptı.

Rusya'nın liberal kanattaki gazetelerinden RBC ise Dünya Ekonomisi Enstitüsü'nden Viktor Nadein-Rayevsky'nin "Moskova ile Ankara arasındaki ilişkiler aynı kalacak. Erdoğan erken seçime gitti çünkü 2019'da kazanıp kazanamayacağından emin olamıyordu" sözlerine yer verdi.

Aynı gazetede Anzhelika Basisini imzalı haberde ise bölge uzmanı Timur Ahmetov'un "Türkiye'nin Batılı ülkelerle ilişkisinin değişmesinin beklendiği, zira Erdoğan'ın hem Avrupa hem de ABD ile ilişkileri normalleştirmeye istekli olduğu" görüşü yer buldu.

İsrail basını: Türkiye ile ilişkiler yumuşayabilir

İsrail gazeteleri ise Erdoğan'ın yetki alanının genişlediğini vurgularken, Türkiye ile İsrail arasındaki ilişkilerin düzelmesi olasılığına dikkat çekti.

Ülkenin yüksek tirajlı gazetelerinden Yediot Ahronot'tan Smadar Peri seçimin ardından Erdoğan'ın İsrail'e yönelik sert tutumunu yumuşatacağını savundu.

Peri, Erdoğan'ın sert tutumuna rağmen, ipleri bir aşamada gevşeteceği anın geleceğini ve İsrail ile ilişkileri onarmaya yavaş yavaş başlayacağını zira "Türkiye'nin İsrail için çok önemli olduğunu" yazdı.

Merkez sol çizgideki Haaretz gazetesinden Zvi Barel ise "Türkiye, yetkilerinin sınırlanmasını kabul etmeyen bir cumhurbaşkanı yönetiminde otoriter yönetimin uygulandığı bir devlet olacak" diyor.

"Erdoğan, 2017'deki anayasa değişiklikleri sonrası bakanları atamak, parlamentoyu feshetmek ve merkez bankası politikalarına müdahale gibi daha önce görülmemiş yetkilerle donatılıyor" diyen Barel, cumhurbaşkanın yargıdan neredeyse tamamen muaf hale geldiği ve meclisin de cumhurbaşkanını düşürmesinin neredeyse imkansızlaştığı görüşünde.

Yunanistan'da yorumcular 'Erdoğan dengeli siyaset izleyecek' diyor

Yunanistan'da ise yorumcuların çoğu "Erdoğan'ın yeni Cumhurbaşkanlığı döneminde Batıya karşı daha ılımlı olacağı ve iç siyasetteki kutuplaşmaları gidermek amacıyla daha dengeli bir siyaset izleyeceği" yönünde görüşleri paylaştılar.

Türkiye uzmanı Konstantinos Filis, "Türk-Yunan ilişkilerinin Erdoğan hükümetleri döneminde ciddi bir krizle karşılaşmadığına ancak Erdoğan'dan önceki dönemlerde büyük krizlerin yaşandığına" dikkat çekti.

Büyük tirajlı gazeteler ise Erdoğan'ın galibiyetini şu manşetlerle duyurdular:

Ta Nea: Erdoğan, muhalefetin şikayetlerine rağmen seçimlerden muzaffer çıktı

Ethnos: Erdoğan hemen ilk turda sultanlığını ilan etti / muhalefetten taciz şikayetleri

Eleftherso Typos: Erdoğan'ın ilk turdan zaferle çıktı

Efimerida TS : Erdoğan'ın mutlak hakimiyeti / Erdoğan: 'Batı'ya demokrasi dersi verilmiştir' dedi 

Türkiye'de gazeteler Erdoğan'ın zaferini nasıl gördü?

Pazar günü düzenlenen cumhurbaşkanlığı ve TBMM seçimleri Türkiye'deki tüm gazetelerin manşetlerinde yer aldı.

Hürriyet gazetesi "Çoğunluk Cumhur'un" dedi ve sürmanşetinde "İlk turda zafer" ifadelerini kullandı.

Gazete Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Kazanan Türk milleti" sözlerinin yanı sıra MHP lideri Devlet Bahçeli'nin "Denge ve denetleme görevini aldık" açıklamasına da yer verdi.

Hürriyet bir diğer haberinde ise Muharrem İnce'nin CHP'den fazla oy aldığını aktardı.


Sabah gazetesi manşetinde "Türkiye yeni dönemde Başkan'la devam dedi" üstbaşlığını ve "Cumhurun zaferi" başlığını kullandı.

Dünyadan Erdoğan'a gelen tebrik telefonlarına da yer veren Sabah, Erdoğan'la İnce arasındaki 10,6 milyon oyluk farkı da yazdı.


Cumhuriyet gazetesi, AKP'nin Meclis'teki çoğunluğunu kaybetmesini "koalisyon dönemi" olarak yorumladı ve Meclis'te MHP'nin desteğine ihtiyaç duyacak olması nedeniyle "Saray'a kurt kapanı" manşetiyle çıktı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın AKP'nin düşen oylarına atfen söylediği "Hedefe ulaşamadık" sözünü öne çıkaran gazete, Meclis'te grup kurmaya sayısı yeten 5 parti olacağını, Meclis'te 8 partiden temsilcilerin yer alacağını yazdı.


Posta gazetesi "Türkiye Cumhuriyeti ilk başkanını seçti: Erdoğan kazandı" manşetiyle yayınlandı.

Seçime katılım oranının hem Kasım 2015 seçimini hem de Nisan 2017 referandumunu geride bıraktığını yazan Posta, İnce'nin partisinden yüzde 8,1 fazla oy alırken Akşener'in ise partisinden yüzde 2,6 az oy aldığına dikkat çekti.
Yeni Şafak seçim sonucunu "24 Haziran Devrimi" olarak değerlendirdi ve "Yeniden Bismillah" manşetine yer verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı "Türkiye Cumhuriyeti'nin 1. Başkanı" olarak tanımlayan gazete, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun 9. seçiminde de zafer kazanamadığını yazdı ve "CHP'de fırtına kopacak" dedi.

Yeni Şafak seçimin kaybedenlerinin "Türkiye'yi abluka altına almak isteyen Batı, terör örgütleri ve eski Türkiye'nin özlemi içindeki muhalefet" olduğunu yazdı.

Sözcü gazetesinin manşetinde "Atı alan yine Üsküdar'ı geçti" başlığı vardı.

Gazete YSK'nın sonuçları ilan etmesinden önce Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Anadolu Ajansı verilerini baz alarak kendisini cumhurbaşkanı ilan etmesini eleştirdi.Sözcü Bahçeli'yi "seçimin kazananı" ilan ederken Saadet Partisi'nin yüzde 1,4 oy ile milletvekili çıkaramamasını "hayal kırıklığı" diye niteledi, Meral Akşener'in yüzde 7,3'lük oyunu ise "Tülbent devrimi yarım kaldı" diye niteledi. (BBCTürkçe)

Üye OlÜye Girişi