Türkiye yerel yöneticilerini seçmek için sandık başında

 

Türkiye genelinde 57 milyon seçmen, bugün saat 07.00'de itibaren 194 bin 390 sandıkda yerel seçimler için oy kullanıyor.

31.03.2019
Yazı Boyutu:  
Türkiye'deki yerel seçimde, 32 ilde seçmenler, saat 07.00'den itibaren sandık başına giderken, diğer illerde de saat 08.00'de oy kullanılmaya başlandı.

Oy verme işleminin sabah 07'de başladığı doğu illerinde sandıklar, 16:00'da kapanacak, diğer illerdeyse 17.00'ye kadar oy kullanılabilecek.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) verilerinden derlenen bilgiye göre, Türkiye genelinde 57 milyon seçmen, 194 bin 390 sandıkta oy kullanacak.

Büyükşehir belediyesi olan Adana, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kayseri, Kocaeli, Konya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muğla, Ordu, Sakarya, Samsun, Şanlıurfa, Tekirdağ, Trabzon ve Van'daki seçmenler, "büyükşehir belediye başkanı", "belediye başkanı", "belediye meclis üyeliği" ile "muhtarlık ve ihtiyar heyeti" için oy kullanacak.

Büyükşehir olmayan illerde ise "il genel meclisi üyeliği", "belediye başkanı", "belediye meclis üyeliği" ve "muhtarlık ve ihtiyar heyeti" için oy verilecek.

Köylerde ise "il genel meclisi üyeliği" ile "muhtarlık ve ihtiyar meclisi" için oy atılacak.

Önce belediye başkanlıkları belirlenecek

Büyükşehir belediye başkanlığına ilişkin oy pusulası "beyaz", il genel meclisi üyeliklerine ilişkin pusula "turuncu", belediye başkanlığına ilişkin oy pusulası "mavi", belediye meclisi üyeliğine ilişkin oy pusulası ise "sarı" renkli olacak. Oy pusulaları tek zarfa konulacak.

Seçimde büyükşehirlerde, büyükşehir belediye başkanlığı, belediye başkanlığı, belediye meclisi üyeliği ve muhtarlık; diğer illerde, sırasıyla belediye başkanlığı, belediye meclisi üyeliği, il genel meclisi üyeliği ve muhtarlık seçimlerine ait oy pusulalarının sayım ve dökümü yapılacak.

Bütün seçim yayınları, saat 21.00'den sonra serbest olacak, ancak YSK tarafından gerek görülmesi halinde saat 21.00'den önce de yayınların serbest bırakılmasına karar verilebilecek.

533 bin güvenlik personeli görev yapıyor

Yerel seçimler nedeniyle  bugün güvenlik seviyesi en üst düzeye çıkarıldı.

Bugün 533 bin güvenlik personeli yurt çapında görev yapıyor. Buna ek olarak 6 bin 745 zırhlı araç, 126 hava aracı, 294 deniz aracı ve diğer ekipmanlar da yine seçim güvenliği için kullanılıyor. Ayrıca 11 kentte emniyet ve jandarmadan oluşan 6 bin 449 ek güvenlik personeli de görevlendirildi.

İstanbul’da ‘seferberlik’

Türkiye’nin en büyük kenti İstanbul’da emniyetten 41 bin 550, jandarmadan 4 bin 130 personel ile 271 tim görev yapıyor. Emniyet 5 bin 587, jandarma ise 305 araçla güvenliği sağlayacak. Tüm kamu kurum ve kuruluşlarının koordinasyon merkezleri tüm gün açık olacak. 

Ayrıca olası elektrik kesintilerine karşı jeneratör takviyesi yapıldı. Bugün tüm nüfus müdürlükleri açık tutuluyor. Seçim yasağı gereği eğlence mekanları kapalı, alkollü içki satışı umumi yerlerde içki içilmesi yasak.

Sayılarla 31 Mart
  • Bugün 194 bin 664 sandıkta 56 milyon 911 bin 967 kişi oy kullanacak.
  • Bu yıl 18 yaşını dolduran 1 milyon 156 bin kişi ilk defa oy kullanacak. 
  • Oy kullanacak Suriyeli sayısı ise 53 bin 99.
  • İstanbul, 10 milyon 590 bin 963 seçmenle başı çekerken, 58 bin 562 seçmenle Bayburt son sırada.
‘526 olay kayda geçti’

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun verdiği bilgiye göre, seçim sürecinde 526 olay meydana geldi. Bu süreçte iki kişi hayatını kaybetti. Seçim olaylarının 69’u AKP’ye, 33’ü CHP’ye, 21’i HDP’ye, 13’ü İYİ Parti’ye, 10’u MHP’ye, sekizi de Saadet Partisi’ne yönelikti. 526 olayın 149’u tehdit ve hakaret, 95’i kasten yaralama ve darp, 80’i de seçim propaganda materyallerinin tahribi olarak kayda geçti.

1389 koltuk için kıyasıya yarış

Yerel seçimde 30 büyükşehirde 316 aday büyükşehir belediye başkanı, diğer 51 il, 922 ilçe ve 386 beldede ise toplam 7 bin 954 aday yarışacak. Seçimler sonunda 30’u büyükşehir belediyesine olmak üzere, toplam 1389 kişi beş yıllığına başkan seçilecek.

MHP, 27 büyükşehirde AKP’yi destekliyor

İttifak kapsamında AKP, Adana, Manisa ve Mersin’de MHP adaylarını, MHP ise diğer 27 büyükşehirde AKP adaylarını destekleyecek.

İki parti, büyükşehirler dışında 21 ilde daha ittifak yapacak. MHP; Rize, Ağrı, Artvin, Bilecik, Bitlis, Bolu, Burdur, Çanakkale, Edirne, Giresun, Hakkari, Muş, Siirt, Sinop, Şırnak, Ardahan ve Yalova’da AKP’nin adaylarını destekleyecek. AKP ise Iğdır, Kars, Kırklareli ve Osmaniye’de MHP’nin adaylarına destek verecek.

51 kentte ‘millet ittifakı’

Cumhurbaşkanlığı seçiminde kendi adaylarını çıkaran CHP ve İYİ Parti de yerel seçimler için ‘millet ittifakı’ çatısı altında bir araya geldi. Buna göre iki parti, 30 büyükşehrin 24’ünde ittifaka gidecek. Kurulduktan sonra ilk kez yerel seçimlere katılan İYİ Parti; Adana, Ankara, Antalya, Aydın, Bursa, Eskişehir, Hatay, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Malatya, Muğla, Ordu, Tekirdağ’da CHP adaylarını destekleyecek. CHP ise Balıkesir, Denizli, Gaziantep, Kayseri, Kocaeli, Konya, Manisa, Sakarya, Samsun ve Trabzon’da İYİ Parti’nin adaylarına destek verecek.31 mart 

İki parti, Mersin, Mardin, Van ve Erzurum’da ise kendi adaylarıyla seçime girme kararı aldı. Mersin’de İYİ Parti, aday çıkaramadığı için Demokrat Parti’nin adayı Ayfer Yılmaz’ı destekleyecek. Diyarbakır’da İYİ Parti aday çıkarmazken, bu ilde ittifaka yönelik de bir açıklama yapılmadı. Şanlıurfa’da ise her iki parti, büyükşehir belediye başkanlığı için aday göstermedi.

Vekiller de yarışta

Seçimde 17 milletvekili belediye başkanı olmak için yarışacak. AKP’den üç, CHP’den beş, HDP’den altı, İYİ Parti’den iki, bağımsız olarak da bir milletvekili aday oldu.Üye OlÜye Girişi