Türkiye yolsuzlukla mücadelede Avrupa'da sonuncu, Dünya'da 91'inci

 

2019 Yolsuzluk Algı Endeksi’ne göre Türkiye, 13 basamak geriye düşerek 180 ülke arasından 91’inci sırada yer aldı. Böylece, Türkiye tarihindeki en düşük sıraya geriledi. Ancak 36 OECD ülkesi arasında ise sondan 2'inci sırada yer alan Türkiye, 28 AB ülkesi arasında da ise en son sırada bulunuyor.

23.01.2020
Yazı Boyutu:  
Uluslararası Şeffaflık Örgütü (Transparency International), 2019 Yolsuzluk Algı Endeksi‘ni açıkladı. Türkiye, 39 puan ile 180 ülke arasından 91’inci sırada yer aldı. Böylece geçen yıla göre 2 puan kaybeden Türkiye, sıralamada bir yıl içinde 13 basamak geriye düşmüş oldu.2013-2019 yılları arasında en çok düşüş yaşayan üç ülkeden biri olan Türkiye, bu sürede 11 puan kaybederek 38 sıra geriledi.

Diğer yandan da Türkiye, Avrupa Birliği üyesi 28 ülke ile karşılaştırıldığında en son sırada yer almakta.

Endeks’te 36 OECD üyesi ülke arasında sondan ikinci sırada bulunan Türkiye, G20 ülkeleri arasında ise sondan dördüncü sırada.

Ülke tarihindeki en düşük sıraUluslararası Şeffaflık Örgütü Yönetim Kurulu üyesi Oya Özarslan, Türkiye açısından 2019 yılı sonuçlarını şöyle değerlendirdi:

“Türkiye yolsuzluklarla ilgili kritik bir süreç yaşıyor. Dünya Yolsuzluk Algı Endeksi’nde bir yıl içinde 13 sıra düşerek 180 ülke arasında 91. sırada yer alan ülkemiz, böylece ülke tarihindeki en düşük sırayı almış durumda.

“Bu durum bir yandan kamu kaynaklarının dağılımı konusunda gittikçe artan kaygıları derinleştirerek, sosyal eşitsizlikler yaratmaktadır. Öte yandan ülkemizin diğer ülkelere göre rekabetçiliği ve yatırım çekebilme kapasitesini düşürmektedir.

“Acilen kurum ve kuralların işlediği ve denge denetleme mekanizmalarının bulunduğu tam demokratik bir sisteme dönülmelidir.”
Türkiye’nin Yolsuzluk Algı Endeksi’ndeki bu hızlı düşüşünün temel nedenleri ise özetle şöyle:

Yargı bağımsızlığı ve hukuk devleti ilkelerine yönelik ihlaller

Meclis’in denetleme ve hesap sorma gücünü kaybetmiş olması

Kamu ihalelerinin gerekli şeffaflık, denetim ve hesap verebilirlik mekanizmalarından yoksun bir biçimde yürütülmesi

Kamu kaynaklarının kullanımının denetlenememesi

Siyasetin finansmanı ile siyasal etik konularını düzenleyen yasal çerçevenin zayıflığı

Seçim dürüstlüğüne aykırı uygulamaların ve basın organlarına, sivil toplum örgütlerine yönelik baskının artmasıDünya sıralaması

Danimarka (87), Yeni Zelanda (87), Finlandiya (86), Singapur (85), İsveç (85) ve İsviçre (85) endeksin en üst sıralarda yer alırken, son sıralarda ise yolsuzluk algısının yüksek olduğu Venezuela (16), Yemen (15), Suriye (13), Güney Sudan (12) ve Somali (9) bulunuyor.


Üye OlÜye Girişi