Türkiye'de 18 milyon ruhsatsız silah var

 

30 yıla yakın süredir bireysel silahlaanmayakarşı mücadele veren Umut Vakfı, Türkiye'de 18 milyon ruhsatsız siilah bulunduğunu bildirdi.

17.02.2020
Yazı Boyutu:  
Türkiye’de bireysel silahlanmaya karşı mücadele konusunda 30 yıla yakın süredir önemli çaba gösteren Umut Vakfı'ndan Ayhan Akçan, hükümetin gündeminde olan son düzenlemeyi Akşam Postası canlı yayınında yorumladı.

Eski Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Melih Gökçek'in, “darbe” söylentilerine ilişkin Twitter hesabında ‘Direniş kesin çok kanlı olur. Ve aynı anda Türkiye’ye yayılır. Çünkü Türkiye’de ruhsata tabi olmayan yivsiz tüfek almayan aile kalmadı’ diye yazması, bireysel silahlanmayı bir kez daha gündeme getirdi.Bununla birlikte AKP son torba yasaya bireysel silahlanmayı önleyici bir madde de ekledi. RS FM’de Atilla Güner’le Akşam Postası’na konuşan Umut Vakfı Başkanı Ayhan Akçan, “Geç bile kalındı. 18 milyon ruhsatsız silah var. Tüm silahlar içinde ruhsatsızların oranı yüzde 89” dedi.

Ayhan Akçan, hükümetin gündeminde olan son düzenlemeyi şöyle yorumladı:

“Türkiye’deki silahların  yüzde 89’u ruhsatsız. Üreticilerinden kayıt dışı silah alıyorlar. Türkiye’de ‘lazım olur’ diye alınıyor. Son zamanlarda özellikle terör olaylarından sonra artış olduğunu görebiliyoruz. Sağlıkla ilgili bir probleminiz var, ya da akli siciliniz müsait değil ve siz silah satın almışsanız bu duruma 1 ile 3 yıl arası hapis cezası geliyor. Umut Vakfı olarak senelerdir söylüyorduk. Türkiye’de kayıt dışı 18 milyon silah var. Bu kanunla beraber ticari reklam da tanıtım ve satışını gerçekleştirmeye çalışan SMS mesajları da idari para cezasına çarptırılacak. Böyle bir yasa tasarısı için geç bile kalınmıştı. Ama yine de olumlu bir gelişme olarak görüyoruz.”

2019'UN ŞİDDET HARİTASI

Umut Vakfı'nın yayımladığı 2019 yılı istatistiklerine göre; 2019 yılında Türkiye genelinde 3 bin 623 silahlı olay basına yansıdı… Bu silahlı olayların 2 bin 867’sinde ateşli silahların (bin 402’si her tür tüfek, 132’si beylik silahı olmak üzere bin 465’i tabanca), 756’sında ise her türlü kesici, delici aletin kullanıldığı görüldü… Yani olayların yüzde 79’unda ateşli silahlar, yüzde 21’inde de kesici aletler kullanıldı.2019 yılında basına yansıyan 3 bin 623 silahlı şiddet olayında; 2 bin 211 kişi öldü, 3 bin 736 kişi de yaralandı.


Üye OlÜye Girişi