Türkiye'de 455 bin Suriyeli çocuk sokakta

 

Milli Eğitim Bakanı Yılmaz, okul çağındaki 625 bin suriyeli çocukkan ancak 170 bininin eğitim aldığını açıkladı

12.07.2016
Yazı Boyutu:  
CHP’nin soru önergesi üzerine, Türkiye’deki Suriyelilerin eğitim durumlarıyla ilgili çarpıcı bilgiler geldi. Buna göre okul çağındaki 625 bin Suriyeli çocuktan ancak 170 bini eğitim alıyor.

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, bir soru önergesi üzerine, Suriyeli çocukların eğitimiyle ilgili bilgi verdi.

Ülkelerindeki iç savaştan kaçıp Türkiye’ye sığınan Suriyeli ailelerin çocuklarının eğitim durumuyla ilgili soru önergesini, Milil Eğitim Bakanı Yılmaz’ın yanıtlaması istemiyle CHP İstanbul Milletvekili İlhan Cihaner verdi. Türkiye’deki 3 milyona yakın Suriyeli’nin 1 milyona yakınının çocuk olduğunu, 625 bininin ise temel eğitim çağında olduğunu vurgulayan Cihaner, önergede özetle şu soruları yöneltti:

20 İLDE 380 GEM

“Geçici Eğitim Merkezleri (GEM) hangi kentlerde ve kaç tane bulunmaktadır? Bununla ilgili kayıtlar, Milli Eğitim Bakanlığı ve ya Göç İdaresi Genel Müdürlüğü internet sitesinde neden tutulmamaktadır? GEM’lerde gönüllü öğretmenlik yapan Suriyeliler hangi koşullara bağlı olarak seçilmektedir? Türkiye Diyanet Vakfı’nın öğretmen seçme konusunda ne gibi bir yetkinliği vardır araştırılmış mıdır?”

Bakan Yılmaz, verdiği yanıtta Suriyeli çocukların temel eğitimi ile ilgili şu bilgileri paylaştı:

“Başbakanlık AFAD’ın geçici barınma merkezlerinin tamamında ve Adana, Adıyaman, Antalya, Batman, Diyarbakır, Gaziantep, Hatay, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kayseri, Kilis, Konya, Malatya, Mardin, Mersin, Osmaniye, Sakarya, Siirt, Şanlıurfa olmak üzere 20 ilimizde, 380’den fazla GEM oluşturulmuştur. Bu merkezlerde ana sınıfından 12’inci sınıfa kadar 170 binin üzerinde Suriyeli öğrenci eğitimlerine devam etmektedir. Bakanlığımız düzenli bilgi paylaşımını elektronik ortamda hazırlamak amacıyla altyapı çalışmalarını başlatmıştır.”

ETİK SÖZLEŞME

“Gönüllü olarak öğretmenlik yapan Suriyeli öğretmenler, il milli eğitim müdürlüklerindeki komisyonlar tarafından belirlenmektedir. Komisyonlarda Arapça bilen bakanlık personeli, alan uzmanları ve deneyimli Suriyeli öğretmenler yer almaktadır. Türkiye Diyanet Vakfı ve Bakanlığımız, 380’in üzerindeki geçici eğitim merkezinden 15 kadarına valiliklerce onaylanan protokoller kapsamında destek olmaktadır. Öğretmen seçimi ile ilgili olarak ise gerek görülmesi halinde tercüme desteği dışında herhangi bir rol üstlenmemektedir.” (Eğitim)

Üye OlÜye Girişi