Türkiye'de 8 Mart 'Hayır'larla, gözaltılarla kutlandı

 

İstanbul'da Feminist Gece Yürüyüşü kitlesel gösteriye dönüştü, Ankara'da eş zamanlı yapılan yürüyüşe ise polis müdahale etti

09.03.2017
Yazı Boyutu:  
Bütün dünyada 8 Mart'ta kutlanan Kadınlar Günü'ne Türkiye'den hem renkli kareler hem de polis müdahalesi damga vurdu.

Zonguldak, Balıkesir, Artvin, İstanbul, Diyarbakır gibi çok sayıda şehirde Kadınlar Günü, kutlamalara ve protestolara sahne olurken İzmit ve Balıkesir gibi kimi şehirlerde gözaltılar gerçekleşti.İSTANBUL'DA GÖRKEMLİ GECE YÜRÜYÜŞÜ
İstanbul'da 'Feminist Gece Yürüyüşü' adıyla Taksim'in İstiklal Caddesi'nde düzenlenen yürüşe büyük bir kalabalık katıldı. Taksim İstiklal Caddesi'nde saat 19.00'da başlayan yürüyüşün ardından ise Tünel Meydanı'nda basın açıklaması yapıldı. Basın açıklaması sonrası kadınlar halay çekti.Sivil toplum kuruluşları ve kadın örgütleri kadınların yaşam hakkını savunmak adına bir araya gelirken 'Hayır' pankartlarının taşındığı görüldü.İstiklal Caddesi'nin her iki yönünden buluşma noktasına akın eden kadınlar sloganlar atıp düdük çaldı. Binlerce kadın, 'Hayatlarımıza müdahaleye, hayır' pankartı açarak yürüyüşe geçti.Polisin geniş güvenlik önlemi aldığı yürüyüş boyunca slogan atan, Türkçe ve Kürtçe şarkılar söyleyen topluluk adına Taksim Tünel Meydanı'nda basın açıklaması okundu.Dılşah Eşli, okuduğu basın açıklamasında, "Buradan erkeklere ve erkek devlete bir kez daha ilan ediyoruz. Yüzde yüz eşitlikten azına hayır! Sınırları aile ile çizilmiş bir hayata hayır! Eşit emeğe, eşitsiz ücrete ve güvencesiz çalışmaya hayır!" dedi.ANKARA'DA GÖZALTI

İstanbul ile eş zamanlı olarak Ankara'da da feminst gece yürüyüşü düzenlendi. Yüzlerce kadın sloganlar ve ellerinde pankartlar ile Yüksel Caddesi'nde yürüdü. 


Eylemin bitmesinin ardından kadınların dağıldığı sırada polis saldırısı gerçekleşti. Çevik kuvvet polisleri 4 kişiyi darp ederek gözaltına aldı. KOCAELİ'NDE KADINLARA POLİS SALDIRDI: 65 GÖZALTIKocaeli'de, Belediye İş Hanı önünde toplanan kadınların Yürüyüş Yolunda yapmak istedikleri 8 Mart yürüyüşüne polis, OHAL gerekçesi ve valilik izninin alınmaması gibi sebeplerle saldırdı. 65'in üzerinde gözaltı olduğu öğrenildi.

Kocaeli'de, Belediye İş Hanı önünde toplanan kadınlar, "Başkanlığa hayır, tek adamlığa hayır, şeriata hayır" sloganlarıyla Yürüyüş Yolunda yürüyüş gerçekleştirmek istedi. OHAL ve valilik izni alınmaması gibi sebeplerle yürüyüşü engelleyen polis, kadınların dağılmaması üzerine, saldırdı ve 65'in üzerinde kadını darp ve hakaret ederek gözaltına aldı. Çevredeki vatandaşlar kadınların bu şekilde gözaltına alınmasına tepki gösterdi. Tepki gösteren vatandaşlara bir grup faşist saldırdı.
Saldırının ardından Eğitim-Sen binasında toplanan kadınlar, yaptıkları basın açıklamasıyla saldırıyı kınadılar. Açıklamada şu ifadeler yer aldı:Eylem yapmamıza izin vermeyen polis kadınlara şiddetli bir şekilde müdahale ederek gözaltına aldı. 65'in üzerinde çok sayıda kurum ve sendikalardan gözaltılar var.  Bizler korkmuyoruz, inatla kadın dayanışmasını büyütmeye devam edeceğiz. Bir kişi daha eksilmeyeceğiz! Ayrica dün kaybettiğimiz 7 metal-sen üyesi kadın arkadaslarimizi acıyla ve saygıyla anıyoruz. 

ANTALYA'DA YÜRÜMEK İSTEYENLERE TOMA'LI MÜDAHALE

Aynı şekilde Antalya'da da yürümek isteyen kadınlara polis TOMA'larla müdahale etti.Polis ekipleri, basın açıklaması yapan kadınlardan slogan atmadan dağılmalarını istedi. Gruptan birkaç kadın şarkı söyleyip slogan atınca çevik kuvvet ekipleri müdahale etti.

TRABZONDA YÜZLERCE KADIN SOKAKLARDAYDI


Trabzon'da yüzlerce kadın 8 Mart'ta sokaklara çıkarak "Kadınlar hayırla özgürleşecek" dedi.

Trabzon Demokratik Kadın Platformu tarafından düzenlenen yürüyüşe katılan yüzlerce kadın, yürüyüş 'Kadın yaşam özgürlük', 'Kadınlar hayırla özgürleşecek', 'Kadınlar yürüyor mücadele büyüyor' ve 'AKP'den hesabı kadınlar soracak' sloganlarını dillendirdi.
Uzun Sokak'ta toplanan kadınlar, Meydan Park'a kadar yürüyerek burada bir basın açıklaması gerçekleştirdi.Basın açıklamasına Ankara'ya 8 Mart etkinliklerine giderken geçirdikleri trafik kazasında hayatını kaybeden kadınları anarak başlayan Trabzonlu kadınlar, "mücadeleye devam ediyoruz ve diyoruz ki bizler hala isyandayız" dediler.Açıklamalarında Nisan ayında yapılması planlanan başkanlık referandumuna da değinen Trabzonlu kadınlar, "40 milyon kadınız, hayatımızı tek adama teslim edecek miyiz?" diye sorarak, "yıllardır giderek artan kadın cinayetleri, tecavüzler, bombalar ve özellikle darbe girişiminden sonra OHAL bahanesiyle uzaklaştırılan akademisyenler, işinden atılan onca insanın emeğine karşılık verecek cevabımız HAYIRdır" açıklamasında bulundu.

MUĞLA'DA 8 MART BULUŞMASI

Muğla'da kadınlar 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla Sınırsızlık Meydanı'nda bir araya geldi.

Program dün hayatını kaybeden Türk-Metal-Sen üyesi 7 kadın işçi için yapılan saygı duruşu ile başladı.
Basın açıklamasının ardından etkinlik HAYIR şarkıları eşliğinde edilen danslar ve halaylar ile devam etti. 
Eylemde 'Bir kadın olarak HAYIR', 'Cinsiyetçiliğe HAYIR', 'Kadın kadındır, HAYIR diyorsa HAYIR' dövizleri taşındı. 

Diyarbakır'da ise OHAL'e rağmen 8 Mart kutlamaları rengarenk görüntülere sahne oldu.

Üye OlÜye Girişi