Türkiye'de ilk: Whatsapp hastane randevu sistemi

 

Şanlıurfa’da Birecik ilçesi Devlet Hastanesi‘nde faaliyete geçen WhatsApp Randevu Hattı ile Türkiye’de ilk olarak WhatsApp hastane randevu sistemi hayata geçiyor.

10.02.2017
Yazı Boyutu:  

Günümüzde haberleşme ihtiyaçlarımızı karşılayabildiğimiz çeşitli araçların olması bizlerin iletişim sürekliliğini sağlıyor. Gün geçtikçe teknolojinin içine daha çok girmemiz ile haliyle teknolojik araçlarla iletişimimizi sürdürüyoruz ve akıllı telefonlarımızda olmazsa olmazımız WhatsApp adlı uygulama ile bu ihtiyaçlarımızı fazlasıyla karşılıyoruz. Ellerimizden düşmeyen nacizane WhatsApp‘ımızı sağlık alanına da taşıran önemli gelişme ise Şanlıurfa’dan geldi.

Şanlıurfa’da Birecik ilçesi Devlet Hastanesi‘nde faaliyete geçen WhatsApp Randevu Hattı ile Türkiye’de ilk olarak WhatsApp hastane randevu sistemi hayata geçiyor. Bu demek oluyor ki çoğumuzun haliyle beklemek istemediği hastane sıralarının 182 ve MHRS akıllı telefon uygulamarı dışında bir diğer alternatifi daha oluşmuş durumda Şanlıurfa’nın Birecik ilçesi Devlet Hastanesi’nde. Bu bizleri hem gündem bakımından ilgilendirmesi ile birlikte gelecek zamanlarda neden bulunduğumuz yerellerde ki hastanelerden de neden böyle bir hizmet açılmasın? sorusunu sorduruyor.

Aslında daha önceden birçok hastanede WhatsApp hattı kurulmuş fakat bu hatlarda sadece hastane ile ilgili şikayetler alınıyordu. Daha fazla napabiliriz diye düşünen Birecik Devlet Hastanesi, Merkezi Hekim Randevu Sistemi(MHRS) WhatsApp Randevu Sistemi ile Türkiye’de bir ilke imza attı.

WHATSAPP HASTANE RANDEVU SİSTEMİ NASIL KULLANILIR?

Şanlıurfa Birecik İlçe Devlet Hastanesi için WhatsApp Hastane Randevu Sistemi‘nden faydalanmak isteyen vatandaşların akıllı telefonlarında ki WhatsApp uygulaması ile 0537 656 36 93 numarasıyla Birecik Devlet Hastanesi’nden randevu alabilecek. WhatsApp üzerinden Randevu Alma sistemine ulaşan vatandaşlar ad, soyad, tedavi olacağı poliklinik ismini personellere bildirdiği taktirde randevu alabilecek.

WhatsApp Randevu Sistemi ile ilgili bilgi veren Birecik Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Güney Cem Bülbüloğlu, sistemin Türkiye’de bir ilk olduğunu belirterek, “Bekleme süresini azaltmak için kullandığımız mesajlaşma programı WhatsApp’tan Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) Randevu programını hayata geçirdik. Hastalarımız adını, soyadını ve hangi poliklinikten randevu almak istiyorsa, o polikliniği bize bildiriyorlar. Bizde onlar adına randevu alarak kendilerine SMS ile randevu bilgilerini veriyoruz” ifadelerini kullandı.

“RANDEVULU HASTA SAYIMIZI ARTTIRACAĞIZ”

Bülbüloğlu, ‘WhatsApp Randevu’ hattı sayesinde randevulu hastaların sayısında artış beklediklerini dile getirerek, “Hastalarımızın en büyük problemlerinden olan poliklinik önünde bekleme süresinin artışını göz önünde bulundurarak, Sağlık Bakanlığı tarafından MHRS sistemi geliştirilmiştir. Biz de bu randevu şeklini yaygınlaştırmak adına hastanemiz tarafından sadece randevulara özel bir WhatsApp hattı alınmıştır” dedi.

“DAHA KALİTELİ HİZMET SUNMAK İSTİYORUZ”

Daha kaliteli hizmet sunmak için çalıştıklarını belirten Başhekim Bülbüloğlu, “Hastalarımız bu WhatsApp hattına adını, soyadını ve randevu almak istedikleri polikliniğin adını belirterek, bize ulaşıyorlar. Bizde muayene saati ve tarihi ayarlayarak kendilerine bilgi mesajı olarak randevu bilgilerini yolluyoruz. Bu sayede yüzde 22 olan randevulu hasta sayımız yüzde 35’e kadar çıktı. Hedefimiz Sağlık Bakanlığımızın belirlediği yüzde 50 üzerine çıkmak ve bu sayede daha kaliteli hizmet sunmaktır” şeklinde konuştu. (geleceğinitasarlablog)


Üye OlÜye Girişi