Türkiye'de İngiltere'den gelenlerde mutasyona uğrayan Covid-19 saptandı

 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İngiltere'den gelen 15 kişide mutasyon geçirmiş koronavirüsü belirlendiğini açıkladı. İngiltere'den Türkiye'ye uçuşlar durduruldu.

01.01.2021
Yazı Boyutu:  
Sağlık Bakana Fahrettin Koca, "Bu kişiler tarama başladığından beri izolasyon altındadır. İzolasyonları devam eden kişilerin temas çevreleri de karantinaya alınmış ve yaygın temas taraması yapılmış ve kontrol altına alınmıştır" dedi.

İlk olarak İngiltere'de ortaya çıkan mutasyona uğramış korona virüsü Türkiye'de de görüldü. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "İngiltere’den son dönemde yurda giriş yapan ve PCR test sonucu pozitif çıkan kişilerden geriye dönük taramalar sonucunda 15 kişide yeni mutasyon ile uyumlu virüs yükü tespit edilmiştir" dedi. 

Fahrettin Koca, İngiltere'de saptanan mutasyon geçirerek daha bulaşıcı hale gelen koronavirüs (Covid-19) hakkında yazılı açıklama yaptı.

Yeni virüs nedeniyle tedbirler alındığını, İngiltere'den yapılan uçuşların durdurulduğunu hatırlatan Koca, “Ayrıca son dönemde İngiltere’den ülkemize girmiş kişilerin tamamı da geriye dönük tarama altına alınmıştı. Halk Sağlığı referans laboratuvarlarımızın da yurdun çeşitli bölgelerinden düzenli taramalar yaptığını da bildirmiştik” ifadelerini kullandı.

'15 KİŞİ VE TEMAS ÇEVRELERİ KARANTİNAYA ALINDI'

Geriye dönük taramalarda 15 kişide mutasyona uğrayan virüsün tespit edildiğini aktaran Koca, şöyle devam etti:

“İngiltere’den son dönemde yurda giriş yapan ve PCR test sonucu pozitif çıkan kişilerden geriye dönük taramalar neticesinde 15 kişide yeni mutasyon ile uyumlu virüs yükü tespit edilmiştir. Bu kişiler tarama başladığından beri izolasyon altındadır. İzolasyonları devam eden kişilerin temas çevreleri de karantinaya alınmış ve yaygın temas taraması yapılmış ve kontrol altına alınmıştır.”

'İNGİLTERE'DEN UÇUŞLAR TAMAMEN DURDURULDU'

Mutasyonlu virüsün yalnızca İngiltere'den gelen kişilerde saptandığını belirten Koca, "Yurt çapında yapılan düzenli taramalarda mutasyonlu virüs İngiltere’den giriş yapan kişiler dışında tespit edilmemiştir. İngiltere’den yurda girişler geçici olarak tamamen durdurulmuştur. Gelişmelerden vatandaşımızı bilgilendirmeye devam edeceğiz" dedi. (KAZETE)


Üye OlÜye Girişi