Türkiye'de insanlar nasıl evlilik teklif ediyor?

 

TÜİK verilerine göre yılda ortalama 600 bin kişi dünya evine giriyor. Çiftlerin evliliğe giden yolun ilk adımını ençok Temmuz ayında attıkları ortaya çıktı

13.04.2018
Yazı Boyutu:  
TÜİK verilerine göre ülkemizde her yıl ortalama 600 bin kişi dünya evine giriyor. Düğün sürecinde yapılan  harcamalar ise neredeyse 13-14 milyar TL’lik dev bir ekonomiyi oluşturuyor. Evliliğe giden yolun ilk adımı olan  evlilik teklifi organizasyonu ise çiftler için en özel anlardan biri. Yıllarca hatırlanacak bir organizasyon isteyen çiftler, web sitesi ve mobil uygulamaları üzerinden kaliteli organizasyon hizmet verenlerine ulaşma çabasındalar.

Son bir yılda aldığı evlilik teklifi organizasyonu taleplerini inceleyen Armut.com, Türkiye’de insanların nasıl evlilik  teklif ettiğini ortaya çıkardı. Evlilik teklifi maliyetlerini, en çok tercih edilen mekan, zaman ve en popüler  yöntemleri gösteren Armut’un verilerine göre; üç büyük il arasında en uygun maliyetli evlilik teklifi Ankara’da  ediliyor. Evlilik tekliflerinin en çok gerçekleştiği ay Temmuz iken, teklif organizasyonunda en çok keman ve  saksafon tercih ediliyor.

Ankara en ucuz seçenekleri sunuyor

Üç büyük il arasında, evlenme teklifi organizasyonlarında 950 TL ile 5 bin TL arasında değişen  fiyat seçenekleriyle Ankara en ucuz opsiyonları sunan şehir olarak karşımıza çıkıyor. İstanbul’da ise organizasyonlar ekstra isteklere göre 1.200 TL’den 10 bin TL’ye kadar geniş bir aralıkta fiyatlandırılabiliyor.  İzmir’de ise minimum 1.300 TL’den başlayan evlilik teklifi organizasyonları 7 bin TL’ye kadar çıkabiliyor.

En çok teklif Temmuz’da!
Araştırmaya göre, evlilik tekliflerinin en çok gerçekleştiği ay mevsimin uygunluğundan dolayı Temmuz.  Bunu, yeni yıla çift olarak girmek ve yılbaşının büyüsünü kullanmak isteyenlerin yoğun olarak tercih ettiği Ocak  ayı takip ediyor.

Romantik Akşam Yemeği Hala Vazgeçilmez

Evlilik teklifi için mumlar eşliğinde romantik bir akşam yemeği hala vazgeçilmez. İstanbul’da son yılların trendi özellikle boğazda tekne turu ve lazer gösterisiyle evlilik teklif etmek iken, yaz aylarında sahilde yapılan organizasyonların, kış aylarında ise daha çok sinema salonunda yapılan sürprizlerin artığı görünüyor.

Teklif organizasyonlarında en çok talep edilen enstrümanlar ise  keman ve saksafon olarak ön plana çıkıyor. Düğün için ise İstanbul’da popüler tercih Boğaz iken, İzmir’de en çok  tercih edilen mekanın Kordon olduğu görülüyor.


Üye OlÜye Girişi