Türkiye'de işsizlik oranı son 7 yılın zirvesinde

 

Türkiye'de işsizlik Aralık 2016'da bir önceki yılın aynı dönemine göre 1.9 puan artışla yüzde 12,7'ye çıktı.

15.03.2017
Yazı Boyutu:  
Son veriyle birlikte işsizlik 2010 yılından bu yana en yüksek seviyesine ulaşmış durumda.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre 15-25 yaş arası işsizliğe işaret eden "genç işsizlik" verisi ise, genel işsizlik oranına göre daha kötü bir performans sergileyerek 4,8 puan artışla yüzde 24 oldu.

Mevsimsel etkilerden arındırılmış iş gücü verilerine göre ise sanayi ve inşaat sektöründe istihdam gerileme kaydetti.

Veriye göre sanayide istihdam bir önceki yıla göre 51 bin, inşaat sektöründe istihdam ise 28 bin kişi azaldı.İstihdam oranı düşüyor

İstihdam verilerinin önemli göstergelerinden biri ise, Türkiye'nin genç nüfusundan kaynaklanan artan işgücü rakamları da dikkate alınarak istihdam olanaklarının artırılıp artırılamaması.

İşsizlik artarken, istihdamın da artması, iş gücü piyasasında olumlu bir hava olduğunun göstergesi olarak görülüyor.

Bugün açıklanan verilere göre istihdam oranı geçen yılın aynı dönemine göre 0,3 puan gerileyerek yüzde 45,1 seviyesinde kaldı.

Kerem Alkin: Bu tablo geçici

BBC Türkçe'nin sorularını yanıtlayan analistlerin bazıları bu tablonun geçici olduğunu söylerken bazıları daha kalıcı ekonomik reformlar alınmadığı sürece bu resmin kalıcı olarak değişmesinin zor olduğunu söylüyor.

Türkiye Varlık Fonu Yönetim Kurulu üyelerinden ve İstanbul Medipol Üniversitesi Öğretim üyesi Kerem Alkin, hükümetin istihdam piyasasındaki yavaşlamaya karşı aldığı önlemlerin bugün açıklanan Aralık 2016 verisine yansımadığını söyleyerek önümüzdeki aylarda daha olumlu bir tablonun ortaya çıkacağını düşünüyor.

Alkin, "Bilhassa Ocak ayı verisi açıklandığında, istihdam piyasasındaki olumlu hareketlenme de yansıyacak ve işsizlik rakamlarında aşağı yönde olumlu bir düzeltme görme ihtimalimiz kuvvetli" diyor.


Üye OlÜye Girişi