Türkiye'de karantinadan 140 bin kişi kaçtı, coronadan bugün 63 kişi öldü

 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısının ardından açıklama yaptı: Türkiye için sokağa çıkma yasağı şu an söz konusu değil

16.09.2020
Yazı Boyutu:  
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yeni tip Koronavirüs (Covid-19) salgınının seyrine ilişkin yaptığı açıklamada sokağa çıkma yasağının söz konusu olmadığını belirtirken, "Bilim Kurulu'nun bir önerisi olmadı. Maske ve mesafe pratik, son derece basit iki uygulama, bununla da sonuç aldığımızı biliyoruz" dedi. Hastane yüküne ilişkin oranları da paylaşan Koca, Türkiye geneli için yatak doluluk oranının yüzde 51,6; yoğun bakım doluluk oranının ise yüzde 66,3 olduğunu açıkladı. Koca, "Yoğun bakım yatak doluluk oranı, İzmir'de yüzde 72,5, Ankara'de yüzde 63,23, İstanbul'da ise yüzde 59,61 olarak görülüyor" açıklamasını yaptı.Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısının ardından konuşan Bakan Koca, salgının dünyada artış eğiliminde olduğunu ifade ederken, "Başlangıçtan daha zor bir dönemdeyiz, ilk döneme kıyasla sağlık çalışanlarımızın yükü 4-5 kat artmış durumda" ifadesini kullandı. Sağlık çalışanlarına salgın süresinde destek verilmesi gerektiğine dikkat çeken Koca, "Kendinizi bir sağlık çalışanınız yerine koyun. Bu mücadelede onlara verebileceğiniz yegane destek kendinizi virüsten korumanızdır. Bu desteği vermek için elinizden geleni yapın" şeklinde konuştu.

Koca, Sağlık Bakanlığı tarafından paylaşılan günlük Covid-19 tablosunda bir yanlışlık olmadığını savunurken, "Bunu gizleyerek siz salgını önleyebilir misiniz? Pozitif olan her vakaya, herkes bizim HES sistemimizde yer alıyor" dedi. Tabloda 'asla bir yanlışlık olmadığını' söyleyen Koca, "Ağır vaka sayımız her gün artıyor, biz istersek düşürsek nereden bileceksiniz, ağır vaka sayısının düşürülmesi vaka sayısının düşürülmesinden daha mı zor?" ifadesini kullandı.

Aşı çalışmalarına ilişkin de güncel bilgileri paylaşan Bakan Koca, bilim dünyasının yıl sonuna kadar aşı çalışmaları konusunda sonuç alınacağı konusunda hem fikir olduğu ifade etti. Koca, "Dünyada yaygın bir ilerleme söz konusu. Faz 3 çalışması devam eden 9 aşının 6'sında hastaya uygulamalar başladı. Yıl sonuna kadar dünyada birçok ülkede aşı uygulamasının başlayacağına, bizim de yıl sonuna kadar bunu başlatabileceğimize inanıyorum. Yerli aşıyı da bu yıl için değil ama gelecek yıl görebiliriz" açıklamasını yaptı.

Bakan Koca'nın açıklamalarından satır başları şöyle:
  • Artan tehdide karşı bakanlığımız sizlere ilgili tüm kurumlarla işbirliği içinde kolaylaştırıcı bazı hizmetler sunuyor. Bunlardan biri HES Mobil uygulamasıdır. Bundan yararlanmanızı talep ediyorum. Ücretsiz indireceğiniz bu uygulama tüm taşıyıcıları, temaslıları, hastaları içerecek şekilde size bölgesel risk haritalarını sunuyor. HES uygulaması sizin risk yönetim rehberinizdir. Karantinaya uyulup uyulmadığını da bu uygulamadan takip ediyoruz. Karantina kuralına uymayan 140 bin kişi buradan tespit edildi."
  • Bugüne kadar duymayı en çok arzu ettiğiniz şeyi söylemenin vakti geldi. Tarih sonu gelmemiş bir salgın kaydetmemiştir. İnsan aklı, koronavirüs karşısındaki galibiyetini ilan edebilecektir. Bilim dünyası, yılın sonuna kadar sonuç alınacağı konusunda hemfikirdir diyebiliriz. Şu anda hazırlık çalışmaları Faz 3 aşamasında olan aşı çalışmaları var. İngiltere, Almanya ve Çin. Biz de Türkiye olarak kendi aşı çalışmamızı sürdürürken, en erken uygulama için tedarik işlemlerimizi başlattık. Çin aşısının ilk uygulamasına bugün 3 gönüllü sağlık çalışanında başlandı. Sonu görünen salgında son kritik ayları yaşıyor olabiliriz. Aşıyı beklerken, daha dikkatli olalım."
  • En çok vaka olan iller kıyaslamasında son hafta günlük ortalama vaka sayısının, son ay günlük ortalama vaka sayısına göre değerlendirildiğinde en yüksek artış Kayseri’de meydana geldi. Bu ilimizi Ankara, Mersin takip ediyor. Son üç günün son haftayla karşılaştırılması dikkate alındığındaysa artış yaşanan ilimizin olmamasıysa son derece umut vericidir. Hasta sayısında azalış olan illerimize baktığımızda Artvin'de, Bartın'da, Ardahan'da ciddi düşüşler olduğunu görmüş oluyoruz."
  • Ankara'ya baktığımızda yatak doluluk oranı yüzde 52,9, yoğun bakım doluluk oranı yüzde 64,8. Ventilatör doluluk oranıysa yüzde 28,1. Son ay günlük ortalama zatürre vaka oranı ise yüzde 6,02. Son hafta günlük ortalama vaka sayısı son ay vaka sayısına göre artış oranı yüzde 38, 84. Son hafta Ankara'nın kontrol altına alındığını söylemek istiyorum. Bu tedbirleri aynı şekilde devam ettirirsek gelecek haftadan sonra bu stabilleşen Ankara'nın durumunun aşağıya doğru düşeceğini rahatlıkla söyleyebilirim.”
  • Aşıyla ilgili geçen toplantıda da bahsetmiştim, dünyada yaygın bir ilerleme söz konusu. Faz 3 çalışması devam eden 9 aşının 6'sında hastaya uygulamalar başladı. Bizim Bakanlık olarak izin verdiğimiz iki tane oldu. Bunlardan bir tanesi Çin'den gelen bir aşı, bugün Hacettepe'de 3 sağlık çalışanı ile başlamış oldu. Sağlık çalışanları gönüllü olarak katıldı. 1200 kişiye yapılmış olacak, devamında 10 bin kişi daha ilave olmuş olacak. Ay sonunda da antikor gelişimi görülmüş olacak. Bir diğer aşı Pfizer'in aşısı. Ayrıca Rusya'da geliştirilen bir aşıyla ilgili müracaat oldu, bir iki eksiği söz konusuydu. Yapılan çalışmaların uygun olduğunu, olumlu sonuçlar aldığını dosyadan anlıyoruz, faz 3 için eksik tamamlandığında haftaya izin verilebilir. Bu yıl için değil ama gelecek yıl için yerli aşımızı da üretme noktasında oldukça yol alacağımız kanaatindeyim."
  • Diğer ülkelerde sokağa çıkma yasağı gibi benzer kısıtlamaların tercih edilmediğini biliyoruz. Türkiye için de sokağa çıkma gibi bir yasağın şu an söz konusu olmadığını, Bilim Kurulu'nun da öyle bir önerisi olmadığını söyleyebilirim. Maske ve mesafe pratik, son derece basit iki uygulama, bununla da sonuç aldığımızı biliyoruz."
  • Verdiğimiz tabloda asla bir yanlışlık söz konusu değil. Bizim hastanelerin yüküne odaklanmamız gerekiyor. Ağır vaka sayımız her gün artıyor. Ağır vaka sayımızı siz nereden bileceksiniz? Ben her gün bunu söylüyorum. Tabloda asla bir yanlışlık söz konusu değil. Biz günlük hasta sayımızı her gün veriyoruz. Taşıyıcılarla değil, bizim hastane yüküyle uğraşıyor olmamız gerekiyor, odaklandığımız yer orası, vatandaşımız da bu konuda müsterih olsun. Herkese filyasyon yapılıyor, herkese izolasyon yapılıyor, herkesin tedavisi erken başlatılıyor, gerektiğinde hastaneye getirmek için sistem devrede. Her vatandaşımıza antiviral ilacı veriyoruz, bir paketinin 14 dolar olduğunu söylemek istiyorum."
(KAZETE)

Üye OlÜye Girişi