Türkiye'de sanat ekonomisi 350 milyon doları zorluyor

 

Çağdaş sanat eserleri, müzeciliğin de yükselişiyle yatırımcılar için cazip pazar haline geldi

12.01.2016
Yazı Boyutu:  
Sanat, günümüzde en çok kazandıran yatırım enstrümanlarından biri haline geldi. Dünyada özellikle Çağdaş Sanata ciddi bir yöneliş başlarken, birçok önemli iş insanı sanata ciddi yatırımlar yapmaya devam ediyor.

Magnum Opus Sanat Platformu Kurucusu Selin Bozkurt, “Geçtiğimiz 15 yıl içerisinde çağdaş sanat eserlerinin yer aldığı müzayedelerden elde edilen gelirin yüzde 1800 arttığını görüyoruz. Türkiye olarak bizim de bu ciroların iÇinde yer almamız için bu işin iletişimini yapmak çok önemli” dedi.

Çok sayıda amatör ve profesyonel alıcının yanı sıra kurumlar tarafından da tercih edilen çağdaş sanat eserlerinin, müzeciliğin de yükselişiyle yatırımcılara çok cazip getiriler sağlamaya başladığını belirten Bozkurt, "2000-2001 yılları döneminde 93 milyon dolar olan çağdaş sanat payı, 2007 yılında 365 milyon dolara yükseldi. Global müzayede değerleri hesaba alındığında çağdaş sanat tüm pazarın yüzde 13’lük kısmını oluşturuyor. Ekonomik krizlerden de etkilenmeyen, sosyo-politik krizlere dirençli olan sanat yatırımcının güvenini kazanıyor" dedi.

Sanat, yüzlerce kat artabilen tek yatırım aracı olarak da göze çarpıyor. Amerikalı sanatçı Jef Koons’a ait 1988 imzalı eser 1997 yılında 250 bin dolara satılmışken, aynı eser 2008’de New York’ta 2,8 milyon pounda satıldı. Yine 2002 yılında 455 bin dolara satılan Peter Doig’e ait Swamped adlı eser, 2015 yılında 25,9 milyon dolar bedelle alıcı buldu. Jean-Michel Basquiat’ın Orange Figure Sports adlı eseri 1990 yılında 66 bin dolara Sotheby’s tarafından satılırken, 2015 yılında 8,8 milyon dolara el değiştirdi. Türkiye’de ise 2001 yılında 2 bin dolarlara satılan Mübin Orhon’un eserleri bugün 375 bin dolarlara satılabiliyor.

Türkiye’de de sanat piyasasının günden güne büyüdüğüne dikkat çeken Selin Bozkurt, Türkiye’deki çağdaş sanat ekonomisinin hacminin 300 milyon doları aşıp 350 milyon dolarlara ulaştığını söyledi. Sanatın aynı zamanda bir yatırım aracı olarak görüldüğü İngiltere, ABD, Çin ve son dönemde BAE gibi ülkelerde yeni açılan müzelerle birlikte turist sayısında görülen artışın, bu ülkelerin ekonomilerine önemli katkılar sağladığını kaydeden Bozkurt, “Eğer Türkiye’de de atılımlar yapılırsa, sanat pazarının önemli noktalarından biri haline gelebiliriz. Türkiye’ye müthiş katma değer sağlanabilir” dedi.

Dünya genelinde 2000-2014 yılları arasında her sene ortalama 700 müze rakamı ile 19 ve 20. yüzyılda açılan müzelerin toplamından daha çok müze açıldığını belirten Selin Bozkurt, bu müzelerin doğru eserlerle donatılmasının sanatseverlerin ilgisini çekebilmek için önemini vurguladı.

Müzecilik endüstrisinin en iyi eserleri elde etmeyi arzulamasının, sanatçıları da daha değerli eserler üretmek konusunda motive ettiğini, sanat piyasasındaki bu hareketliliğin üçünü kuşak denilebilecek genç sanatçıları cesaretlendirdiğini kaydeden Bozkurt, “Geçtiğimiz 15 yıl içerisinde çağdaş sanat eserlerinin yer aldığı müzayedelerden elde edilen gelirin yüzde 1800 arttığını görüyoruz. Türkiye olarak bizim de bu ciroların içinde yer almamız için bu işin iletişimini yapmak çok önemli” diye konuştu.


Üye Ol



Üye Girişi