Türkiye'nin en çağdaş engelli stadı

 

Diyarbakır'da yeni yapılan statta engelliler için 253 koltuk ayrıldı. Bu koltuklara engelliler, asansörler yardımıyla ulaşılabilecek. Ayrıca otoparkta engelliler için 306 araçlık yer ayrıldı.

02.05.2018
Yazı Boyutu:  
Ziraat Türkiye Kupası finalinin oynanacağı Diyarbakır Stadı'nın yapımı tamamlandı. 9 Mayıs'ta oynanacak karşılaşma öncesi stadyumda belediye ekiplerince çevre düzenlemesi ve bağlantı yolları yapılıyor. 

Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanlığınca Kayapınar ilçesinde 150 milyon lira bütçe ile yaptırılan 33 bin seyirci kapasiteli stadın inşası için yürütülen çalışmalar sona erdi.

9 Mayıs Çarşamba günü oynanacak kupa finaline ev sahipliği yapacak stadyumda son hazırlıklar ise sürüyor.

158 bin metrekare alanda UEFA ve FIFA standartlarında hizmet verecek tesisin belediye ekiplerince çevre düzenlemesi gerçekleştiriliyor ve bağlantı yolları asfaltlanıyor.

Avrupa'da olmayan özelliklere sahipler

TOKİ Başkanı Ergün Turan, dünyanın en çağdaş engelli stadını gerçekleştirdiklerini belirterek ,  Statlar önümüzdeki 20-30 yıl, belki 50 yıllık ihtiyacı karşılayacak düzeyde" dedi.

TOKİ Başkanı Ergün Turankendileri için ayrılan yerlere araçlarını park edecek engellilerin, 21 asansörü kullanarak istedikleri katta karşılaşmaları izleyebileceğini belirterek şunları söyledi:

"158 bin metrekare alan üzerinde inşa ettiğimiz statta 666 kişilik protokol tribünü, bin 74 kişilik VIP tribünü, 639 kişilik basın tribünü ve engelliler için 253 koltuk yer alıyor. Stadyumumuzda ayrıca 306'sı engelli aracı olmak üzere 2 bin 340 araç kapasiteli park yeri bulunacak. Stadımızı 9 Mayıs'taki final maçıyla hizmete açacağız." (TRTSpor)


Üye OlÜye Girişi