Türkiye'nin ikinci büyük cami inşaatında  göcük altında kalan mühendisin cenazesi bulundu

 

Gaziantep'te cami inşaatında iskele çöktü, 2 işçi yaralandı. İskelenin altında kalan inşaat mühendisinin 33 saat süren çalışma sonucu cenazesine ulaşıldı. 4 senedir aynı iskele kullanıldığı ortaya çıktı.

16.11.2019
Yazı Boyutu:  
Gaziantep'te cami inşaatında dün iskelenin çökmesi sonucu 2 kişinin yaralandığı iş kazasında, İnşaat Mühendisi Korkut Küçükcan göçük altında kaldı. 33 saat süren arama çalışmalarının ardından Küçükcan'ın cenazesine ulaşıldı. Arama kurtarma çalışmalarına katılan işçiler, “İnşaat 4 senedir durmuş durumda. 4 seneden beri aynı iskele kurulu” derken, Mimarlar Odası ise projede yanlışların olduğunu söyledi.

MÜHENDİS KÜÇÜKCAN'IN 33 SAAT SONRA CENAZESİNE ULAŞILDI

Akkent Mahallesi’nde inşası devam eden ve Türkiye’nin en büyük ikinci camisi olması planlanan cami inşaatında dün (14 Kasım) 15.42’de iskelenin çökmesiyle Mühendis Korkut Küçükcan enkaz altında kaldı. 2 işçi yaralandı. Enkaz altındaki Küçükcan’ı bulmak için başlatılan arama kurtarma çalışmaları 33 saat sürdü. 250 kişinin katıldığı çalışmalar sonucu Küçükcan'ın cenazesine ulaşıldı. Yaralı 2 işçinin durumunun ise iyi olduğu öğrenildi.

Küçükcan'ın enkaz altından çıkarıldığında öldüğünü söyleyen Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Suat Zengin, "Bize acile getirildiğinde ilk değerlendirmemize göre vefatının üzerinden belli bir süne geçtiğini düşünmekteyiz. Bu sürenin ne kadar olduğu ile ilgili kesin bilgi yarın Adli Tıp Kurumu tarafından yapılacak inceleme sonucunda belli olacaktır. Oldukça fazla miktarda iskele malzemesinin üzerine düşmesi ile yüzlerce kiloluk ağırlık oluşturuyor. Baş bölgesi olmak üzere ciddi yerlerinde ezilmeler oluşmuştu. Vücudunun çeşitli yerlerinde ezilmeler oluşmuştu. Muhtemelen kafa travmasına bağlı kanamadan dolayı ölümün gerçekleştiğini düşünmekteyiz” dedi.

Küçükcan'ın enkazdan çıkarılmasının ardından hastaneye gelen yakınları, acı haberi almaları sonrası gözyaşlarına boğuldu.

İŞÇİLER İHMALİ ANLATTI: İSKELE 4 SENE ÖNCEKİ İSKELE

Arama kurtarma çalışmalarına katılan işçilerin gazetemize anlattıkları ihmali gözler önünde serdi. İnşaatın 2012'de başladığını, daha sonra durduğunu belirten işçiler, “İskele 4 sene önceki iskele. Güneşi yedi, yağmuru yedi, çürüdü. Sonucunda bu oldu” dedi.

İşçiler, cami inşaatının Edacan İnşaat tarafından yapıldığı, ancak inşaat başladıktan kısa bir süre sonra şirket yetkililerinin “FETÖ” operasyonları kapsamında yargılanmasıyla durduğu bilgisini verdi.

GAZİANTEP MİMARLAR ODASI: PROJEDE YANLIŞLAR VAR

Mimarlar OdasıGaziantep Şube Başkanı Hasan Özgür Girişken de “Başlangıçta Edacan Grup inşaatı yapacaktı. Sonrasında Edacan İnşaat’ın sahibi FETÖ operasyonları kapsamında gözaltına alınınca inşaatı Şahinbey Belediyesi devraldı. Sonrasında, herhalde mali durumdan kaynaklı inşaat durdu. Projede çok fazla yanlış vardı fakat şu an arama kurtarma çalışmalarına odaklandığımız için, o konuyla ilgilenemiyoruz. İçerideki mühendis bulunduktan sonra, projenin detaylarıyla ilgili çalışmalarımız olacak” dedi. (EVRENSEL)

Üye OlÜye Girişi