Türkiye'nin ilk Cumhuriyet Kadınları Parkı açıldı

 

İzmir'de Güzelbahçe Belediye Meclisi'nin almış olduğu kararla, Türkiye'de ilk kez Cumhuriyet kadınları adını taşıyan parkın açılışı gerçekleştirildi.

29.10.2019
Yazı Boyutu:  
Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 96. yılı kutlamaları çerçevesinde İzmir'in metropol ilçelerinden Güzelbahçe'nin Maltepe Mahallesi 30 Sokak'ta Güzelbahçe Belediyesi tarafından düzenlenen ‘Cumhuriyet Kadınları Parkı'nın açılışı Güzelbahçe Kaymakamı Hüseyin Kulözü, Güzelbahçe Belediye Başkanı Mustafa İnce, Güzelbahçe CHP İlçe Başkanı Çağlayan Bilgen Maltepe Mahallesi Muhtarı Cavit Küçük Cumhuriyet Kadınları Derneği Güzelbahçe Şube Başkanı Mesude Öney tarafından yapıldı.Açılışa dernek üyeleri, Türkiye'nin ilk kadın ortodontisi Ayşe Mayda, Türk Parlamenterler Birliği İzmir Şube Başkanı Metin Öney, siyasi partilerin başkan ve yöneticileri, belediye meclis üyeleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle çok sayıda vatandaş katıldı.

'Kurtuluş ve kuruluşumuz da kadınlarımızın büyük emekleri var'

Güzelbahçe Belediyesi'nin katkılarıyla gerçekleştirilen parkın açılış töreninde konuşan Güzelbahçe Kaymakamı Hüseyin Kulözü,  Türkiye'nin bağımsızlık mücadelesinde ve Cumhuriyetin kuruluşunda önemli katkıları olan kadınların sıkıntıları bitmediğine dikkati çekti,"Kadına yönelik şiddet gibi sosyal ve çalışma hayatındaki sıkıntılar devam ediyor" dedi. 

‘En büyük değerimiz Cumhuriyet’

Güzelbahçe Belediye Başkanı CHP'li Mustafa İnce de İzmir'in ilk Cumhuriyet Kadınları Parkı'nın açılışında  ''Güzel ilçemizin kendisine yakışan bir isme sahip olduğu parkımızda birlikteyiz. Cumhuriyet Kadınları Derneği Güzelbahçe Şubesi'nin önerisi ve Güzelbahçe Belediye Meclisi'nin oy birliğiyle aldığı kararla Cumhuriyet Kadınlarının ismini Cumhuriyetimizin 96. yılında yaşatmış olacağız. Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının,  kanlarını akıtarak, Ulusal Kurtuluş Mücadelesi vererek bize emanet ettiği Cumhuriyet'i yaşatmamız gerekiyor. En büyük değerimiz Cumhuriyet. Bu vesileyle Cumhuriyet Bayramımızı en içten dileklerimle kutluyor, parkımız ilçemize hayırlı uğurlu olsun ''diye konuştu.

‘Türkiye'de bir ilki gerçekleştiriyoruz’ 

Cumhuriyet Kadınları Derneği Güzelbahçe Şubesi Başkanı Mesude Öney, ise konuşmasında, ' parka  Cumhuriyet kadınları adının verilmesi nedeniyle  Güzelbahçe Belediye Meclisi üyelerine ve Başkan Mustafa İnce'ye  teşekkür ederek "Türkiye'de bir ilki gerçekleştiriyoruz. Cumhuriyet Kadınları Parkı ismi diğer tüm ilçe ve il belediye başkanlarımıza örnek olmalıdır. Bu ismi daha çok yerde görmek istiyoruz'' dedi.

Konuşmaların ardından Güzelbahçe Halk Oyunları Kadın Zeybek Ekibi sahne aldı. Ardından 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı konulu resim yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi. Ödül töreni sonrası Kevser Külahçıoğlu ve Tarık Aru ikilisi tango gösterisi yaptı. Ardından Cumhuriyet Kadınları Parkı halkın hizmetine açıldı. (Kazete Haber merkezi)

Üye OlÜye Girişi