Türkiye'nin ilk kadın 'Ahi'si

 

İESOB'nin ahi olarak belirlediği Kuaför Karasakız: Bu ünvana layık olmaya çalışacağım

11.05.2015
Yazı Boyutu:  
 
 
İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği 2015 yılının ahisi olarak Türkiye'de ilk kez bir kadın esnafı seçti.  Türkiye'nin ilk kadın ahisi olan  kuaför Sevinç Karasakız, "Bu ünvana layık olmak için daha çok çalışacağım" dedi
 
 
 İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (İESOB), kentte 2015 yılının ahisi olarak yıllardır kuaförlük yapan Sevinç Karasakız'ı belirledi.
 
Mesleğindeki başarısı, dostluk ve dürüstlük gerektiren Ahilik felsefesine uygun yaşamıyla bu ünvana layık görülen Karakız için bugün Ahilik Haftası'nın açılışında "Şed Kuşatma Töreni" düzenlenecek. Bu tören öncesinde Yeni Asır'a konuşan Karasakız, "Çok mutluyum. Mesleki sorumluluğum daha da arttı. Bu ünvana layık olmak için daha çok çalışacağım" dedi.
 
İESOB Başkanı Zekeriya Mutlu da, "Kadınlarımız maalesef toplumsal yapı içinde hak etmediği bir konumda bulunuyor. Zaman zaman eziliyor, şiddete ve haksızlığa uğruyor. Böyle bir dönemde bir kadını bu ünvana layık gören İzmir esnaf ve sanatkar teşkilatı, farkını ve duyarlılığını bir kez daha ortaya koydu" diye konuştu.
 
Kadınlara mücadele ettikleri yolda asla yılmamaları tavsiyesinde bulunan Karasakız'ın azim dolu bir yaşam öyküsüne sahip olduğu ortaya çıktı. 10 yaşından beri kuaförlük yaptığını ifade eden Karasakız, ilk ustasının ablası olduğunu dile getirdi. O dönemlerde hem okuyup hem de çalıştığını söyleyen Karasakız, "O günlerde de kendi salonumu açmak istiyordum. Hayalim hep buydu" dedi.
Bu hayalinin evliliği nedeniyle yıllarca ertelendiğini dile getiren Karasakız, "Eşime bu fikri her açtığımda şiddetle karşı çıkıyordu. Ben de yılmadım. En sonunda ikna ettim. Bir güzellik salonu açmam için bana para verdi ama bunu bir borç alarak verdi. Ben de gece gündüz çalışarak borcumu ödedim. Eşimden şiddet görüyordum ve dayanamayıp 2002 yılında boşandım" diye konuştu.
 
"HER İŞTE KADINLIK ZOR"
 
Hastalandığında bile hiç tatil yapmadığını ifade eden Karasakız, "Hiç durmadan çalıştım. Özellikle kuaför yetiştirmeye çok dikkat ettim. Meslek liselerinde ve çeşitli kurslarda ders verdim. Her işte kadın olmak çok zor. Ben de çok zorluklar yaşadım. Hayatımı işime adadım" dedi.
 
USTA-ÇIRAK KÜLTÜRÜ CANLANDIRILMALI
 
Karasakız, "Eskiden mesleğimiz zordu. Ancak daha keyifliydi. Çünkü, salon az, müşteri çoktu. Şimdi ise salon çok müşteri az. Eskiden eğitime de çok genç getiriyorlardı. Usta-çırak ilişkisi kalmadı artık. Kimse mesleği öğrenmek istemiyor. Herkes bir an önce zengin olmak istiyor. Usta-çırak kültürümüzü canlandırmalıyız" dedi.
 
İZMİR FARKI
 
İESOB Başkanı Zekeriya Mutlu, ilk defa bir kadının yılın ahisi seçilmesinin kendilerini çok mutlu ettiğini ifade etti. İzmir'in Türkiye'de hep ilkleri gerçekleştiren bir il olduğunu belirten Mutlu, "Kadınlarımız maalesef toplumsal yapı içinde hak etmediği bir konumda bulunuyor. Eziliyor, şiddete ve haksızlığa uğruyor. Böyle bir dönemde bir kadını bu ünvana layık gören İzmir esnaf ve sanatkar teşkilatı, farkını ve duyarlılığını ortaya koydu" diye konuştu. (DUYGU ERGÜDEN/ YENİASIR)
 
 
 
 

Üye OlÜye Girişi