Türkiye'nin ilk kadın fotoğrafçısından 'Bir Dağ Masalı'

 

Türkiye’nin ilk kadın fotoğraf sanatçısı olan Yıldız Moran’ın eserleri, İstanbul Modern Fotoğraf Galerisi'nde sergileniyor.

07.12.2018
Yazı Boyutu:  
Türkiye’nin ilk kadın fotoğraf sanatçısı olan Yıldız Moran’ın eserlerinin yer aldığı ‘Yıldız Moran: Bir Dağ Masalı’ sergisi İstanbul Modern Fotoğraf Galerisi’nde ziyarete açıldı.

İstanbul Modern Fotoğraf Galerisi, Türkiye’nin akademik eğitim almış profesyonel ilk kadın fotoğraf sanatçısı Yıldız Moran’ın eserlerinden olan bir sergiye ev sahipliği yapıyor.‘Yıldız Moran: Bir Dağ Masalı’ isimli sergide, sanatçının ilk kez gün ışığına çıkan fotoğrafları da yer alıyor.

Merih Akoğul’un küratörlüğünü üstlendiği sergi sanatçının doğa, soyut, manzara, portre, yaşam gibi farklı konularda ilk defa sergilenecek fotoğraflarını bir araya getiriyor.

Fotoğrafta kendine has bir dil geliştiren Moran sadece siyah beyaz olarak çektiği fotoğraflarıyla insanların ve coğrafyaların üzerinde yansıyan ışık ve gölge dünyasını, kendine özgü kompozisyonlarla yansıtıyor.

Moran’ın 86 eserinin yer aldığı sergi, 12 Mayıs 2019 tarihine kadar İstanbul Modern Fotoğraf Galerisi’nde görülebilir.50'Lİ YILLARIN BAŞINDA YAPITLARINI ÜRETMEYE BAŞLADI

Serginin küratörü Merih Akoğul, Yıldız Moran’ın fotoğraflarının çekildikleri dönemden günümüze fotoğraf tutkunları tarafından hayranlıkla izlendiğine dikkat çekti. 

Akoğul “Moran’ın fotoğraflarında yansıttığı atmosfer, adeta sihirli bir dağ masalından kopup gelmiştir. Dağ, insanların hayranlıkla baktığı, zirvesinde olmayı arzuladığı, ardına güvenle saklanabileceğini düşündüğü coğrafi bir oluşumdur ve tıpkı evrendeki tüm diğer nesneler gibi, bakanların niyetlerine göre kendine ait yüzlerinden birini göstermeyi seçer” dedi. 50’li yılların başında yapıtlarını üretmiş, en önemli fotoğrafçılardan biri olan Moran, 1950’den 1962’ye kadar olan dönemde, ömrünün toplam 12 yılını bu işe adadı. Özellikle Anadolu’da çektiği karelerinde insan sevgisi, sanatsal duyarlılık ve fotoğraf sezgisini aynı çizgi üzerinde buluşturarak, kendine farklı bir alan açtı. Yalnızca o günlerin fotoğraf yaklaşımlarını değil, içinde yaşadığımız dönemin yeni sanat görüşlerini de kapsayan, fotoğraflarını çektiği insanları yaşadıkları coğrafya ile özenle birleştiren, içi lirizmle örülmüş bu izlenimci estetik, Moran’ın fotoğraflarının en önemli özelliğini oluşturuyor.


Üye OlÜye Girişi