Türkiye'nin ilk sokak karnavalı başlıyor

 

Portakal Çiçeği Karnavalı için Adana'da geri sayım başladı

26.03.2015
Yazı Boyutu:  

 

Türkiye'nin ilk ve tek sokak karnavalı olan “Portakal Çiçeği Karnavalı“ 4-5 Nisan tarihlerinde  dünyadan binlerce kişiyi Adana'da buluşturmaya hazırlanıyor.

 

25 Mart 2015 Çarşamba - Türkiye'de olduğu kadar Avrupa başta olmak üzere dünyanın birçok ülkesinde de ilgi ile karşılanan “Portakal Çiçeği Karnavalı '' her yıl Nisan ayında portakal ağaçlarının çiçek açtığı dönemde düzenleniyor. Yurtiçinden ve yurtdışından gelen binlerce kişiyi “sevgi ve hoşgörü '' çatısı altında buluşturmaya hazırlanan karnavalda Adana'nın tüm sokakları bir şenlik havasına bürünecek.

4 Nisan Cumartesi günü rengarenk giysiler ve kostümler içindeki 50 bin kişinin katılımının beklendiği kortej yürüyüşüyle başlayacak karnavalda, eğlenceli etkinliklerin yanında, kültürel ve sanatsal aktiviteler de 5 Nisan tarihine kadar sürecek.

Ziyaretçilerin Adana'nın kebabı, portakal reçeli, şalgam suyu, bici bicisi, lahmacunu ve kendine özgü yemekleri ile Adana kültürünü yakından tanıma fırsatını bulacakları Portakal Çiçeği Karnavalı süresince; sokak gösterileri, dans gösterileri, üniversite müzik gruplarının konserleri, halk oyunları gösterileri, bando gösterileri, spor müsabakaları ile bireysel sokak gösterileri de yerinde izlenebilecek. Ayrıca sokaklarda açılan standlarda Adana'ya özgü herşeyi bulmak mümkün olacak ve ekonomik canlılık da yaşanacak.

ETKİNLİK KORTEJ YÜRÜYÜŞÜ İLE BAŞLAYACAK

 

Bu yıl üçüncüsü düzenlenecek karnavalın simgelerinden biri olan ve herkesin rengarenk giysiler ve özel kostümler ile katıldığı Portakal Çiçeği Karnavalı kortejinin de bu yıl öncekilerden çok daha renkli geçmesi planlanıyor. 4 Nisan tarihinde Adana halkı başta olmak üzere Türkiye'nin dört bir yanından korteje katılmak için gelenler, portakal çiçeklerinin o eşsiz kokuları eşliğinde kortej yürüyüşünü gerçekleştirecekler.

Karnaval için kente gelen Sinema ve Ses Sanatçıları, Yerel ve Mülki idareciler, Motosiklet, Bisiklet, Klasik Otomobil Kulüpleri, Dans Okulları, Tiyatro Grupları, Spor Kulüpleri, Üniversiteler, Okullar, Jonglörler, Keçi Ayaklılar, Sokak Sanatçıları, Ressamlar ve STK'lar da flama ve pankartlarıyla kortejdeki yerlerini alacaklar. Rengarenk giysileri ve makyajları ile kortejde yer alacak grupların yanında hobi grupları da hünerlerini kortejin geçiş güzergahı boyunca sergileyecekler. Kortej yürüyüşünün ardından gerçekleştirilecek konserle karnaval neşesi doruğa ulaşacak. Konser ile birlikte Adana'nın çeşitli yerlerinde karnaval etkinlikleri de başlamış olacak.

EN YARATICI KOSTÜMLER

Her geçen yıl yeniliklerin yaşandığı “Portakal Çiçeği Karnavalı '' nda bu yıl “Kostüm Tasarım Yarışması '' da düzenlenecek. Yarışmada, tema sınırlaması olmamasına karşın, Portakal Çiçeği Karnavalı'nın ruhunu temsil edecek siyasi ve dini içeriği olmayan, baharı, bereketi, renkliliği, canlılığı, eğlenceyi, birlikteliği ve barışı temsil edecek tasarımlar değerlendirilecek. Yarışmaya katılmak isteyenler, bitmiş kostüm tasarımının fotoğrafını, tasarım hikayesi ile birlikte 27 Mart tarihine kadar info@nisandaadanada.com adresine ileterek başvuruda bulunabilecekler. Kurum ve bireylerin yalnızca bir kostüm tasarımı ile katılabilecekleri yarışmada jüri; Ümit Temuçin başkanlığında her biri Adana'lı olan ünlü modacılar Selma State, Duygu Şenyürek, Mustafa Soydan ve Naci Sezgek'ten oluşacak. Karnaval Komitesi, yaratıcılıklarını kostümlere taşıyacak herkesi, yarışmaya bekliyor ve kazansın kazanamasın birbirinden ilginç tasarımlar ile karnaval kortejine katılmaya davet ediyorlar.

 

Herhangi bir yaş sınırlaması olmayan yarışmanın ilk etabında en yaratıcı kostümlerden 10'u finale kalacak. Jüri, finale kalan kostümler arasından ilk 3 dereceye girenler belirlenecek ve belirlenen bu isimler 3 Nisan tarihinde açıklanacak. Birincilik ödülü, Jüri Başkanı Ümit Temurçin ile İstanbul'da Türk moda dünyası ve Türk modacıların markalaşma serüvenini deneyimlemek ve İstanbul Moda Akademisi ziyaretinin de bulunduğu 2 gece konaklamalı İstanbul gezisi olacak. İkinci olan yarışmacı ise modacı Selma State ile Mercedes-Benz Fashion Week İstanbul'da gerçekleştirelecek ilk defilenin backstage'inde çalışma imkanına sahip olacak. Yarışmanın üçüncüsü de kazandığı tasarımını Mustafa Soydan ile birlikte özel olarak yeniden çizecek ve bu kostüm kendisine hediye edilecek.

 

Yarışmada ilk 3 dereceyi paylaşanlar Sephora'dan özel çanta ile ödüllendirilirken, kostüm tasarımları Adana Beymen Mağazası'nda da sergilenecek. Tasarımlar ayrıca 3 Nisan akşamı yapılacak lansman ile özel davetlilere ve basına tanıtılacak ve jüri üyesi Duygu Şenyürek'in blog sayfasında da paylaşılacak. Bu tasarımlar Portakal Çiçeği Karnavalı kortejinde de özel olarak yer alacak.

3. Portakal Çiçeği Karnavalı Kostüm Tasarım Yarışması ile ilgili ayrıntılı bilgileri www.nisandaadanada.com web-sitesinde bulabilirsiniz.

 

ADANALI ÜNLÜ RESSAM ERTUĞRUL ATEŞ KARNAVALI RESMEDECEK

Adana'nın yetiştirdiği ünlü ressam Ertuğrul Ateş, canlı performans ile Portakal Çiçeği Karnavalı'nın resmini yapacak. 3 Nisan tarihinde Yelken Kulübü'nde gerçekleştirilecek performans sırasında dileyen herkes sanatçının yanında olup resmin yapılışını seyredebilecek. Müzik eşliğinde tuval üzerine yağlıboya çalışması yapacak olan Ressam Ertuğrul Ateş, yaptığı tabloyu Portakal Çiçeği Karnaval Komitesi'ne bağışlayacak.

 

ÜCRETSİZ MOBİL UYGULAMA YAYINDA

Karnaval için özellikle Adana dışından gelen ziyaretçiler için yayına alınan ücretsiz Mobil Uygulama ile Adana'da Gezilecek Yerler başlığı altına yeme içme mekanları, tarihi yerler ve oteller ile ilgili bilgilere ulaşmak çok kolay olacak. Mobil Uygulamalar konusunda uzmanlaşmış Arox Bilişim Sistemleri tarafından geliştirilen uygulama ile karnaval sırasında günün 24 saati nerede ne yenir, ne içilir, nasıl eğlenilir gibi soruların cevabı hemen alınabilecek. Bu mobil uygulama ile ayrıca Adana'nın tarihi ve turistik yerleri hakkında da bilgiler verecek. Nisan'da Adana'da isimli aplikasyonu mobil uygulama mağazalarından indirebilirsiniz. 

 

 


Üye OlÜye Girişi