Türkiye'nin terör örgütleri listesinde YPG ile PYD yok

 

Erdoğan ve Davutoğlu'nun terör örgütü olarak nitelediği YPG ile PYD' ile ilgili ne bakanlar kurulunda bu yönde alınmış bir kararın ne de Adalet Bakanlığı'nın terör örgütleri listesinde YPG ile PYD'nin yer almadığı ortaya çıktı

19.02.2016
Yazı Boyutu:  
ABD'yi, PYD ve YPG'yi terör örgütü olarak görmediği için eleştiren ve Ankara'daki saldırının ardından bu yöndeki eleştirilerin dozunu artıran Cumhurbaşkanı Erdoğan ile AKP'nin de, bu yapılanmaları terör örgütü olarak kabul etmediği ortaya çıktı.

Haberdar.com sitesinin özel haberine göre; Ankara'daki 28 kişinin hayatını kaybettiği saldırının ardından, PYD ve YPG'yi terör örgütü olarak görmeyen ABD'yi eleştiren Cumhurbaşkanı Erdoğan ile AKP Hükümetinin de Meclis'ten bu yönde hiç bir karar çıkartmadığı ortaya çıktı. Resmi kayıtlara göre Türkiye uluslararası alanda YPG ve PYD'yi terör örgütü olarak görmüyor.
 
YPG VE PYD'NİN TERÖR ÖRGÜTÜ OLARAK KABUL EDİLDİĞİNE DAİR BAKANLAR KURULU KARARI YOK
 
2015 yılında Osmaniye’de görülen bir davada, mahkeme, Adalet Bakanlığı’na, PYD ve YPG’nin terör örgütü olup olmadığı sorusunu yöneltti. Bakanlık, Emniyet Genel Müdürlüğünün 20/03/2015 tarihli ve 685-46074 sayılı yazısını mahkemeye cevap olarak gönderirken, bu yazıda bir yapılanmanın terör örgütü olarak ilan edilmesi için Bakanlar Kurulu veya Yargıtay Kararı gerektiği belirtildi. Yazının devamında ise PYD ve YPG'nin terör örgütü olduğuna dair Bakanlar Kurulu kararı bulunmadığı kaydedildi.
 
ADALET BAKANLIĞI DA "PYD VE YPG TERÖR ÖRGÜTLERİ LİSTESİNDE YOK" DEDİ
 
Adalet Bakanlığı'nın mahkemeye gönderdiği terör örgütü kabul edilen yapılanmalar listesinde PYD ve YPG'nin ismi yer almadı. 
 
Bakanlar Kurulu'ndan sonraki tarihlerde ise bu yönde herhangi bir karar çıkmadı. AKP hükümetinin terör örgütü olarak gördüğü ve Ankara katliamını gerçekleştiren örgüt olarak açıkladığı YPG, mahkemeler ve kanunlar önünde terör örgütü olarak görülmüyor. Aynı durum PYD için de geçerliliğini koruyor. 
 


Üye OlÜye Girişi